اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

کرمانشاه شهر خلاق خوراک و مهد شکوه و تاریخ باستان

دانستنی اقتصاد -گروه استان‌ها – سمیه نوری: کرمانشاه مهد تمدن و نگین گردشگری ایران است و به گفته مسئولان این استان پتانسیل تبدیل شدن به قطب گردشگری ایران را دارد، استان کرمانشاه بزرگترین استان کردنشین ایران است که از دل داستان‌های تاریخی و افسانه‌های عاشقانه و زیبا بر می‌آید.

با ورود به استان کرمانشاه تماشای آثار تاریخی، باستانی، گردشگری و تفریحی بخش مهمی از تاریخ ایران و زیبایی‌های آن نصیب گردشگران می‌شود اما بهتر است برای گشت و گذار در کرمانشاه به یک روز بسنده نشود و حداقل یک هفته برای سفر به این استان تاریخی در نظر گرفته شود.

بی شک نام کرمانشاه به گوش همه ایرانیان نامی آشناست که در تمامی عرصه‌ها از شهادت و مقاومت در سال‌های دفاع مقدس گرفته تا داشتن مردمان خونگرم و طبیعت بکر و دلنشینی که هر ایرانی را مجذوب خود کرده است و با توجه به اینکه کرمانشاه یکی از دیدنی ترین شهرهای ایران و قطب‌های مهم گردشگری کشورمان به حساب می‌آید هر ساله به واسطه دیدنی‌های فوق العاده گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

آب و هوای چهار فصل استان کرمانشاه باعث شده گردشگران در انتخاب مکان دستشان بازتر از هر جای دیگری باشد و همین دلیل کافیست که کرمانشاه یکی از بهترین مقاصد برای سفرهای نوروزی باشد تا گردشگران را با تنوع آب و هوایی خود از آب و هوای بهاری و شمال گونه خود در شهرستان گیلانغرب به آب و هوای گرم و جنوبی در شهرستان‌هایی مانند قصرشیرین و سرپل ذهاب ببرد.

کرمانشاه به لحاظ تنوع آب و هوایی خود انتخاب مناسبی است که در یک زمان چهار نوع آب و هوا را به طور همزمان تجربه کنید و از در کوه‌های سر به فلک کشیده و سرزمین آب و سنگ‌ها به دل نخلستان‌ها بکشاند، کرمانشاه برای نخستین بار در زمان هخامنشیان به طور رسمی تبدیل به شهر شد که در آن زمان کامبادن نام داشته است و پس از آن نیز در طول سالیان گذشته نام‌های مختلفی را به خود گرفته است، کرمانشاه قدمتی به درازای تمدن این شهر دارد و در تمام طول تاریخش شهر نبوده اما باید گفت که کرمانشاه هویت اصلی خود را از دوران قاجار گرفته است و علت آن هم فراموشی کرمانشاه پس از اسلام و رونق آن در این دوران بوده است.

کرمانشاه سرزمین شهر خلاق خوراک و مهد شکوه و تاریخ باستان

زبان رایج مردم کرمانشاه کردی و لکی بوده و دین مردم این دیار غالباً اسلام و مذهب شیعه و سنی است همچنین در زمینه غذاهای محلی نیز استان به دلیل تنوع بالا در تیرماه سال گذشته با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از کتیبه سی و هفتمین شهر خلاق خوراک دنیا که در یونسکو به ثبت رسیده رونمایی شد همچنین این استان پنجمین جهانشهر خلاق کشور، دومین جهانشهر خلاق خوراک کشور، هفتمین شهر خلاق خوراک آسیا شناخته شده است.

استان کرمانشاه با حدود ۸۰ نوع غذا و خوراک، ۱۱ نوع نان، ۲۰ نوع شیرینی و میان‌وعده‌های مختص خود را به ثبت رسانده که با این وجود خورشت خلال، دنده کباب، دست پیچ، آش عباسعلی، روغن حیوانی، معروف‌ترین و شاخص ترین خوراک‌های استان کرمانشاه است.

بیستون

قدمت مجموعه بیستون به دوران هخامنشیان برمی‌گردد و ۲۸ اثر ملی ثبت شده و حدود ۱۵۰ اثر تاریخی کشف شده دارد، مهم‌ترین بخش این مجموعه کتیبه و نقش برجسته داریوش در سال ۱۳۸۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و مجسمه هرکول، کاروانسرا و سراب بیستون از دیگر دیدنی‌های این مجموعه هستند.

استان کرمانشاه یکی از پر جاذبه ترین مناطق ایران محسوب می‌شود چرا که نزدیک به ۴۰۰۰ جاذبه گردشگری در این استان وجود دارد و شهر کرمانشاه در مرکز این استان به عنوان پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین شهر این استان جاذبه‌های منحصر به فرد و زیبایی دارد که هر گردشگری را به ذوق خواهد آورد.

بازار سنتی کرمانشاه طولانی‌ترین بازار سرپوشیده خاورمیانه

بازار سنتی کرمانشاه اگرچه محلی برای کسب و کار مردم این دیار است اما جاذبه‌ای گردشگری و تاریخی است که قدمت آن به زمان زندیه باز می‌گردد که در تاریخ ۱۷ خرداد ماه ۱۳۷۹ در فهرست ملی آثار باستانی ایران به ثبت رسیده است.

این بازار در استان کرمانشاه در زمان خود یکی از طولانی‌ترین بازارهای سنتی خاورمیانه بود که در اوایل دوره قاجاریه تکمیل شد و رونق بیشتری گرفت که همچنان نیز در رونق بوده و در اقتصاد مردم این استان نقش مهمی دارد.

کرمانشاه سرزمین شهر خلاق خوراک و مهد شکوه و تاریخ باستان

بازار سنتی کرمانشاه در گویش محلی به تاریکه بازار نیز شناخته می‌شود دارای بافت قدیمی است که نظم خاصی در اصناف مشغول به کار در آن وجود دارد که در ۲ طرف این بازار حجره و دکان‌هایی قرار دارند که رنگارنگی چشم نواز پارچه‌ها، صنایع دستی، عطر و بوی ادویه‌ها زیبایی و جذابیت این بازار را دوچندان می‌کند و در کنار تمام این زیبایی‌ها در اطراف این بازار علاوه بر کلوچه‌پزی‌ها و نان برنجی پزی‌ها مسجد عماد الدوله، حاج شهباز خان و فیض مهدی نیز برای برگزاری نماز جماعت و انجام مراسم مذهبی وجود دارد.

کتیبه جهانی بیستون یادگاری از دوره هخامنشیان

کتیبه تاریخی بیستون بزرگترین سنگ نوشته جهانی از دوره حکومت داریوش بزرگ است که در این کتیبه داریوش هخامنشی قدرت و عظمت خود را برای مردم زمان خود و آیندگان به جا گذاشته که تاریخ این سنگ نوشته نشان از تمدن، قدمت و اقتدار این کشور دارد و امروز افتخاری برای ایرانیان است.

کوه بیستون در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه که همیشه یادآور دلیری‌ها و افسانه‌هاست و سالانه پذیرای گردشگران بسیاری است که از سراسر جهان به شوق تماشای گره خوردن هنر و شکوه در این اثر جهانی به کرمانشاه می‌آیند و آنچه که امروز بیستون را تبلور عظمت و اقتدار تاریخ ایران زمین کرده «نقش برجسته و کتیبه داریوش» است که بر روی صخره‌های آن حجاری شده است.

کرمانشاه سرزمین شهر خلاق خوراک و مهد شکوه و تاریخ باستان

کتیبه داریوش پراهمیت‌ترین و معتبرترین کتیبه‌ای که تاکنون در جهان شناسایی شده است که نقش فرامین و اندرزهای خود را به صورت کتیبه‌ای بر دل کوه بیستون حجاری شده و داریوش‌شاه در این کتیبه شرح فتوحات خود را به خط میخی و سه زبان پارسی باستان و عیلامی و بابلی بر دل سنگ نگاشته است.

طاقبستان کرمانشاه شاهکار پادشاهان ایرانی

قدمت طاق بستان کرمانشاه به زمان ساسانیان بازمی‌گردد که به دلیل ذوق و هنر پادشاهان در طول تاریخ برای نشان دادن شکوه و عظمت خود آثار تاریخی و جاودانه‌ای برجای می‌گذاشتند و امروز این اثر تاریخی با شهرت و آوازه بلند خود گردشگران را به شوی خود می‌کشاند.

این طاق با وجود جنگ، یادگاری‌نویسی و ۱۵ قرن فرسایش همچنان پابرجاست و نقش‌برجسته‌ها و کتیبه‌های آن گردشگران را به تماشای تاریخ ساسانی می‌نشاند که در نگاره‌های این مجموعه می‌توان از شکارگاه خسروپرویز دیدن کرد.

این بنا یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین بناهای تاریخی ایران است. این مجموعه به‌خاطر کوه، دریاچه و چشمه‌ای در نزدیکی خود محلی مناسب برای طبیعت‌گردی است که گردشگران با حضور در این محل می‌توان با یک تیر چند نشان بزنند و در زیر سایه کهن‌ترین درخت با قدمت حدود ۶۰۰ سال عکس یادگاری بگیرند.

کرمانشاه سرزمین شهر خلاق خوراک و مهد شکوه و تاریخ باستان

طاق بستان از ۲ طاق بزرگ و کوچک تشکیل شده است که روی طاق بزرگ‌تر می‌توان تاجگذاری خسرو پرویز و روی طاق‌های کوچک‌تر، تاجگذاری شاهپور دوم و سوم را دید، همچنین سنگ نگاره‌ای که مربوط به تاج گذاری اردشیر دوم است هم به چشم می‌خورد.

در بخش دیگری از طاق بستان، سنگ نگاره ای وجود دارد که متعلق به دوران قاجاریان است و با کتیبه‌ای که به خط نستعلیق است، حجاری شده است که نشان دهنده ی مجسمه‌ی پسر فتحعلی شاه قاجار است و در کنار او شعری نوشته شده است.

با وجود این همه جذابیت‌های تاریخی، فرهنگی، خوراکی و… در استان کرمانشاه از گردشگران دعوت می‌شود که به این استان سفر کنند و امسال نیز با توجه به تاکید ویژه مسئولان استانی بر حوزه گردشگری به طور ویژه پرداخته شده و جشنواره‌های نوروزی و سایت‌های راهنمایی گردشگری برای گردشگران تدارک دیده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا