اجتماعیاقتصادیبازاربازار پول و ارزبانک، بورس و بیمهدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

افزایش امنیت پرداخت‌های دیجیتالی به کمک علم کوانتوم!افزایش امنیت پرداخت‌های دیجیتالی به کمک علم کوانتوم!دانستنی اقتصاد – حسین عسکری؛ در مقاله‌ای که در ۴ جولای با عنوان «نمایش پرداخت‌های کوانتومی دیجیتال» منتشر شد، تیمی از محققان در مرکز علوم و فناوری کوانتومی وین، اولین سیستم تراکنش دیجیتال «بی‌قید و شرط» مبتنی بر مکانیک کوانتومی را نشان دادند.

برای انجام این کار، محققان یک تراکنش پرداخت را با استفاده از یک جفت فوتون درهم تنیده کوانتومی رمزگذاری کردند. از طریق این درهم تنیدگی، که در آن هرگونه تغییر در حالت مشخص شده توسط یک فوتون دقیقاً در فوتون دیگر منعکس می‌شود، حتی زمانی که با فاصله از هم جدا شوند، محققان توانستند اطمینان حاصل کنند که هر گونه تلاش برای اصلاح تراکنش توسط ماهیت خود مکانیک کوانتومی خنثی می‌شود.

طبق مقاله محققان: ما نشان می‌دهیم که چگونه نور کوانتومی می‌تواند با تولید رمزنگاری‌های کوانتومی غیرقابل جعل، پرداخت‌های دیجیتال روزانه را ایمن کند.

یکی از مفیدترین ویژگی‌های درهم تنیدگی کوانتومی این واقعیت است که تا زمانی که جسم درهم تنیده را اندازه نگیریم، نمی‌توانیم بفهمیم که در چه حالتی است.

یک راه ساده برای درک مکانیک و اندازه‌گیری‌های کوانتومی این است که تصور کنید قبل از اینکه شما یا هر کس دیگری متوجه شود که در کدام سمت فرود آمده است، یک سکه را برگردانید و سپس آن را بگیرید و با دست خود آن را بپوشانید. تا زمانی که دست خود را بردارید، می‌تواند شیر یا خط با احتمال مساوی باشد. پس از اندازه‌گیری، عدم قطعیت از بین می‌رود و شما یک اندازه‌گیری دارید.

دانشمندان می‌توانند با استفاده از اجسام درهم تنیده، مانند فوتون‌ها، از این موضوع برای اطمینان از برابری و ارسال اطلاعاتی که قابل تغییر یا رهگیری نیستند، بهره برداری کنند.

بنابراین، محققان فوتون‌های درهم تنیده را با استفاده از یک فرآیند لیزری تولید کردند و آنها را با اطلاعات تراکنش رمزگذاری کردند. سپس فوتون‌ها از طریق کابل‌های فیبر نوری به طول بیش از ۴۰۰ متر فرستاده شدند تا یک تراکنش پرداخت دیجیتال بین طرفین در ساختمان‌های مختلف با موفقیت انجام شود.

اگر بازیگر بدی برای حمله خصمانه به چنین تراکنشی بود، وضعیت کوانتومی فوتون‌ها به دلیل اندازه‌گیری فرو می‌پاشد و سیستم یک جفت فوتون درهم‌تنیده جدید با رمزنگاری جدید و غیرقابل جعل تولید می‌کرد.

در حالی که ممکن است این بتواند پیشرفتی در ارتباطات کوانتومی برای پرداخت‌های دیجیتال باشد، اما یک هشدار کوچک وجود دارد؛ در حال حاضر، محققان می‌گویند که انجام یک پرداخت دیجیتال ساده با استفاده از این روش «ده‌ها دقیقه» طول می‌کشد.

با این حال، این محدودیت ممکن است موقتی باشد، زیرا محققان معتقدند که این یک توقف سخت به دلیل قوانین فیزیک نیست، بلکه فقط یک محدودیت تکنولوژیکی جزئی است، محدودیتی که ممکن است از طریق فوتون‌های با شدت بالاتر برطرف شود.

محققان در ادامه توضیح دادند: در واقع، منابع درخشان‌تری از جفت‌های فوتون درهم‌تنیده نشان داده شده‌اند که می‌توانند زمان انتقال توکن کوانتومی را به کمتر از یک ثانیه کاهش دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا