اجتماعیاقتصادیبازاربازار پول و ارزبانک، بورس و بیمهدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

امیرعبداللهیان: ایران بر مسیر گفتگو و صلح در منطقه تمرکز داردامیرعبداللهیان: ایران بر مسیر گفتگو و صلح در منطقه تمرکز داردبه گزارش دانستنی اقتصاد؛ حسین امیرعبداللهیان، وزیرخارجه ایران با آرارات میرزویان، وزیر خارجه ارمنستان دیدار کرد و بعد در نشست خبری با حضور خبرنگاران شرکت کردند.

در این نشست امیرعبداللهیان گفت: ما برای رابطه با ارمنستان اهمیت قائل هستیم. با کشورهای واقع در قفقاز جنوبی روابط ریشه‌دار تاریخی داریم. قفقاز جنوبی در سیاست ایران از اهمیت خاصی برخوردار است. ما از پیشرفت گفتگوهای صلح بین ارمنستان و آذربایجان استقبال می‌کنیم. ایران فعالانه در مسیر گفتگو و صلح در منطقه تمرکز دارد. در سفرم به آذربایجان و در دیدار امروز با وزیر خارجه ارمنستان و دیدار ماه‌های گذشته آقای پاشینیان از ایران، در راستای تلاش تهران برای تمرکز منطقه قفقاز بر صلح و امنیت پایدار است. تقویت گفتگو و رایزنی در بین کشورهای منطقه نقشی مهم در نیل به تفاهم مشترک است.

وی اظهار داشت: قفقاز نباید به میدان منازعه بین کشورها تبدیل شود. ما در مورد مذاکرات صلح بین آذربایجان و ارمنستان امروز گفتگو کردیم. معتقدیم که دوره نظم مبتنی بر جنگ پایان یافته و اکنون نظم مبتنی بر صلح در منطقه حاکم شود، صلحی که زمینه‌های بروز جنگ را از بین برده باشد. این صلح نیازمند زبان همکاری بین دولت‌ها و ملت‌ها است. هرگونه مذاکره باید در فضایی متوازن و اختیار طرفین انجام شود و نتایجی ملموس داشته باشد.

وزیرخارجه ایران بیان کرد: متاسفانه برخی کنشگران خارجی به دنبال سوءاستفاده از منطقه قفقاز هستند. ما از فرمت ۳+۳ بین کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم و ایران برای برگزاری این نشست به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد. تهران و ایروان بر اهمیت مسیرهای ترانزیتی تاکید دارند. آقای الهام علی‌اف اطمینان داد که به دنبال بستن مسیر تاریخی ایران و ارمنستان نخواهد بود.

امیرعبداللهیان افزود: در خصوص مناسبات دوجانبه ایران و ارمنستان گفتگو کردیم. راه‌های توسعه روابط دوجانبه و اجرای پروژه‌های تعریف شده را مورد بررسی قرار دادیم. در یک سال گذشته گام‌های خوبی در زمینه توسعه مناسبات با ارمنستان برداشته شده اما معتقدیم ظرفیت‌های بیشتری وجود دارد. ما در جهت گیری اولیه برای رسیدن به سقف تبادل تجاری یک میلیارد دلار و افزایش به سه میلیارد دلار در حرکت هستیم.

امیرعبداللهیان گفت: حضور همکارم با یک هدف اصلی برای پیگیری توافقاتی که بین روسای جمهور ایران و ارمنستان در آخرین دیدارشان مورد توافق گرفت، انجام شد. دو کشور ظرفیت‌های متعددی دارند. اتفاق نظر داریم که به همکاری خودمان درباره تهاتر گاز با برق ادامه دهیم. همچنین خط سوم انتقال برق در دستورکار جدی ما قرار دارد. همچنین همکاری در زمینه علمی و فناوری بین ما در جریان است.

وزیرخارجه ارمنستان گفت: برای جامعه ارمنی روابط تاریخی غنی با کشور دوست و برادر ایران از اهمیت برخوردار است. ایران برای ما همواره دوستی منحصر به فرد بوده و خواهد بود به خصوص در غلبه با چالش‌های موجود.

وزیر خارجه ارمنستان بیان کرد: روابط دو کشور به فاصله تلاش‌های مشترک در جهت پیشرفت گام برمی‌دارد که بیانگر افق جدیدی در همکاری‌های دو کشور است.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن حجم مبادلات تجاری و رساندن آن به سه میلیارد دلار ضرورت همکاری اقتصادی را مد نظر قرار دادیم. اجرای کریدور شمال به جنوب برای ما اهمیت دارد. شرکت ارمنستان و ایران در قالب روابط سه جانبه بستر فوق العاده‌ای برای همکاری محسوب می‌شود.

میرزویان گفت: ضرورت برقراری ثبات در منطقه قفقاز جنوبی یکی دیگر از موضوعات مورد گفتگو بود. در چارچوب توافق اعلامیه آلماتی و مفاد آن برای ما از نقش محوری برخورددار است. مسئله تشکیل مکانیزم پایدار برای گفتگو برای ما مهم است. آذربایجان سیاست پاک سازی قومی را در پیش گرفته است. از تاریخ ۱۵ ژوئن نیز اقدام به توقف ارسال مواد غذایی به قره باغ کرده است. امروزه ما شاهد آن چیزی هستیم که ۷ ماه پیش هشدار داده بودیم. ارمنستان تمایل شدیدی به رفع انسداد زیرساخت‌ها دارد.

وزیر خارجه ارمنستان بیان کرد: در رابطه با مرزهای ایران، مواضع ایران را درباره تمامیت ارضی قدر می‌دانیم. بار دیگر عزم سیاسی رهبران ارمنستان را برای تعمیق روابط با همسایگان خود بر اساس منافع مشترک و متقابل اعلام می‌کنم.

وی همچنین دعوت نخست وزیر ارمنستان از رئیس جمهوری ایران را در این دیدار به امیرعبداللهیان ابلاغ کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا