اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

چرا تیم ملی والیبال ایران در لیگ ملت‌ها «ضعیف» نتیجه گرفته است؟

محمد محمدکاظم در گفت‌وگو با دانستنی اقتصاد، درباره شکست تیم ملی والیبال مقابل فرانسه گفت: ما خوشبین بودیم که حداقل تیم در هفته سوم بازی قابل قبولی ارائه دهد اما متأسفانه این اتفاق رخ نداد. البته عدم حضور عطایی هم شرایط را سخت کرد.

وی ادامه داد: امیدوارم روز جمعه در بازی با بلغارستان تیم شرایط بهتری داشته باشد و بتوانیم مقابل آن‌ها پیروز شویم. تیم فرانسه در هفته سوم با تمامی بازیکنان به غیر از اروین انگاپت به میدان رفت و از آن طرف آن‌ها شرایط متفاوتی با تیم ما داشتند، فرانسه میزان المپیک است و این بازی‌ها فرصت برای جوانگرایی و تغییر نسل برای آن‌هاست.

کارشناس والیبال ادامه داد: اما بقیه تیم‌ها به خصوص تیم‌هایی که رنکینگ پایینی دارند، این بازی‌ها اهمیت زیادی برای آن‌ها دارد. فرانسه فرصت جوانگرایی و تغییر نسل را داشت، با این حال در این هفته با تمام بازیکنان حاضر شد. تیم فرانسه منظم و هدفمند است و از زمانی که جیانی هدایت این تیم را برعهده گرفت نتایج قابل قبولی کسب کردند. به هر حال تیم با ترکیب بازیکنان جوان در این بازی به میدان رفت و امیدوارم بتوانند در بازی‌ها بعد بهتر عمل کنند.

وی همچنین به نتایج تیم ملی در دو هفته رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال اشاره کرد و گفت: متأسفانه تیم در هفته اول و دوم نتوانست انتظارات جامعه والیبال را برآورده کند. فکر می‌کنم تیم از نظر شرایط بدنی آماده نبود و این موضوع از تعویض‌های زیادی که کادر فنی انجام می‌داد کاملاً مشخص بود. کادر فنی سعی می‌کرد در هر بازی یک شرایط ایده‌آل ایجاد کند اما موفق نبود. به نظرم در هفته سوم کار به مراتب سخت‌تر است و اگر نتایج قابل قبولی کسب نشود بازیکنان والیبال ایران شرایط خوبی به لحاظ روحی و روانی پیدا نمی‌کنند، متأسفانه با کارشکنی که آمریکایی‌ها انجام دادند و به برخی بازیکنان و سرمربی تیم ویزا نداند تیم به لحاظ روحی و روانی بهم ریخت.

صحبت از فریز شدن امتیازات ایران راهی برای گول زدن و آرام کردن شرایط بود!

وی در واکنش به فریز شدن امتیازات ایران در هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال گفت: من هر طوری که حساب می‌کنم این شرایطی که فدراسیون جهانی برای تیم ملی والیبال در نظر گرفته با عقل جور در نمی‌آید و غیر قابل قبول است. بقیه تیم‌ها و همچنین رقبای اصلی ایران با حریفانشان در این هفته بازی می‌کنند و یا امتیاز کسب یا از دست می‌دهند مگر می‌توان امتیازات تیم‌های دیگر را نادیده گرفت؟ این موضوع برای من حل نشده است؛ پس تکلیف امتیازات تیم‌ها در جدول به چه صورت خواهد بود. فکر می‌کنم باید منتظر باشیم ببینیم در پایان هفته سوم فدراسیون جهانی به چه شکل جدول را تنظیم می‌کند؛ البته من فکر می‌کنم این موضوع یک راه برای گول زدن و آرام کردن اعتراضات بود و بعید می‌دانم شرایطی به نفع تیم ما رقم بخورد.

به نفرات دوم بازیکنان اصلی کمتر بها داده شد

محمد کاظم در مورد غیبت سه بازیکن اصلی تیم ملی گفت: تیم ایران برای حضور در این مسابقات سه بازیکن را در اختیار ندارد که به نظرم ما می‌توانستیم جایگزین برای این سه بازیکن در نظر بگیریم. فکر می‌کنم به نفرات دوم تیم که در تهران حضور داشتند کمتر بها داده شد، به هر حال کادرفنی باید پیش‌بینی برخی مشکلات را می‌کرد، ممکن بود خدای نکرده این نفرات دچار مصدومیتی می‌شدند و این موضوع در ورزش حرفه‌ای اجتناب ناپذیر است، در چنین شرایطی کادرفنی نباید برای استفاده از سایر بازیکنان دچار تردید و مشکل شود. در هر حال امیدوارم تیم در بازی‌های بعدی خوب نتیجه بگیرد تا فدراسیون جهانی هم آن‌ها را در نظر بگیرد.

کارشناس والیبال ایران در واکنش به نحو فریز شدن امتیازات ایران عنوان کرد: من شنیدم در بحث فریز شدن امتیازات، فدراسیون جهانی اختیار آن را به فدراسیون والیبال ایران داده؛ به این معنی که اگر تیم ایران نتیجه قابل قبولی گرفت و درخواست داد که نتایجش لحاظ شود این اتفاق بیفتد، اگر هم تیم نتیجه نگرفت که امتیازات فریز شود و لحاظ نشود که به نظرم این موضوع باور کردنی نیست.

به نظرم مشکل اصلی تیم در حمله بود

مربی تیم ملی در مورد ضعف تیم ملی تصریح کرد: خیلی از کارشناسان والیبال معتقد بودند تیم در دریافت مشکل دارد، اما من با بررسی آمارها به این نتیجه رسیدم که دریافت‌ها به نسبت خوب بوده و ضعف اصلی تیم در حمله بود. برنامه‌ریزی برای تیم با حمله شروع می‌شود و وقتی توپ تبدیل به امتیاز می‌شود موارد دیگر به صورت روتین انجام می‌شود، اما در گام اول وقتی حمله دچار مشکل باشد خود به خود در توپ‌گیری، دفاع، سرویس هم عملکرد ضعیفی خواهیم داشت. از نظر روحی و روانی هم تیم دچار مشکل می‌شود. در این رقابت‌ها تیم ژاپن بیشترین امتیاز را از حمله گرفت که البته روی توپ‌گیری هم کار کرده بودند. حتی ضعف بدنی بازیکنان تیم کاملاً مشخص است، چون ارتفاع اسپک‌هایی بازیکنان نسبت به سال گذشته بین ۵ تا ۱۰ سانت کاهش پیدا کرده است.

تمرینات تیم ملی دیر شروع شد

محمد کاظم خاطرنشان کرد: کادرفنی یک مقدار دیر تمرینات را شروع کرد و می‌توانستیم حتی از اسفندماه اردوها را شروع کنیم تا اوایل فروردین تیم سر و سامان گرفته باشد. البته من زیاد موافق طولانی شدن لیگ نیستم چون بردیا سعادت از لیگ ترکیه آمد اما خط خورد، اگر مبنا بر ادامه لیگ باشد با این زیرساخت‌هایی که در باشگاه‌ها وجود دارد ممکن است بازیکنان دچار مصدومیت می‌شدند، اما بهترین راه این بود که یک تیم دوم در زمان برگزاری لیگ تشکیل شود؛ درست مثل کاری که ولاسکو انجام داد و بازیکنان کم کم به تیم اضافه شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا