اقتصادی

تجلیل از برگزیدگان هشتمین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی

دانستنی اقتصاد: طی مراسمی از برگزیدگان هشتمین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی با حضور جمعی از مسئولین و مدیران ارشدو متخصصان صنعت انرژی تجلیل به عمل آمد.
به گزارش دانستنی اقتصاد؛ همایش “هشتمین دوره جایزه ملی مدیریت انرژی” هفتم خرداد ماه با حضور مسئولین، مدیران ارشد و متخصصان حوزه انرژی در مرکز همایش های سازمان مدیریت صنعتی برگزار و از برگزیدگان با اهدای تندیس‌های نقره‌ای و برنزی تجلیل شد.
بنا به این گزارش، شرکت نفت بهران در بازه امتیازی ۷۵۱ تا ۸۰۰ موفق به کسب تندیس نقره ای دو ستاره شد و شرکت های پتروپالایش کنگان، گاز استان کرمانشاه، مجتمع گاز پارس جنوبی – پالایشگاه چهارم در بازه امتیازی ۷۰۰ تا ۷۵۰ تندیس نقره ای تک ستاره دریافت کردند.
شرکتهای پالایش گاز ایلام؛ پتروشیمی جم، پتروشیمی نوری و شرکت نفت پارس؛ گاز استان کردستان و گاز استان خراسان رضوی نیز موفق به کسب تندیس برنزی سه ستاره شدند.

در این مراسم، ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با موضوع راهکارهای انقلاب صنعتی ۴ در مدیریت و ارتقاء بهره وری انرژی به سخنرانی پرداخت.
وی ضمن بیان سابقه و تجربه سازمان مدیریت صنعتی در طراحی و اجرای نظام های رتبه بندی و برگزاری جوایز ملی اظهار داشت: نظام‏های رتبه‏ بندی عامل محرک در افزایش قابلیت رقابت پذیری افزایش سودآوری با تکیه بر توانمندی داخلی؛ افرایش بهره وری و جلوگیری از اتلاف ها و ارتقای توانمندسازی و حرکت به سوی توسعه هستند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی اهداف جایزه ملی مدیریت انرژی را مدیریت منابع و مصارف انرژی و افزایش سودآوری از طریق افزایش بهره‌وری منابع انرژی ارزیابی کرد و در خصوص برخی از زمینه های مهم کاربرد فناوری های انقلاب صنعتی ۴ در مدیریت انرژی گفت: بهینه سازی مصرف انرژی همیشه یک روش موثر برای کاهش هزینه ها بوده است که با استفاده از فناوری‌های انقلاب صنعتی ۴ و بدنبال آن تحول دیجیتالی ایجاد شده بسیار افزایش می یابد. کیانی بختیاری در بخشس دیگری از سخنان خود در خصوص اینترنت صنعتی اشیاء گفت: اینترنت اشیاء صنعتی یا اینترنت صنعتی اشیاء یک عنصر حیاتی انقلاب صنعتی ۴ است که از قدرت ماشین‌های هوشمند و تجزیه و تحلیل بهنگام استفاده می‌کند تا از داده‌هایی که ماشین‌های صنعتی برای سال‌ها به دست می‌آورند، بهتر استفاده کند.
وی خاطرنشان کرد: اینترنت صنعتی اشیا پایه و اساس ساخت یک سیستم مدیریت انرژی است و تمام اشیاء هوشمند درگیر در زنجیره تولید را به هم متصل می کند. بوسیله این تکنولوژی داده های حسگرها، مترها و برنامه ریزهای تولید، یک تصویر منسجم را تشکیل می دهند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی تاکید کرد: هزینه های واقعی انرژی و نقش انرژی در هزینه تولید، آسیب پذیری های تولید و بهینه سازی انرژی را می توان به کمک اینترنت صنعتی اشیا مشاهده کرد.
وی در خصوص برخی اثرات مهم اینترنت صنعتی اشیاء افزود: اینترنت صنعتی اشیاء در طیف وسیعی از صنایع از تولید، لجستیک، نفت و گاز، حمل و نقل، معدن، هوانوردی، انرژی و … استفاده می شود و می تواند کارایی عملیاتی را افزایش دهد که به نوبه خود راه را برای ایجاد مدل های تجاری کاملاً جدید هموار می کند بنابراین تمرکز آن بر بهینه سازی عملیات به ویژه اتوماسیون فرآیندها و نگهداری است در نتیجه صمیمیت مشتری را افزایش می‌دهد و جریان‌های درآمد جدیدی ایجاد می‌کند که همگی به تحول دیجیتالی صنایع کمک می‌کنند.
کیانی بختیاری در ادامه برخی از کاربردهای مهم اینترنت صنعتی اشیاء در تولید؛ زنجیره تامین؛ مدیریت ساختمان و مراقبت های بهداشتی برشمرد و در خصوص نقش کلان داده و داده های بزرگ یادآور شد: کلان داده ابزاری است که برای تفسیر جریان داده به اطلاعات مفید استفاده می شود.
وی تاکید کرد: ابزارهای قدرتمند تجزیه و تحلیل مانند کلان داده کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه و مقرون به صرفه را سریعتر بگیریم. بنابراین با توجه به تعداد فزاینده منابع تولید داده، چنین ابزارهای فناورانه ای در مدیریت انرژی بسیار موثر و ضروری خواهند بود.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با بیان نمونه هایی از کمک های کلان داده در مدیریت انرژی به تشریح ۱۰ روند و نوآوری برتر صنعت انرژی در سال ۲۰۲۳ از جمله انرژی های تجدید پذیر؛ اینترنت انرژی؛ ذخیره سازی انرژی؛ بلاک چین؛ انرژی بعنوان خدمت؛ منابع انرژی توزیع شده؛ مدیریت طرف تقاضا؛ محاسبات کوانتومی؛ خودرو به شبکه و قدرت به X پرداخت.
وی در خصوص اینترنت انرژی گفت: اینترنت انرژی یک اصطلاح تکنولوژیکی است که به ارتقا و خودکارسازی زیرساخت‌های برق برای تولیدکنندگان انرژی و سایر تولیدکنندگان اشاره دارد. این امر به تولید انرژی اجازه می دهد تا با کمترین میزان ضایعات، کارآمدتر و پاک تر به جلو حرکت کند.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی افزود: اینترنت انرژی کنترل توزیع شده هوشمند را از طریق تراکنش های انرژی بین کاربران خود پیاده سازی می کند. این الگوی جدید تولید انرژی یک شبکه هوشمند را توسعه می دهد و هماهنگی و بهینه سازی در سیستم کلان انرژی را، بهبود می بخشد.
کیانی بختیاری در خصوص انرژی به عنوان یک خدمت اظهار داشت: انرژی به عنوان یک خدمت دسترسی به انرژی و خدمات مدیریتی مرتبط را بدون هیچ گونه هزینه اولیه مرتبط از طریق قرارداد مشتری با سازمان، ارائه می دهد.
وی یادآور شد: منابع انرژی توزیع شده شده به واحدهای تولیدی برق یا گرما اغلب کوچکتر اشاره دارد که در سمت مصرف کننده کنتور قرار دارند. در چارچوب این مفهوم، واحدهای تولید برق کوچک و متوسط به عنوان مولدهای انرژی پراکنده عمل می کنند. علاوه بر این، هزینه های تولید انرژی را کاهش می دهد و از ظرفیت تولید انرژی موجود استفاده بهینه می کند.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در جمعبندی سخنان خود اظهار داشت: ایران با وجود ۳۰۰ روز آفتابی ومتوسط تابش ۴.۵-۵.۵ کیلووات ساعت بر متر مربع در زمینه بهره مندی از انرژی خورشیدی از پتانسیل بالایی برخوردار است . ارائه سناریوی نقشه راه انرژی های تجدید پذیر از سوی آژانس بین المللی انرژی های تجدید پذیر و تاکید بر سهم ۳۰درصدی این نوع انرژی در سبد انرژی جهان تا سال ۲۰۳۰، کشورمان را بسوی بهره برداری انرژی تجدید پذیر رهنمون می سازد .

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ میانگین امتیازات: ۴ / ۵. تعداد امتیازات: ۵۶ به این خبر امتیاز دهید

۰/۵

(۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا