اقتصادی

پرده برداری استاندار آذربایجان شرقی از پروژه غارت طلا

دانستنی اقتصاد: استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به وجود معادن طلا در این استان، گفت: برای جلوگیری از غارت و حفاری غیر مجاز از این معادن باید طلا در کشور ملی شود.
به گزارش دانستنی اقتصاد؛ عابدین خرّم چهارشنبه شب، ۱۲ مهرماه در جلسه شورای اداری آذربایجان شرقی که با حضور حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه در تبریز برگزار شد، اظهار کرد: سابقه تاریخی تبریز و آذربایجان شرقی از لحاظ بصیرت، آگاهی و ایمان یکی از استان‌های مثال زدنی است و قطعا پیشرفت و توسعه استان، وظیفه ما را برای خدمت به مردم در دولت سیزدهم سنگین تر می‌کند.‌
به گزارش ایسنا، وی افزود: این اعتماد بزرگ مردم، سرمایه عظیم اجتماعی و سیاسی است و تمام تلاش خود را در این مسیر برای مطالبات مقام معظم رهبری و رییس جمهور برای تغییر به نفع مردم و پیشرفت و عدالت را در استان دنبال می‌کنیم.
وی ادامه داد: ضمن تثبیت شرایط و احصای نقاط قوت و ضعف و تدوین سند تحول استان و ظرفیت‌های بالقوه استان، ۲۰ زنجیره ارزش به عنوان پیشران‌های اقتصادی در استان شناسایی شده و دو سفر استانی رییس جمهور به آذربایجان شرقی مایه خیر و برکت و منشا تحول و زمینه ساز تسریع روند پیشرفت استان شده و خواهد شد.
خرّم گفت: بخشی از پروژه‌های اقتصادی استان در این دولت افتتاح شده و امیدواریم تا پایان دولت سیزدهم، بخشی دیگر از پروژه‌های اقتصادی با همدلی بین قوا و همراهی مردم اجرایی و به پایان برسد.
وی با اشاره به اولویت‌های دولت سیزدهم از جمله تکمیل پروژه‌های ناتمام در استان، افزود: در بیش از دو سال گذشته، بیش از ۱۰۰ هزار شغل ایجاد و ۵۸۵ واحد راکد تولیدی در حوزه صنعتی، معدنی و کشاورزی به مدار تولید بازگشته است.
وی ادامه داد: ارتقای شاخص‌های بهبود کسب و کار و رفع موانع مربوطه از سیاست‌های دولت بوده و تاکنون ۳۳۰ جلسه کارشناسی رفع موانع در استان برگزار شده است و مشکلات ۶۶۰ واحد تولیدی با توجه به محوریت رویکرد مثبت و نامگذاری سال به عنوان تولید و کنترل تورم، همکاری و هم افزایی و حمایت تشکیلات قضایی را در این راستا شاهد بودیم.
استاندار آذربایجان شرقی گفت: در سال ۱۴۰۱ همکاری مشترک دستگاه قضایی در شورای تامین استان در راستای پیشگیری و در موضوعاتی چون کنترل اغتشاشات و جلوگیری از بلوا و آشوب داشتیم که در همان روزهای اول اغتشاشات سال گذشته، تمامی بازداشت شدگان تعیین تکلیف شده و ما یکی از استان‌های موفق در این خصوص بودیم.
وی گفت: در دولت سیزدهم، در حوزه آب و کشاورزی شاهد آغاز عملیات اجرایی پروژه انتقال آب ارس به تبریز بودیم. آبگیری سد گرمی چای میانه، روند رو به تکمیل سدها و تامین آب پایدار در روستاها که تنش آبی از ۹۲۰ روستا به ۴۰۰ روستا کاهش یافته و بهره برداری از فاز اول تصفیه خانه تبریز به دریاچه ارومیه، کسب رتبه اول کشوری در توسعه گلخانه با بیش از ۱۰۰ هکتار در دولت سیزدهم، رتبه دوم در طرح جهش تولید در دیمزارهای که امسال ۵۰۰ هزار تن گندم از دیمزارهای استان گندم برداشت شده و یک رکورد است از جمله فعالیت‌های دلت سیزدهم در استان بوده است.
وی با اشاره به سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیاردی بخش خصوصی در حوزه آب و کشاورزی با مشارکت دولت، گفت: در امور زیربنایی نیز احداث ۲۱۰ کیلومتر راه روستایی، ۸۵۶ کیلومتر آسفالت ریزی، حذف ۱۶۷ نقطه حادثه خیر، ایمن سازی ۳۵۴۰ شبکه راه‌آهن، اتمام قطعه راه آهن بستان‌آباد به خاوران، بهره برداری از پروژه‌های بزرگراهی از جمله اقدامات دیگر دولت سیزدهم بوده و سایر پروژه‌های راهی و بزرگراهی نیز تا پایان سال تکمیل می‌شود.
خرّم با اشاره به آغاز عملیات اجرایی بیش از ۷۸ هزار واحد مسکونی در طرح نهصت ملی استان با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی، اظهار کرد: در بخش برق و انرژی یکی از استان‌های بسیار نیازمند هستیم. اقداماتی در این راستا انجام گرفته و در هفته آینده نیز پروژه‌های انرژی برق و گاز به بهره برداری می‌رسد.
وی افزود: این پروژه‌ها شامل تکمیل پروژه دیسپاچینگ شمالغرب کشور و ۹ پروژه برق منطقه‌ای و توسعه شبکه برق، گازرسانی به ۲۰۸ روستا و تکمیل گازرسانی تمامی روستاهای ۲۰ خانوار استان می‌شود.
وی از آغاز احداث شهرک‌های صنعتی تخصصی انرژی خورشیدی به عنوان یکی از رویکردهای اساسی دولت خبر داد.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تکمیل و بهره برداری از ۲۶ پروژه بهداشتی و درمانی در استان با ۹۰ هزار میلیارد ریال، اظهار کرد: ساخت هر روز یک کلاس آموزشی و هر چهار روز یک مدرسه در استان با مشارکت خیران در دستورکار قرار دارد و جایگزینی مدارس جدید به جای کانکسی یکی از اولویت‌های آموزشی استان است. افتتاح پردیس سینمایی ۲۹ بهمن به عنوان بزرگترین کشور تکمیل و پروژه چندین ساله مقبره الشعرا نیز در حال اتمام است.
وی با بیان این‌که اقتصاد دانش بنیان به عنوان زیست بوم نوآوری و توسعه دانش بنیان یکی از برنامه‌های دولت در استان است، گفت: این استان با ۳۲۴ شرکت دانش بنیان در رتبه پنجم کشور قرار دارد در حالی که قبلا در رتبه یازدهم در این خصوص بود.
وی، تکمیل پروژه‌های کلان نیمه تمام، برنامه ریزی برای زنجیره‌های ارزش، تداوم مبارزه با فساد اداری، تاکید بر پاکدستی و گفتمان عدالت در روش مدیران، کارکرد دانش بنیان، تقویت اعتماد و سرمایه اجتماعی، بهبود شاخص‌های توسعه استان را از دیگر سیاست‌های مهم دولت سیزدهم عنوان کرد.
وی در ادامه در خصوص درخواست‌های استان از قوه قضاییه، گفت: تعیین تکلیف اراضی موقوفه صوفیان یکی از این درخواست‌ها است. از بیش از سه دهه قبل در تشکیلات قضایی استان، آرای مختلفی برای این موضوع صادر شده و مشکلات اهالی و ساکنان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این منطقه حل نشده و عملا با معضلات عدیده روبه رو هستیم که خواهشمندیم دستور ویژه رسیدگی به این موضوع را صادر فرمایید.
وی با اشاره به لزوم تعیین تکلیف کارخانه‌های بلاتکلیف به عنوان یکی از سیاست‌های دولت، اظهار کرد: این شرکت‌ها با چالش‌های مختلف رو به رو هستند که خواهشمندیم دستور ویژه برای ورود جدی به این موضوع لحاظ شود.
خرّم، پیشنهاد ایجاد شعبه رسیدگی به پرونده واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری در دادگاه را داد و گفت: بخش خصوصی ستون فقرات اقتصاد استان است. افتتاح این شعبه تخصصی را برای بررسی تخصصی پرونده‌های قضایی صنایع در راستای کاهش زمان رسیدگی خواهشمندیم‌.
وی افزود: برای انتقال زندان مرکزی تبریز که از دهه‌های قبل در داخل بافت مرکزی است و انتقال آن از محدوده شهر می‌تواند علاوه بر زیبایی بصری شهری در محدوده زندان و ساخت زندان مطمئن و قابل اتکا که یکی از تعهدات اینجانب و شهردار و مسئولان امر است، دستورات ویژه‌ای صادر کنید.
وی هم‌چنین بر لزوم تسریع رسیدگی جدی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی را خواستار شد.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ میانگین امتیازات: ۵ / ۵. تعداد امتیازات: ۱۰۰ به این خبر امتیاز دهید

۰/۵

(۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا