اقتصادی

تهیه مدل سه بعدی خاک تهران و دسته بندی سازه های پایتخت در طرح افزایش تاب‌آوری تهران در برابر زلزله

دانستنی اقتصاد: دبیر کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله گفت: برنامه میان‌مدت کارگروه مبتنی بر بررسی مزایا ومعایب طرح تدوین آیین نامه ای ویژه مانند تهیه طیف طرح برای شهر تهران مبتنی بر تهیه مدل سه بعدی خاک تهران و دسته بندی سازه های پایتخت خواهد بود.
به گزارش دانستنی اقتصاد؛ امیرکیوان صالحی در تشریح روند تشکیل کارگروه افزایش تاب آوری سازه‌ها در برابر زلزله گفت: پس از گذشت یک سال از طرح تشکیل کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله در شهر تهران و در کمیته عمران و زیرساخت شورای شهر، به ریاست آقامیری و پس از برگزاری چهار نشست تخصصی با حضور مسئولان و اساتید حوزه مهندسی زلزله در شورای شهر تهران، اکنون به سمت تشکیل کارگروه نهایی با اهداف مشخص می‌رویم و در نهایت افراد اصلی انتخاب و کارگروه تشکیل خواهد شد.
وی با بیان اینکه ماهیت این جلسات برگرفته از چهار پرسش اصلی بود، اظهارکرد: سوال اول احتمال وقوع زلزله با بزرگی بالای هفت و سه سوال بعدی درباره چگونگی برنامه ریزی برای افزایش تاب‌آوری در شهر تهران در بازه های زمانی کوتاه، میان و بلند مدت بود. بازه کوتاه مدت مشتمل بر برنامه‌ریزیهای پیچیده و هماهنگ برای شروع عملیات مقاوم سازی و مطالعه برای بهسازی لرزه ای سازه های موجود است؛ برنامه ای که به لحاظ برنامه ریزی اگرچه  دارای زمانی کوتاه ولی از لحاظ بعد عملیات اجرایی بیشترین زمان را به خود اختصاص خواهد داد.
صالحی با اشاره به اینکه تهران و ۲۴۶ شهر دیگر دارای یک طیف طرح در آیین نامه زلزله هستند، ادامه داد: برنامه میان‌مدت کارگروه مبتنی بر بررسی مزایا ومعایب طرح تدوین آیین نامه ای ویژه مانند تهیه طیف طرح برای شهر تهران مبتنی بر تهیه مدل سه بعدی خاک تهران و دسته بندی سازه های پایتخت خواهد بود.
دبیر کارگروه افزایش تاب آوری سازه ها در برابر زلزله در ادامه به نیاز تحلیل ریسک تهران به شکل یک سیستم جامع در برنامه بلندمدت اشاره کرد و افزود: طراحی یک نرم افزار جامع مدیریت سیستمی برمبنای وقوع بحران که دارای قابلیت‌های پیشرفته براساس مدل های ریاضی، مدل وقوع و مدل شدت و تحلیل خطر است، در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد.
وی در ادامه به راهبردهای مسئولان و اساتید در نشستهای قبلی اشاره کرد و گفت: در مورد سوال اول تقریبا همه اساتید مهندسی زلزله و زمین شناسان مسئله وقوع زلزله شدید را امری قطعی می دانند. حسب بررسی های به عمل آمده در این چهار نشست که قبل از تشکیل نهایی کارگروه برگزار  شد، به این نتیجه رسیدیم که با تشکیل کارگروهی متشکل از افراد متخصص در حوزه هایی چون تولید نرم افزار و تحلیل ریسک، مطالعات برای تولید و طراحی طیف طرح، مقاوم سازی و بهسازی ای لرزه ای و صاحبنظران سایر رشته های مرتبط به سمت تدوین برنامه ای جامع حرکت کنیم.
صالحی تاکید کرد: طی تدوین این برنامه ممکن است به سمت تشکیل سه کمیته با عناوین اولیه کمیته بهسازی و مقاوم سازی و ترمیم سازه ها، کمیته تحلیل خطر اولیه و مطالعات خاک در شهر تهران و کمیته تحلیل ریسک و طراحی نرم افزاری با کارآمدی بالا برویم که بتواند در زمان وقوع و قبل از آن پیشگیری را آغاز کند و شرایط مختلف مدیریت یکپارچه را نشان دهد.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ میانگین امتیازات: ۴.۹ / ۵. تعداد امتیازات: ۱۱۹ به این خبر امتیاز دهید

۰/۵

(۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا