اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

بوی کوکائین در کاخ سفید پیچیده است / «طلاق نفتی» عربستان و آمریکا

دانستنی اقتصاد، سرویس بین‌الملل: تحولات اوکراین و مقابله روسیه و آمریکا در این کشور، باعث شده تأثیرات منفی خود را بر بحران سوریه بگذارد چرا که حمایت دمشق از مسکو در نبرد اوکراین، خشم واشنگتن را برانگیخته و اقدامات خصمانه آمریکا علیه سوریه را به دنبال داشته است. از سوی دیگر، سوری‌ها معتقدند که باید با اتخاذ اقداماتی، حضور نظامیان آمریکایی در کشورشان را برای واشنگتن هزینه بردار کنند.

بوی کوکائین در کاخ سفید پیچیده است / «طلاق نفتی» عربستان و آمریکا

روزنامه رأی الیوم در ستون مقالات خود در گزارشی به قلم عبدالحمید فجر سلوم، دیپلمات سابق سوری نوشت: درگیری روسیه و آمریکا در میدان اوکراین بر سوریه نیز تأثیرگذار است چرا که هر دو این کشورها در سوریه پایگاه نظامی دارند. مسئولان روس از نقض توافقنامه‌های امضا شده با آمریکا در حریم هوایی سوریه و اقدامات تحریک برانگیز هواپیماهای آمریکایی سخن می‌گویند. افزایش این تنش‌ها میان دو طرف در سوریه باعث طولانی‌تر شدن بحران این کشور می‌شود.

آمریکا، حمایت سوریه از رئیس جمهور روسیه در برابر اوکراین را فراموش نمی‌کند به همین دلیل دست به اقداماتی علیه این کشور در جوامع بین المللی می‌زند. خروج نظامیان آمریکایی از سوریه به مقاومت شدید و مؤثر و دائم نیاز دارد. تنها با شلیک چند خمپاره یا ارسال پهپاد و یا هدف قرار دادن گشتی‌های این نظامیان، اتفاقی نمی‌افتد. آمریکا باید بفهمد که حضورش در سوریه بسیار هزینه بردار خواهد بود و به نفعش نیست که در این کشور باقی بماند.

بوی کوکائین در کاخ سفید پیچیده است / «طلاق نفتی» عربستان و آمریکا

روزنامه العربی الجدید به جنگ میان چین و آمریکا در حوزه کشاورزی اشاره کرد و نوشت: به نظر می‌رسد اقدامات شرکت‌های چینی در تملک اراضی کشاورزی در خاک آمریکا باعث نگرانی واشنگتن شده است؛ به ویژه آنکه برخی از این اراضی در نزدیکی پایگاه‌های نظامی در برخی ایالت‌های آمریکا قرار گرفته است. تملک این شرکت‌ها بر اراضی کشاورزی باعث شده واشنگتن و پکن وارد یک نبرد راهبردی شوند، به ویژه آنکه دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای کاهش وابستگی اقتصادی این کشور به چین تلاش می‌کند.

بوی کوکائین در کاخ سفید پیچیده است / «طلاق نفتی» عربستان و آمریکا

روزنامه القدس العربی به دستورات جدید وزیر امنیت ملی رژیم صهیونیستی اشاره کرد و نوشت: ایتمار بن گویر اخیراً به نیروهای پلیس دستور داده، با اتخاذ اقداماتی، شلیک شهرک نشینان صهیونیست را به سمت فلسطینی‌ها با هدف کشتار آنها، تسهیل بخشند. بر اساس این دستورات، نباید از شهرک نشینان صهیونیست به دلیل حمل سلاح و شلیک به سمت فلسطینی‌ها صرفاً به دلیل مشکوک شدن به آنها، بازخواست شود. این اقدام بن گویر، به نوعی تقسیم نقش میان شهرک نشینان صهیونیست و نظامیان اشغالگر برای هدف قرار دادن فلسطینی‌های بی گناه به شمار می‌رود.

بوی کوکائین در کاخ سفید پیچیده است / «طلاق نفتی» عربستان و آمریکا

روزنامه لبنانی الاخبار به اقدامات ضد آمریکایی عربستان اشاره کرد و نوشت: توافق میان عربستان و ایران رو به جلو حرکت می‌کند. ریاض این روزها از هیچ فرصتی برای نشان دادن استقلال خود از آمریکا و تمایل به ایران، دریغ نمی‌کند. آیا جدایی نفتی میان عربستان و آمریکا به وقوع پیوسته است؟ سیاست‌های عربستان طی ۲ سال گذشته نشان می‌دهد که اینک شور چرخش بزرگی در سیاست‌های خود ایجاد کرده که بیشتر بر پایه منافع نظام و مخالف با منافع آمریکا بنا شده است. وزیر نفت عربستان چند روز قبل اعلام کرد که روزهای دهه هشتاد که عربستان در آن نقش تولید کننده برتر را ایفا می‌کرد گذشته است. این سخنان به معنی اعلام واضح طلاق نفتی میان عربستان و آمریکا است.

مسأله دیگری که عربستان در راستای نزدیکی بیشتر به ایران در پیش گرفته طرح مجدد موضوع میدان گازی الدره بین ایران از یک طرف و عربستان وکویت از طرف دیگر است. این مسأله، ثابت می‌کند، عربستان خواهان مشکل با تهران نیست. این موضع عربستان با انتقاد شدید مخالفان عربستان در غرب مواجه شده و آنها معتقدند که عربستان باید از تهران بخواهد حفاری در این میدان را متوقف کند.

بوی کوکائین در کاخ سفید پیچیده است / «طلاق نفتی» عربستان و آمریکا

روزنامه لبنانی البناء به تنش‌ها در شمال شرق سوریه اشاره کرد و نوشت: گزارش‌های منتشر شده از استقرار نیروهای کرد سوریه دموکرات تحت حمایت آمریکا در منطقه دیرالزور و نگرانی نسبت به وقوع درگیری در اطراف شهر البوکمال حکایت دارد. منابع امنیتی در این منطقه اعلام کرده‌اند که نظامیان آمریکایی به دنبال ایجاد تغییرات نظامی جدید در مرزهای مشترک سوریه و عراق هستند. آنها در منطقه البوکمال، مسیرهای ارتباطی میان پایگاه التنف در مرزهای مشترک و پایگاه‌های آمریکا در شمال شرق سوریه را تقویت می‌کنند. این در حالیست که مقاومت مردمی در سوریه علیه اشغالگران آمریکایی افزایش پیدا کرده است.

بوی کوکائین در کاخ سفید پیچیده است / «طلاق نفتی» عربستان و آمریکا

روزنامه سوری الثوره در گزارشی با تیتر «از بایدن بوی کوکائین بلند می شود» نوشت: در کاخ سفید و جیب‌های مسئولان آمریکایی و پسر جو بایدن، بوی کوکائین پیچیده است. به نظر می‌رسد تصمیمات سیاسی بایدن نیز تحت تأثیر مواد مخدر اتخاذ می‌شود تا حدی که تصمیم می‌گیرد از بمب‌های خوشه‌ای در جنگ با روسیه آن هم در برابر چشم سازمان ملل و جهانیان استفاده کند.

برای بایدن، این مهم است که جهان تک قطبی به رهبری آمریکا در دوره وی نابود نشود حتی اگر لازم باشد از سلاح‌های ممنوعه استفاده کرده و سناریوهای عراق، افغانستان، سوریه و … را تکرار کند. هیچ گاه فراموش نمی‌کنیم که چگونه آمریکا از فسفر سفید در دیر الزور به بهانه مبارزه با داعش استفاده کرد و با کشتار غیرنظامیان، عناصر تروریست را با هلیکوپتر از مهلکه نجات داد.

بوی کوکائین در کاخ سفید پیچیده است / «طلاق نفتی» عربستان و آمریکا

روزنامه یمنی المسیره در خصوص حضور یک تیم صهیونیست در عربستان نوشت: سرویس‌های امنیتی عربستان مسئولیت حفظ جان این تیم صهیونیست را به عهده گرفته‌اند. این تیم با استفاده از گذرنامه‌های صهیونیستی خود در عربستان حاضر شده‌اند. آنها حتی نمی‌خواهند هویت صهیونیستی خود را پنهان کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.