اقتصادی

پرواز مرغ های یکصد هزار تومانی از سبد معیشت!

دانستنی اقتصاد: روز ۱۱ تیر ماه ستاد تنظیم بازار ۷۳ هزار تومان اعلام کرد، این در حالی است که  طی سه روز گذشته  قیمت مرغ تازه در خرده‌فروشی‌ها به ۹۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر کیلوگرم رسیده است.
به گزارش دانستنی اقتصاد؛ بر اساس بررسی های میدانی  در برخی خرده‌فروشی‌های مناطق شمالی تهران قیمت هر کیلو گوشت مرغ از ۱۰۰ هزار تومان هم عبور کرده و برخی شرکت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین بسته‌های ۹۰۰ گرمی «سینه و ران پاک شده» مرغ را حتی به ازای هرکیلو ۱۷۶ هزار تومان می‌فروشند.
از آنجا که طی سال‌های اخیر با افزایش قیمت گوشت قرمز، سرانه مصرف گوشت مرغ به بیش از ۳۲ کیلوگرم افزایش یافته است و مردم تلاش دارند از این محصول پروتئینی بیشتر از گوشت قرمز استفاده کنند، اما نوسان نرخ این محصول نیز مشکل‌ساز و موجب سردرگمی شده است، بنابراین برخی کارشناسان افزایش سرانه گوشت مرغ را در نابسامانی بازار این محصول بی‌اثر نمی‌دانند و می‌گویند افزایش تقاضا نیز باعث شده است گاهی شاهد کمبود در بازار گوشت مرغ و افزایش قیمت‌ها باشیم.
آخرین گزارش مرکز آمار ایران تورم اقلام خوراکی در ۱۲ ماه منتهی به خرداد امسال نسبت به دوره مشابه در سال گذشته را ۷۱.۳ درصد اعلام کرده بود.
این در حالی است که معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران اتاق بازرگانی تهران روز ۱۰ تیر تورم مواد غذایی در کشور را «۷۸ درصد» اعلام کرده که ۶ درصد بالاتر از رقم اعلام شده توسط مرکز آمار ایران است. بر اساس این گزارش، ایران را پنجمین کشور از نظر تورم بالای مواد غذایی در جهان است.
روز ۱۲ تیر یک نماینده مجلس  با انتقاد از عملکرد اقتصادی دولت سیزدهم گفت: «تمام آمارهایی که دولت می‌دهد از رئیس جمهور گرفته تا وزرا و تیم اقتصادی، غیرواقعی است.»
جلال محمودزاده با رد ادعای ابراهیم رئیسی درباره کنترل تورم گفت که دولت مستقیم به چشم مردم نگاه می‌کند و دروغ می‌گوید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ میانگین امتیازات: ۴ / ۵. تعداد امتیازات: ۲۳۲ به این خبر امتیاز دهید

۰/۵

(۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا