اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

جشن دخترانه کرامت با حضور ۴ هزار دانش آموز دختر

به گزارش دانستنی اقتصاد، امروز سالروز ولادت حضرت معصومه (س) است و هم اکنون ساعت ۸:۳۰ صبح خدام آستان مقدس حضرت عبدالعظیم با اشتیاق خاصی به درهای ورودی حرم می‌نگرند تا به بدرقه ۴ هزار فرشته سرزمین ام ایران بروند.

آری دسته دسته دختران دانش آموز با چادرهای سپید گل گلی وارد حریم آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) می‌شوند و فضای حرم را با گل‌های چادرشان معطر کرده و بی نظیرترین گل آرایی را در این آستان مقدس به نمایش گذاشتند.

دانش آموزان با شور و شوق یک به یک با آن دنیای کوچک اما پهناورشان وارد مصلی حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) می‌شوند تا بتوانند در جشن دخترانه کرامت شرکت کنند. شیطنت‌هایی که با دیدن دوربین از خود نشان می‌دهند بیانگر دنیای بی آلایش و شاد آنان است.

در این مراسم بعد از قرائت قرآن کریم و اجرای سرود ملی، حجت الاسلام سید علی قاضی عسگر تولیت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) به ایراد سخنرانی پرداخت و با اشاره به ویژگی‌های دختران شایسته در اسلام اظهار داشت: هیچ دین و مکتبی در طول تاریخ و در عصر حاضر در رابطه با شخصیت زن و نگاه زیبا به دختران مانند اسلام برنامه ارائه نداده است. زمانی که پیامبراکرم (ص) مبعوث شدند شرایط آن زمان برای بانوان بسیار وحشتناک بود اما با ظهور اسلام جایگاه زن ارتقا یافت و بانوانی چون حضرت زهرا (س) و خدیجه کبری (س) به عنوان الگو برای همه اعصار معرفی شدند.

وی مسأله ایمان و خداباوری را یکی از ویژگی‌های دختران شایسته برشمرد و گفت: انسان اگر به خدا ایمان بیاورد و با او انس داشته باشد در زندگی موفق خواهد شد. یکی از ثمرات اعتقاد به خدا رسیدن به آرامش است، یاد خدا به انسان آرامش می‌دهد و گرفتار افسردگی نمی‌شود؛ بنابراین ارتباط خود را با خداوند حفظ کنید.

قاضی عسگر شاخصه دیگر را خود باوری بیان کرد و گفت: خداوند ظرفیت‌های بسیاری در وجود شما قرار داده است. زنان بعد از انقلاب موفقیت‌های بسیاری کسب کردند و امروز نیمی از دانشگاهیان را بانوان تشکیل می‌دهند و در بسیاری از عرصه‌ها و حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی زنان نقش آفرین هستند.

تولیت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) مسأله سوم را علم و دانش خواند و عنوان کرد: شما دختران که امروز در دبستان هستید سعی کنید خوب درس بخوانید تا در آینده بتوانید از نظر علمی بدرخشید و حرف برای گفتن داشته باشید. از دیگر شاخصه‌های دختران شایسته پرکاری و تلاش است بنابراین وقت خودتان را به بطالت نگذرانید و مهارت آموزی داشته باشید و در رشته‌های مختلف توانایی خود را افزایش دهید. این را بدانید که ضریب هوشی مردم ایران نسبت به دیگر ملت‌ها بسیار بالا است از این رو از تمام فرصت‌های زندگی خود بهره ببرید و کسب مهارت داشته باشید.

وی عفاف و حجاب را از دیگر شاخصه‌های دانست و گفت: دختران توجه داشته باشند امروز دشمنان ایران و بشریت در تلاش هستند تا بی بند و باری را در جامعه ترویج کنند آن چیزی که امروز می‌تواند به دختران این باور را بدهد این است که با عفاف و حجاب می‌توانند با امنیت در جامعه فعالیت کنند بر این اساس پاسدار عفت باشید و در این زمینه قوی باشید و هرگز از عفت و پاکدامنی دست بر ندارید. حجاب دلیل اجتماعی بودن زن است اسلام پوشش را قرار داد تا زنان در جامعه حضور پیدا کنند و طعمه هوس بازان قرار نگیرند.

قاضی عسگر با بیان اینکه نظم در زندگی از دیگر شاخصه‌های دختران شایسته است اظهار داشت: برنامه ریزی برای زندگی داشته باشید تا بتوانید موفق باشید. همچنین صبور بودن از دیگر ویژگی‌های دختران شایسته است این را باید بدانید زمانی موفق می‌شوید که صبور باشید در درس خواندن، کمک کردن به مادر و پدر، انجام فعالیت‌های اجتماعی و غیره همه نیازمند برنامه ریزی دقیق و صبر است.

تولیت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در پایان خاطرنشان کرد: استفاده از تجربه معلمان و والدین از دیگر شاخصه‌ها به شمار می‌رود. از تجربیات این افراد بهره ببرید و آینده خود را در مشورت با نخبگان بسازید. همچنین الگوی شما می‌تواند حضرت زهرا (س)، حضرت معصومه (س) و حضرت زینب (س) باشد چرا که این بزرگان همه این شاخصه را داشتند.

در ادامه گروه سرود دختران احسان روی سن آمدند و با همه دختران حاضر در مصلی حضرت عبدالعظیم (ع) به اجرای سرود پرداختند و همگی خواندند:

اینجا ایرانه اینجا مردمش نمیبازن

اینجا ایرانه دخترا ستاره میسازن

اینجا ایرانه توو سپاه حضرت مهدی

مادرا دخترا هم همه سربازن

همچنین از دیگر برنامه‌های شادی که امروز برگزار شد اجرای عمو روحانی و مجری برنامه پری ماه بود که دختران دانش آموز نیز با آنان همراهی داشتند و به اجرای برنامه پرداختند.

اجرای قرائت عهدنامه توسط یکی از دانش آموزان با تاکید بر داشتن تقوا و رعایت سیره اهل بیت (ع) و اجرای سرود سلام فرمانده از دیگر برنامه‌های این مراسم بود که برگزار شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا