آسیب‌های اجتماعیاجتماعیاقتصادیجهانسیاست خارجیسیاسی

مواد مخدر در هیچ مرزی محدود نمی شود/هزینه ایران ۳۸۰۰ شهید برای مبارزه با مواد مخدر است

دانستنی آنلاین: وزیر امور خارجه گفت: اعمال تحریم‌ها و اقدامات یک جانبه آمریکا و ورود آنها به عرصه جنگ و تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران مانع اجرای همکاری‌های بین المللی به ویژه در عرصه مواد مخدر شده است.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین٬ محمد جواد ظریف در همایش روز جهانی مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه آمریکا و برخی کشورهای غربی مسئول مستقیم عواقب ناگوار و ایجاد اختلال در مبارزه با مواد مخدر هستند٬ افزود: اراده جمهوری اسلامی برای مبارزه با مواد مخدر بر لزوم پرهیز از سیاسی سازی و یکجانبه گرایی و توجه به همکاری‌های بین المللی به عنوان ضرورتی برای دستیابی به اهداف تصویر شده برای این روز و ساختن فردایی بهتر برای تمامی انسان‌ها و برای همه فرزندان مان و نسل‌های آتی متمرکز است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: ۳۱ سال پیش مجمع عمومی ملل متحد با هدف ارتقا آگاهی عمومی در زمینه مواد ومخدر و دستیابی به جهانی عاری از مواد مخدر بیست و یک ژوئن پنجم تیرماه را به عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدر تعیین کرد.

وی افزود: جامعه ملل متحد روزها و مناسبت‌هایی در تقویم خود دارد برای دستیابی به ایده آل های نوع بشر مانند جهان عاری از فقر، گرسنگی، بی سوادی، دستیابی به رفاه، توسعه برای همه؛ در واقع همه بر مبنای اصول سه گانه ملل متحد یعنی صلح و امنیت، حقوق بشر و توسعه بنا شده است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: ایران امروز به تاکید سازمان ملل، پرچمدار مبارزه با مواد مخدر است در کنار سایر اعضا این روز را گرامی می‌دارد. اقدامات چشمگیر جمهوری اسلامی و تحمل هزینه‌های بی شمار معنوی و مادی که یک شهید ما ارزش همه دنیا را دارد، پیشگام رسیدن به جهان عاری از مواد مخدر است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: شهادت بیش از ۳۸۰۰ نفر و بیش از ۱۲ هزار جانباز که هزینه‌های اصلی ما است؛ علاوه بر این هزینه‌های غیرقابل جبران که کسی نمی‌تواند در جهان آنها را جبران کند. سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار برای مبارزه با قاچاق، عرضه و کاهش تقاضا هزینه می‌شود.

ظریف تصریح کرد: موقعیت جغرافیایی ایران در همسایگی بزرگترین تولید کننده مواد مخدر سنتی موجب گردیده اقدامات ایران تنها دارای بعد ملی نبوده بلکه تأثیرات منطقه‌ای و بین المللی باشد.

وی افزود: ایران به تنهایی نزدیک به ۸۰ درصد مجموع کشفیات تریاک جهان را به خود اختصاص داده است که این رقم در سال گذشته بیش از ۸۰۰ تن بوده است.

ظریف خاطرنشان کرد: مواد مخدر مانند هر پدیده اجتماعی دارای سیالیت است و در هیچ مرزی محدود نمی‌شود. این پدیده در برابر مداخلات تغییر شکل می‌دهد و هیچ فردی نمی‌تواند خود را از گزند این پدیده مصون بداند.

وزیر امور خارجه با اشاره به جهانی شدن موضوع مواد مخدر گفت: جهانی شدن فرصت‌ها و چالش‌ها به پدیده مواد مخدر هم گسترش یافته است و مبارزه یکپارچه و منسجم در سطح جهانی می‌تواند به برد همگان بیانجامد و اگر گروهی تصور کنند این پدیده منحصر به کشور یا منطقه خاصی است، همان گروه از لطمات این پدیده در امان نخواهد ماند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: توسعه و رفاه اجتماعی به عنوان یکی از مهمترین ارکان جامعه بشری اهمیت دارد، جمهوری اسلامی عقیده دارد که رویکرد توسعه محور می‌تواند در برخورد با مواد مخدر موفقیت آمیز باشد.

وی با بیان اینکه حل مسله مواد مخدر بدون توجه به زیرساخت‌ها و نیازهای اساسی جوامع هدف و در راس آنها توسعه پایدار ناممکن است، گفت: اقدامات دفتر سازمان ملل برای مبارزه با مواد مخدر و جرم مبتنی بر کنوانسیون‌های سه گانه بین المللی مبارزه با مواد مخدر، کاهش سو مصرف و عرضه و جلوگیری از انحراف مواد تحت کنترل به شبکه های غیرقانونی است.

ظریف گفت: اما چندی است برخی رویکردها گرایش ها به بهانه های گوناگون در تقابل با اهداف ترسیم شده برای نیل به جهانی عاری از مواد مخدر تبدیل شده است. منادیان رویکرد مذکور بدون توجه به اقدامات انجام شده با طرح مواردی مانند حقوق بشر, ارتقای بهداشت عمومی و افزایش دسترسی به دالان های تحت کنترل درصدد عادی سازی و جرم زدایی از مواد مخدر هستند.

وی افزود: ایران به عنوان پرچمدار مبارزه با مواد مخدر و کشوری با جایگاه ویژه در دفتر مقابله با موادمخدر سازمان ملل، ضمن حمایت از ماموریت و مرجعیت این دفتر نگرانی خود را نسبت به هر نوع تباین در ماموریت این دفتر و یا منجر به مداخله در ماموریت های آن از طریق ایجاد مسوولیت موازی در سایر کارگزاری ابراز می کند.

ظریف در ادامه سخنانش افزود: با عنایت به ماهیت متغییر پدیده های سیاسی و اجتماعی مانند مواد مخدر جمهوری اسلامی عقیده دارد که لزوماً نسخه هیچ کشور و منطقه ای برای منطقه دیگر قابل توصیه و تحویز نیست.

وی گفت: معضل مواد مخدر در کشورهای غربی مشکل دادوستد در سطح خرده فروشی خیابانی است، در حالی که در ایران همراه با ناامنی, خشونت و حضور شبکه های بزرگ مواد مخدر در سطوح مختلف است. وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما ضمن حمایت و پابندی بر حقوق بشر بر اساس مبانی اسلامی خود، توجه کشورهای منادی حقوق بشر را به حقوق خانواده های قربانیان و افراد قربانی مطامع شبکه های سودجو در شبکه مواد مخدر جلب می کنیم.

رییس دستگاه دیپلماسی با اشاره به اینکه ایران به عنوان یکی از شرکای اصلی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در آستانه به پایان رساندن چهارمین دوره برنامه مشترک با این دفتر است، گفت: متاسفانه علیرغم اقدامات چشمگیر جمهوری اسلامی در راستای پایبندی به تعهدات بین المللی خود، مدت مدیدی است که این برنامه به دلیل عدم مشارکت جدی کمک کنندگان اصلی از بخشی از اهداف خود بازمانده است.

وزیر امور خارجه گفت: شرکای دفتر و در راس آن اروپا که از کمک کنندگان سنتی به این دفتر به شمار می روند، با طرح گفت وگوهای انحرافی و یا با عناوین مختلفی مانند مجازات قاچاقچیان به تدریج از تامین پروژه های این دفتر خودداری کردند

وی یادآورشد: ضرورت دارد جامعه بین المللی به اصل مشروع مسوولیت مشترک در تقویت ارائه کمک‌های فنی پایبند باشد. این امر می تواند آغازگر فصل جدیدی در عرصه همکاری های بین المللی در حوزه مواد مخدر باشد.

ظریف در بخش پایانی سخنان خود گفت: اعمال تحریم ها و اقدامات یک جانبه آمریکا و تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران مانع اجرای همکاری های بین المللی در زمینه مبارزه با مواد مخدر گردیده است. در این راستا آمریکا و برخی کشورهای غربی مسوول مستقیم عواقب ناگوار و ایجاد اختلال در مبارزه با مواد مخدر می باشند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: اراده جمهوری اسلامی در مبارزه با مواد مخدر بر لزوم پرهیز از سیاسی سازی، یکجانبه گرایی و توجه به همکاری های بین المللی به عنوان ضرورتی برای دستیابی به اهداف ترسیم شده برای این روز و ساختن فردای بهتر برای تمامی انسان ها، فرزندان ما و نسل های آتی است.

به گزارش ایرنا، همایش سال روز جهانی مبارزه با مواد مخدر امروز – دوشنبه سوم تیر- با حضور «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه، «الکساندر فدولوف» نماینده دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد، سردار «اسکندر مؤمنی» دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، حسام الدین آشنا رئیس مرکز استراتژیک ریاست جمهوری و برخی دیگر از مقامات ارشد کشور و اعضا این ستاد برگزار شد.

در این مراسم از تعدادی از خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و فعالان امر مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ ها تقدیر شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا