اجتماعیاقتصادیبازاربازار پول و ارزبانک، بورس و بیمهدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

کسری ۳۰۰میلیون مترمکعبی گاز و راهکارهای تکراری آقای مدیرعامل / تا کی می‌خواهید صرفا گزارش ناترازی بدهید؟کسری ۳۰۰میلیون مترمکعبی گاز و راهکارهای تکراری آقای مدیرعامل / تا کی می‌خواهید صرفا گزارش ناترازی بدهید؟به گزارش اقتصاد آنلاین، مجید چگینی، مدیرعامل شرکت ملی گاز با اشاره به ناترازی ۳۰۰ میلیون مترمکعبی گاز گفته: قرار بود در برنامه ششم توسعه به تزریق روزانه یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز سبک به شبکه برسیم که اکنون روزانه در بیشترین مقدار ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز سبک به شبکه سراسری تزریق می‌شود و این کسری ۴۰۰ میلیون مترمکعبی در بخش بالادستی اگر نبود، امروز ناترازی نداشتیم.

او در ادامه به توسعه برنامه‌های بالادستی گاز و تکنولوژی‌های ذخیره‌سازی به عنوان راهکارهای مدنظر اشاره کرده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز در این مصاحبه مثل اغلب سیاست‌هایی که در سال‌های اخیر در پیش گرفته شده، صرفا بر روی سمت عرضه تمرکز شده و اشاره‌ چندانی به افزایش بی‌رویه مصرف نکرده است.

غافل از اینکه با این روند افزایش مصرف، به هر میزان که تولید افزایش پیدا کند (که این هم با مشکلات بسیاری روبرو است)، امیدی به رفع ناترازی نیست.

در حالی که باید هنر آقای چگینی و سایر مسئولان، صیانت از دارایی‌های ملی نظیر نفت و گاز باشد و با اعمال سیاست‌های صحیح سمت تقاضا از این روند فزاینده ناترازی جلوگیری شود، افسوس این مدیر از این است که چرا بیشتر تولید نکرده‌‌ایم که بیشتر مصرف کنیم.

کشور می‌توانست با صادرات این دارایی ارزشمند، نقش مهمی در ژئوپلیتیک انرژی داشته باشد، اما در حال حاضر رفع ناترازی مصرف داخلی تبدیل به هدف و یا بهتر بگوئیم آرزوی مدیران شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا