اجتماعیاقتصادیبازاربازار پول و ارزبانک، بورس و بیمهدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

نگرانی بابت جلسه روز شنبه ندارم/ آنچه رخ داد همه دروغ‌پردازی و بی‌تقوایی بود/ عده‌ای دوست نداشتند من رییس شومنگرانی بابت جلسه روز شنبه ندارم/ آنچه رخ داد همه دروغ‌پردازی و بی‌تقوایی بود/ عده‌ای دوست نداشتند من رییس شومدانستنی اقتصاد _ فاطمه جوادی؛ حسین سلاح‌ورزی، رییس اتاق بازرگانی ایران در جمع خبرنگاران بیان کرد: قبل از انتخابات ۲۸ خرداد ماه ما اعضای هیات رییسه که اعلام نامزدی کرده بودیم برنامه های خود را تدوین و منتشر کرده بودیم، امروز هم می خواهیم در مورد برخی از پروژه‌های مشخص که در این چند هفته در اتاق آغاز شده را به استحضار برسانیم. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اصلی‌ترین مشکل در معیشت و رفاه مردم متصل به ایرادی است که می‌توان گفت گیرافتادن در تله رشد پایین است، مسائلی که برای رشد پایدار مطرح است، رشد کسب و کار، بحث خصوصی سازی و افزایش سهم بخش خصوصی و… را ایشان بیان کردند و اساسا ما هم در اتاق بازرگانی سعی کردیم برنامه‌ها در راستای برنامه‌های دولت باشد.

سلاح‌ورزی افزود: هفت برنامه یا پروژه جدی را در اتاق شروع کرده‌ایم، حدود ۲۳ رشته اقتصادی در حوزه‌های خدمات، کشاورزی، صنعت را تعریف و در این زمینه از کشورهای شرق آسیا بهره‌برداری کرده‌ایم.

وی ادامه داد: نکته بعدی این بوده که چگونه از ظرفیت اتاق‌های استانی و تشکل‌های تخصصی استفاده کنیم، در حال حاضر به دنبال تدوین یک الگوی توسعه منطقه‌ای هستیم.

رییس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: یکی از ماموریت‌های اصلی اتاق هم در حوزه دیپلماسی اقتصادی است. یک برنامه‌ای را داریم پیش می‌بریم که یک مجمع متشکل از کشورهای منطقه را شکل بدهیم.

سلاح‌ورزی گفت: یک ظرفیت بسیار خوبی در اتاق‌های مشترک و اتاق‌های استانی که با اتاق کشورهای همسایه تعامل دارند را داریم و به دنبال افزایش حجم مراودات هستیم.

وی بیان کرد: بحثی دیگری که اتاق دنبال می‌کند طرح ملی کارورزی است، تجارب گذشته را بررسی کرده‌ایم  و به این نتیجه رسیده‌ایم که مهارت‌های شغلی جویندگان کار را با استفاده از ظرفیت بنگاه ها  عضو اتاق به کاریابی ها متصل کنیم تا بتوان مشاغل را فراهم کرد.

رییس اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد: دولت یک تعهداتی را در حوزه مسکن دارد، فارغ از عددی که مطرح است، مسکن عاملی مهم برای رفاه مردم است و در اتاق به این موضوع پرداخته‌ایم. هدف ما این است که اپراتور تامین زنجیره ساختمان را تشکیل دهیم، از تجربه‌های مسکن مهر اثرات تورمی است، ما یک مدلی داریم که بتوانیم زنجیره تامین مالی را هم تعریف کنیم.

سلاح‌ورزی عنوان کرد: معتقدیم که اگر ظرفیت تشکل‌ها و بنگاه‌های عضومان را درنظربگیریم می‌توانیم به دولت‌ هم در احیای واحدهای تولیدی، بهره‌برداری از طرح‌های عمرانی ملی و استانی کمک کنیم. اتاق یک برنامه مدون را برای توجیه پذیرکردن بخشی از این پروژه‌ها تکمیل می‌کند.

وی گفت: به دلیل تجربه بدی که در حوزه واگذاری و خصوصی سازی وجود دارد، حضور بخش خصوصی در بحث مولدها یک مقدار آسیب دیده، درصدد هستیم تا به حضور فعال‌تر اعضای بخش خصوصی در این موضوع کمک کنیم‌.

سلاح‌ورزی گفت: در اتاق برنامه‌ای که متناظر با سهولت کسب و کار است تدوین کرده‌ایم یک هدف گذاری کنیم تا با بهبود شاخص های کسب و کار به دولت کمک کنیم تا این ها به بهبود سرمایه گذاری و… منجر شود.

سلاح ورزی در درخصوص جلسه روز شنبه شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی گفت: همانطور که قبلا اعلام کردیم از نظر ما انتخابات تمام شده و از همه خواهش کردیم سوت پایان رقابت‌های انتخاباتی را بزنند. در همه رقابت‌های انتخاباتی ممکن است موضوعات مختلفی مطرح شود همه این ها از نظر ما تمام شده است، آنچه که شما به عنوان بداخلاقی نام بردید را من بی تقوایی می نامم. خیلی سعی شد یک چهره فاسد از من نشان دهند، خیلی قاطع عرض می کنم من به عنوان حسین سلاح ورزی هرگز از رانت استفاده نکردم، محکومیت اقتصادی و فساد نداشته ام، همه این ها دروغ پردازی بوده است. شورای عالی نظارت به موجب قانون رکنی از اتاق است و به صورت روتین جلسات اش را برگزاری می کند و جلسه شنبه هم یکی از این جلسات است. ممکن است مراجع مختلف ابهاماتی را مطرح کرده باشند و شورای عالی وظیفه بررسی دارد و نگرانی بابت جلسه روز شنبه ندارم.

رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: عده‌ای دوست نداشتند من رییس اتاق شوم، به همین دلیل سعی کردند من را مقابل نظام و حاکمیت قرار بدهند و بعد از روشی نخ‌نما استفاده کردند تا من را فاسد بنامند و از این طریق افکار عمومی را تحت تاثیر قرار بدهند، همه اینها از بی‌تقوایی است، امیدواریم در کشور به سیستم‌هایی که به دنبال مایوس کردن مردم و فعالان اقتصادی هستند رسیدگی شود‌.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا