,

رمزارزها راه دور زدن سیستم مالی آمریکا

دانستنی آنلاین: رمزارزها با سرعت زیادی درحال جا افتادن هستند؛ بر همین اساس دولت‌های ایران، روسیه، چین و ونزوئلا درحال توسعه این فناوری‌ هستند تا بازار رمزارزها را تقویت کنند.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین٬ از ایبِنا، نتایج یک تحقیق جامع در زمینه رمزارزها که از سوی بنیاد دفاع از دموکراسی انجام شده، نشان می‌دهد فناوری بلاک چین می‌تواند ابتکاری باشد که به رقبای آمریکا برای نخستین بار این امکان را بدهد که تمام فعالیت‌های اقتصادی خود را خارج از سیستم مالی تحت هدایت آمریکا انجام دهند.

در نتیجه این دولت‌ها فناوری بلاک‌چین را به عنوان یک عنصر کلیدی از تلاش هایشان برای مقابله با قدرت مالی آمریکا در نظر گرفته‌اند.

ارزهای مجازی باوجودی که به شدت پرنوسان هسند و هنوز به عنوان ابزار پرداخت از سوی همه مورد پذیرش قرار نگرفته‌اند، یک بازار رو به رشد محسوب می‌شوند.

قیمت بیت‌کوین در نزدیک به یک‌سال گذشته حدود ۲۰۰ درصد افزایش داشته‌است و انتظار می‌رود افزایش بیشتری در انتظار ارزش این رمزارز باشد.

البته مطالعات انجام شده نگرانی‌هایی را درباره این‌که چگونه فناوری بلاک‌چین می‌تواند مورد سواستفاده قرار بگیرد هم مطرح کرده است. کنگره آمریکا نگرانی‌هایی را مطرح کرده که رمرزارزها می‌توانند به‌عنوان روشی از مبادلات مالی به‌کار گرفته شوند که برای جنایتکاران جذاب است و می‌تواند به‌عنوان راهی برای دور زدن قوانین استاندارد مالی به کار گرفته شوند.

ارزهای دیجیتال به شدت درحال پیدا کردن اقبال عمومی هستند، به همین دلیل این نگرانی وجود دارد که خلافکاران و جنایتکاران نیز می‌توانند از آن‌ها به عنوان تسهیل‌گر مبادلات مالی در سراسر دنیا استفاده کنند.

براساس این گزارش، تهران، پکن و کاراکاس هرکدام به صورت جداگانه گام‌های بلندی در زمینه توسعه رمزارزها برداشته‌اند.

ایران که با تحریم‌های آمریکا تحت فشار قرار گرفته، درحال توسعه ارز دیجیتال اختصاصی است. بانک مرکزی این کشور انگیزه بسیار زیادی برای ایجاد آلترناتیوی برای سیستم پرداخت مالی حاکم بر جهان دارد. کشورهایی که از سوی آمریکا تحت فشار هستند به دنبال پتانسیل‌هایی هستند که قدرت تحریم‌های یکجانبه و چندجانبه را از طریق راه‌اندازی سیستم‌های آلترناتیو مالی در تجارت تجهانی کاهش دهند.

تلاش‌های ونزوئلا برای ایجاد رمزارز اختصاصی تاکنون نتایح خوبی درپی نداشته است و روند رو به سقوط اقتصاد این کشور در میانه بی‌ثباتی‌های سیاسی همچنان ادامه دارد. رمز ارز نفتی پترو چندان موفق نبوده است. اما برخی کشورهایی که قصد کمک به ونزوئلا را داشته‌اند از رمزارزها استفاده کرده‌اند.

باوجودی که اکثر رمزارزها هنوز به بلوغ لازم نرسیده‌اند و به صورت گسترده مورد استفاده قرار نگرفته‌اند توسعه فناوری بلاک چین درآینده تبعات مثبت و منفی زیادی درپی خواهد داشت.

شاید ایجاد سیستمی برای پایان سلطه آمریکا به بازارهای مبادلات مالی تا دو دهه آینده هم طول بکشد، اما کشورهایی که این نیاز را احساس کرده‌اند زیرساخت‌های لازم را از هم‌اکنون پایه‌گذاری کرده‌اند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.