اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

تمرچین آماده میزبانی از زائران اربعین شد/آغاز تردد زائران از شنبه

دانستنی اقتصاد – گروه استان‌ها: مرز تمرچین تنها مرز رسمی آذربایجان غربی با شمال عراق است که در شهرستان پیرانشهر در جنوب استان قرار دارد و از سال گذشته برای اولین‌بار امکان تردد زائران اربعین حسینی از این مرز به‌سوی عتبات‌عالیات فراهم شده است.

در این مرز امکانات لازم به‌منظور رفاه زائران اربعین از موکب‌های اسکان و تغذیه تا سایر خدمات در نظر گرفته شده و وسایل حمل‌ونقل عمومی نیز از شهرهای مختلف به سمت نقطه صفر مرزی مستقر می‌شود.

بازگشایی مرز تمرچین، ضمن کاهش مسافت و زمان سفر و حتی کاهش هزینه برای زائران عتبات‌عالیات، می‌تواند مقدمات عبور جمع کثیری از زائران استان‌های شمال غرب کشور و حتی زائران کشورهایی چون ترکیه و آذربایجان را فراهم کند.

در حال حاضر زیرساخت‌های استقبال و ارائه خدمات از زائران سیدالشهدا (ع) در مرز تمرچین فراهم شده و همه دستگاه‌های اجرایی استان برای ارائه بهترین خدمات در این مرز بسیج شده‌اند.

تمرچین حدود ۱۵۰ کیلومتر با ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی فاصله دارد و از تمرچین تا سامرا ۴۵۰ کیلومتر، تا کربلا ۶۵۰ کیلومتر، تا کاظمین ۵۳۵ کیلومتر و تا نجف اشرف ۷۱۰ کیلومتر مسافت دارد.

تمرچین آماده میزبانی از زائران اربعین شد/آغاز ورود زائران از شنبه

بازگشایی مرز تمرچین برای تردد زائران اربعین از فردا (شنبه)

استاندار آذربایجان غربی در خصوص تردد زائران اربعین حسینی از مرز تمرچین در گفتگو با دانستنی اقتصاد گفت: سال گذشته اولین‌بار شاهد اعزام زائران اربعین حسینی از مرز تمرچین بودیم، از روز شنبه پذیرای زائران اربعین حسینی در مرز تمرچین خواهیم بود.

محمدصادق معتمدیان با بیان اینکه تمام تدابیر حداکثری برای استقبال از زائران اربعین حسینی اندیشیده شده است، اظهار کرد: پذیرایی مردم از شمال غرب کشور و کشورهای ترکیه، آذربایجان و زائران کشورهای منطقه قفقاز خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه ۴۰ هزار نفر اسکان روزانه در مبادی ورودی استان و مرز تمرچین پیش‌بینی‌شده است، عنوان کرد: آمادگی پذیرایی از ۵۰۰ هزار زائر اربعین حسینی را در استان داریم.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ظرفیت روزانه ۵۰ هزار پارکینگ خودرو پیش‌بینی‌شده و به‌صورت رایگان در اختیار زائران اربعین قرار می‌گیرد، افزود: به برکت حضور و اقتدار نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی هیچ مشکل امنیتی در استان و در طول مسیر در اقلیم کردستان نداریم.

معتمدیان با اشاره به تدابیر بهداشتی و درمانی در مرز تمرچین خاطرنشان کرد: در حوزه بهداشت و درمان و اورژانس پیش‌بینی‌های لازم انجام شده است، ۷۰ هزار نفر سال گذشته بدون هیچ مشکلی به زیارت حرم مطهر حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام از مرز تمرچین مشرف شدند.

تمرچین آماده میزبانی از زائران اربعین شد/آغاز ورود زائران از شنبه

۳۸ گیت ورود و خروج در مرز تمرچین ایجاد شده است

استاندار آذربایجان غربی در زمینه نحوه ورود و خروج زائران از مرز تمرچین عنوان کرد: در مرز توقف نخواهیم داشت و در مرز تمرچین و حاج عمران با توافق با اقلیم کردستان عراق ۳۸ گیت ورود و خروج ایجاد شده است، در پیک حضور حداکثر ۱۰ دقیقه توقف خواهد بود.

معتمدیان با اشاره به گرمای هوا در سال جاری اضافه کرد: آب‌وهوای مناسب از ویژگی مرز تمرچین برای عبور زائران اربعین حسینی است و زائران استان‌های شمال غرب کشور می‌توانند از این مرز به دلیل این ویژگی به‌راحتی تردد کنند.

وی در خصوص تدابیر تردد زائران اربعین حسینی از سمت عراق نیز گفت: برای حمل‌ونقل داخل اقلیم کردستان عراق دو هزار دستگاه خودرو پیش‌بینی‌شده و در منطقه حسینیه تدابیر ویژه برای انتقال زائران به شهر نجف اندیشیده شده است، مرز تمرچین به‌صورت ۲۴ ساعته برای اعزام زائران اربعین فعال خواهد بود.

تمرچین آماده میزبانی از زائران اربعین شد/آغاز ورود زائران از شنبه

آماده میزبانی از ۵۰۰ هزار زائر حسینی از مرز تمرچین هستیم

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته برای میزبانی از ۵۰۰ هزار زائر حسینی در ایام اربعین امسال در مرز تمرچین گفت: برنامه‌ریزی شده است امسال عملیات خروج زائران از این مرز با کمترین مشکل صورت گیرد.

معتمدیان، با تأکید بر مشارکت تمامی مردم شهرستان‌های مختلف استان در اربعین افزود: همه ۲۰ شهرستان تابعه استان در ایام اربعین امسال، حسینی خواهند شد.

وی با بیان اینکه مرز تمرچین نزدیک‌ترین مرز به شهر مقدس سامراست، اضافه کرد: حضور برادران اهل‌سنت و اقلیت‌های دینی در ایام اربعین سال گذشته و میزبانی از زائران اربعین، نشان داد که امام حسین (ع) متعلق به همه انسان‌هاست و امسال هم همین امر تکرار خواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه تدابیر لازم برای کاهش هزینه حمل‌ونقل زائران اربعین حسینی اندیشیده شده است، گفت: تدابیر لازم برای کاهش هزینه حمل‌ونقل زائران اربعین اندیشیده شده و اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه صورت پذیرد.

معتمدیان با تأکید بر مدیریت حوزه حمل‌ونقل زائران عتبات‌عالیات، افزود: هماهنگی‌های لازم برای کاهش هزینه حمل‌ونقل زائران اربعین و همچنین تخصیص سهمیه سوخت به خودروها انجام شود.

وی گفت: تردد زائران اربعین از مرز تمرچین در سال گذشته به‌عنوان نماد و جلوه وحدت اقوام و ادیان بوده و امسال نیز برنامه‌ریزی ویژه برای تداوم این موفقیت داریم.

تمرچین آماده میزبانی از زائران اربعین شد/آغاز ورود زائران از شنبه

آمادگی کامل هلال‌احمر برای خدمات‌رسانی در مرزهای بازرگان و تمرچین

سرپرست جمعیت هلال‌احمر آذربایجان غربی نیز در گفتگو با دانستنی اقتصاد گفت: هلال‌احمر با ظرفیت‌های کامل آماده خدمت‌رسانی در پیاده‌روی اربعین حسینی در سطح استان و مرز ورودی بازرگان و خروجی تمرچین است.

حمید محبوبی در گفتگو با دانستنی اقتصاد با بیان اینکه انتظار داریم با همکاری همه اعضای کارگروه امداد و نجات استان برابر وظایف تعیین شده، زائرین اربعین حسینی (ع) سفر بدون حادثه‌ای را داشته باشند، افزود: جمعیت هلال‌احمر با برنامه‌ریزی به‌عمل‌آمده طی سه ماه گذشته به‌عنوان مسئول کارگروه امداد و نجات و در راستای شرکت فعال در اربعین و خدمتگزاری به زائرین آمادگی کامل را دارد.

وی با بیان اینکه هلال‌احمر با ظرفیت‌هایی که دارد هم در داخل کشور و هم خارج از مرز و در مسیر زائران در کشور عراق خدمات‌رسانی می‌کند، گفت: امسال با مشارکت سایر دستگاه‌ها این خدمات‌رسانی در طول ایام اربعین تکمیل می‌شود.

وی ضمن تأکید بر تقویت پایگاه‌های امدادی جهت امدادرسانی به زائران تصریح کرد: مرز بازرگان در ماکو پذیرای زائرانی است که از کشورهای همسایه وارد ایران می‌شوند تا پس از عبور از کشورمان و خروج از مرز تمرچین پیرانشهر به عراق برسند، لذا پایگاه‌های امداد و نجات استان و همه کارکنان و داوطلبان جمعیت هلال‌احمر به دلیل افزایش بار ترافیکی در آمادگی کامل عملیاتی قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به اجرای پویش ملی مرهم زائر در طرح امدادی اربعین حسینی گفت: این پویش جهت تأمین تجهیزات پزشکی و دارو برای زائران اربعین حسینی توسط هلال‌احمر برگزار می‌شود؛ لذا هماهنگی‌های لازم برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی برای زائران اربعین حسینی با مشارکت مردم در این طرح صورت‌گرفته است.

تمرچین آماده میزبانی از زائران اربعین شد/آغاز ورود زائران از شنبه

افزایش ۲ برابری گیت‌های ورود و خروج زائران در تمرچین

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آذربایجان غربی نیز دراین‌خصوص به دانستنی اقتصاد گفت: گیت‌های خروج در داخل پایانه ۲ برابر شده که با افزایش تعداد این گیت‌ها، زمان تردد زائرین و ایستائی در داخل مرز کاهش محسوسی خواهد داشت و باتوجه‌به پیش‌بینی تردد نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر زائر از پایانه مرزی تمرچین، راهداران آذربایجان غربی در آماده‌باش کامل هستند و در هر دو حوزه راهداری و حمل‌ونقل آماده پذیرایی از زائرین هستیم.

پیمان آرامون از آمادگی کامل مجموعه راهداری آذربایجان غربی برای استقبال از زائرین حرم حسینی خبر داد گفت: اغلب این پروژه‌ها در شمال و جنوب استان به بهره‌برداری رسیده است و همچنین در بخش دیگر نیز جهت افزایش ایمنی جاده‌ها، نصب تابلوهای راهنمایی، اورهال دستگاه‌های روشنایی و خط‌کشی نیز در حال انجام‌گرفتن است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آذربایجان غربی افزود: در حوزه‌های راهداری بسته‌های مختلفی برای ایمن‌سازی تردد زوار ترسیم شده است که می‌توان از عمده این اقدامات به آسفالت راه‌های اصلی و فرعی اشاره کرد.

وی از کاهش زمان عبور از مرز به زیر ۳ دقیقه خبر داد و افزود: با راه‌اندازی ۳۸ گیت گذرنامه روزانه ۵۰ هزار نفر بدون معطلی می‌توانند از خاک کشورمان عبور کنند.

آرامون در زمینه پروژه‌های راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان نیز گفت: برنامه‌های راهداران آذربایجان غربی در راستای آماده‌سازی برای تردد زوار حسینی در چند رویکرد تعریف شد که روکش محورهای اصلی و فرعی منتهی به مرز تمرچین رویکرد اول بود و در روزهای آینده کلیه پروژه‌ها به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی در بحث ایمنی، بازسازی و نوسازی روشنایی ۱۰۰ کیلومتر از محورهای مواصلاتی در دستور کار قرار دارد و این پروژه در اکثر محورها فعال بوده و هم اکنون روشنایی برخی محورها اورهال شده و در حال بهره‌برداری است.

آرامون خاطرنشان کرد: دومین رویکرد راهداری نیز افزایش ضریب ایمنی جاده‌های منتهی به مرز تمرچین بود که از سال گذشته در محور پیرانشهر به پایانه مرزی تمرچین ۲۰ نقطه حادثه‌خیز به طور قطعی حذف شده و در راستای افزایش آگاهی از سطح جاده نیز خط‌کشی محورهای مواصلاتی استان با محوریت محورهای منتهی به پایانه مرزی تمرچین باقدرت هرچه‌تمام‌تر ادامه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا