اجتماعیاقتصادیبازاربازار پول و ارزبانک، بورس و بیمهدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

از ۳۲ میلیون مرد ۲۰ میلیون نفر شاغل‌اند، اما از ۳۲ میلیون زن تنها ۴ میلیون! / زنان ۵۴ واحد درصد کمتر از مردان به دنبال شغل‌ هستند!از ۳۲ میلیون مرد ۲۰ میلیون نفر شاغل‌اند، اما از ۳۲ میلیون زن تنها ۴ میلیون! / زنان ۵۴ واحد درصد کمتر از مردان به دنبال شغل‌ هستند!به گزارش اقتصاد آنلاین، بر اساس اعلام مرکز آمار اگرچه جمعیت زنان ۱۵ ساله و بیشتر در بهار ۱۴۰۲، ۷۴هزار و ۹۷۷ نفر بیش از جمعیت مردان در همین بازه سنی بوده،  اما نرخ مشاکت اقتصادی زنان ۱۴.۱درصد و نرخ مشارکت مردان ۶۸.۳درصد بوده است.

به عبارت دیگر در بهار ۱۴۰۲، اگرچه جمعیت زنان بالای ۱۵ سال بیشتر بوده، اما زنان در مقایسه با مردان ۵۴.۲واحد درصد کمتر به دنبال شغل بوده‌اند. 

نرخ مشارکت اقتصادی زنان و مردان در مقایسه با بهار سال گذشته، ۰.۳واحد درصد افزایش یافته است.

همچنین نرخ اشتغال زنان و مردان ۱۵ ساله و بیشتر در بهار ۱۴۰۲، به ترتیب ۱۲درصد و ۶۳.۷درصد بوده است. به عبارت دیگر، از جمعیت ۳۲میلیون و ۹۵هزار نفری مردان، بیش از ۲۰ میلیون نفر مشغول به کار هستند. این درحالی است که از جمعیت ۳۲ میلیون و ۱۷۰هزار نفری زنان تنها ۳ میلیون ۸۶۶ هزار نفر مشغول به کار هستند.

نرخ بیکاری زنان و مردان ۱۵ ساله و بیشتر در بهار ۱۴۰۲ نیز به ترتیب ۱۴.۸درصد و ۶.۸درصد است. یعنی با یک اختلاف جمعیت نزدیک به ۷۵ هزار نفری، نرخ بیکاری در زنان ۸واحد درصد بیش از مردان است.

 البته باید به این نکته هم توجه کرد که نرخ بیکاری زنان در بهار ۱۴۰۲ در مقایسه با بهار ۱۴۰۱ با کاهش ۱.۳واحد درصدی از ۱۶.۱درصد به ۱۴.۸درصد رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا