اقتصادیخودرو

آیا پیش‌فروش خودرو از سر گرفته می‌شود؟

دانستنی آنلاین: با توجه به تعهدات معوق خودروسازان و بدقولی آنان در تحویل خودروهای ثبت نامی در موعد مقرر، آیا پیش‌فروش خودرو از سر گرفته می‌شود؟ در این نوشتار به بررسی نظرات مسئولان در رابطه با این موضوع می پردازیم.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین، اقتصاد آنلاین نوشت: اگرچه به دلیل تعهدات معوق خودروسازان چندی پیش رییس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان صراحتا اعلام کرده بود که خودروسازان تا زمان تحویل خودرو‌های تعهد شده اجازه پیش‌فروش خودرو را ندارند، اما به نظر می رسد فشار خودروسازان باعث شده تا بتوانند مجوز پیش فروش را از وزارت صنعت دریافت کنند.

بدقولی خودروسازان در تحویل خودروها

بدقولی خودروسازان در تحویل خودروها

بدقولی خودروسازان در تحویل خودروهای ثبت نامی در موعد مقرر، طی دوسال گذشته به معضل خودروسازی ایران تبدیل شده و اگرچه این شرکت‌ها خطای خود را در این زمینه با پرداخت جریمه تأخیر توجیه می‌کنند، اما مسئله مهم ناتوانی مقررات و آیین نامه‌های حمایت از حقوق متقاضیان خودرو است که تاکنون نتوانسته است مدافع حقوق مصرف کنندگان خودرو باشد.

طبق آخرین آمار، تا تاریخ ۲۸اردیبهشت ماه سال جاری، ایران خودرو ۱۴۰ هزار خودرو و سایپا ۱۶۰ هزار خودرو تعهد دارند که هنوز تحویل آن‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، با این وجود عباس تابش، رییس سازمان حمایت مصرف‌کننده و تولید کننده اعلام کرده که  کمیته خودرو موافقت کرده است که خودروسازان به ازای تحویل هر خودرو از تعهدات خود، خودروی جدید برای سال بعد از آن پیش فروش کنند.

دلیل مخالفت وزارت صمت با پیش‌فروش خودرو

به گفته وی، وزارت صمت در گذشته به این دلیل با پیش‌فروش خودرو ، قبل از رفع تعهدات مخالف بود که خودروسازان قصد تامین نقدینگی برای خود داشتند، اما در حال حاضر خودروسازان پیشنهاد کرده‌اند که برای زمان پس از معوقات پیش فروش کنند و شرط سازمان حمایت فروش به ازای تحویل خودرو‌های تعهدات شده است.

در این زمینه امیرحسین کاکایی، کارشناس صنعت خودرو به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: پیش فروش‌های جدید به دو دلیل نبود سرمایه در گردش در خودروسازی و تلاش برای سنگین کردن کفه تقاضا در بازار انجام می‌شود و با این حال تا زمانی که قیمت‌ها اصلاح نشود، این پیش فروش‌ها منجر به افزایش زیان انباشته خودروسازان خواهد شد و آنها در تعهدات آینده با مشکل روبه‌رو خواهندشد.

وی افزود: خودروسازان به سبب تعهدات مالی متعددی که دارند، نمی‌توانند از پیش‌فروش خودروهای تولیدی خود جلوگیری کنند و از همین رو پیش‌بینی می‌کنند که بتوانند تا سال آینده تنش‌های امسال را مدیریت کرده و در موعد معین به تعهدات خود عمل کنند که متاسفانه تا کنون نه تنها قادر به رفع تعهدات نبوده اند بلکه با کوهی از خودرو‌های معوق دست‌و پنجه نرم می‌کنند.

کاکایی تاکید کرد: دولت باید از طریق روش‌های دیگری به خودروسازان کمک کند تا آن‌ها بتوانند برنامه تحویل خودروهای معوق شده قبلی را محقق کنند؛ در شرایط فعلی خودروسازان، نمی‌توان به طور دقیق پیش‌بینی کرد که آیا برای آینده می‌توانند پاسخگوی تعهدات خود باشند یا خیر.

حال در شرایطی که خودروسازان با حجم زیادی از تعهدات معوق روبه رو هستند و برای مدیریت بازار خودرو و کاهش قیمت موفق به پیش فروش شده‌اند. باید دید که آیا وزارت صنعت و کمیته خودرو مجددا مجوز پیش فروش خودرو را به خودروسازان می ‌دهند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا