, ,

مجمع عمومی سالانه سایپا برگزار شد

دانستنی آنلاین/گروه خبر: مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سایپا دیروز با حضور سهامداران خرد و کلان این شرکت برگزار شد.

به گزارش وایگاه خبری دانستنی آنلاین٬ در آغاز این مجمع که نماینده سازمان گسترش و نوسازی صنایع، سهامداران عمده دیگر سایپا و نمایندگان سازمان‌های حسابرسی کشور و بورس و اوراق بهادار در جایگاه هیات رئیسه مجمع حضور داشتند٬ رحیم اسماعیلی دانا، به‌نمایندگی از شرکت سرمایه‌گذاری کارکنان سایپا به‌عنوان رییس و یوسف ندیلی به‌عنوان دبیر مجمع انتخاب شدند.

سایپا بحران را مدیریت کرده است

رئیس مجمع عمومی عادی سالیانه سایپا با اشاره به اینکه این شرکت خودروسازی با توجه به اقدامات و تلاش‌های هیأت‌مدیره و تیم مدیریتی جدید، موفق شده شرایط بحرانی را مدیریت کرده و روند رو به بهبودی پیش بگیرد٬ افزود: هیأت‌مدیره سایپا در چندماه گذشته تلاش‌های زیادی برای خروج این شرکت از بحران انجام داده و توانسته از منافع این سازمان در حوزه‌های مختلف دفاع کند.

به گفته اسماعیلی دانا٬ بحران تولید سال گذشته، وجود تعهدات معوقه پیشین در بخش تحویل خودرو به مشتریان٬ بدهی به قطعه‌سازان و بانک‌ها، کمبود نقدینگی مورد نیاز تولید و رشد شدید تورم از جمله مسائلی بود که مدیران ارشد سایپا در ماه‌های گذشته با آن مواجه بوده‌اند.

وی با بیان این‌که مدیریت ارشد سایپا، حفظ منافع سهامداران و ذینفعان را تکلیف خود می‌داند، ادامه داد: برای کمک به ایجاد ثبات در امر اشتغال و جلب رضایت ذینفعان، اقدامات زیادی تاکنون انجام شده که تا پایان امسال نتایج آن را مشاهده می کنیم.

رئیس مجمع سالیانه سایپا گفت: هیأت‌مدیره سایپا امسال برنامه‌های زیادی در زمینه رونق تولید، داخلی‌سازی قطعات خودرو، توسعه سبد محصول، طراحی و ساخت خودروهای جدید و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار دارد که با اجرای آن‌ها، این شرکت بخش زیادی از مشکلات و موانع را پشت سر می گذارد.

وی افزود: در شرایط دشوار اقتصادی، سایپا و ایران‌خودرو با کمک و تلاش تمامی نیروهای فعال خود، به ادامه تولید و حرکت صنعت کشور کمک کرده و باید توسط همه نهادها و مجموعه‌های ذیربط مورد حمایت قرار گیرد.

در ادامه، مجمع با دستور کار ارائه گزارش هیأت‌مدیره و گزارش سازمان حسابرسی، بررسی، تصمیم‌گیری و تصویب صورت‌های مالی، انتخاب روزنامه رسمی و بازرس قانونی، تعیین حق حضور در جلسات اعضای غیرموظف هیأت‌مدیره و انتخاب اعضای جدید هیأت‌مدیره برگزار شد.

در جریان برگزاری این مجمع، پس از ارائه گزارش از سوی هیأت‌مدیره گروه سایپا، سیدجواد سلیمانی مدیرعامل و نایب‌رییس هیأت‌مدیره گزارشی از وضعیت این خودروساز در سال گذشته و برنامه‌های سال ۹۸ ارائه کرد.

برنامه افزایش ۳۱ درصدی تولید

در ادامه مجمع مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از برنامه افزایش ۳۱ درصدی تولید محصولات این گروه در سال ۹۸ نسبت به پارسال خبر داد و گفت: در سه ماه نخست امسال٬ ۸۶ درصد برنامه تولید گروه سایپا محقق شد که بالاتر از سایر خودروسازان کشور بوده است.

سلیمانی با تاکید بر اینکه گروه خودروسازی سایپا چهار اولویت اصلی افزایش تولید، توسعه سبد محصولات، ارتقای کیفی و مدیریت هزینه‌ها را در دستور کار خود قرار داده است٬ افزود: با اجرای این چهار برنامه، بهره‌وری و سودآوری این گروه افزایش می یابد.

وی به تلاش ها برای خروج سایپا از بحران اشاره کرد و گفت: اقداماتی مانند افزایش میانگین تولید محصولات، رشد عرضه خودرو به بازار، پاسخ‌گویی به تعهدات گذشته، تکمیل خودروهای دارای کسری قطعات، مدیریت اعتراضات مشتریان برای خروج سایپا از وضع بحرانی پارسال به اجرا درآمده که موفقیت‌آمیز هم بوده است.

مدیرعامل سایپا همچنین تصریح کرد: با وجود افزایش ۱۰۸ درصدی قیمت مواد اولیه داخلی و خارجی، تلاش کردیم تولید محصولات ادامه یابد تا تا پاسخ‌گوی نیاز بازار باشیم.

سلیمانی با اشاره به اجرای پروژه بومی‌سازی قطعات خودرو، افزود: این هفته، گروه خودروسازی سایپا توانست برای طراحی و ساخت ۳۲ قطعه پیشرفته، قراردادهایی به ارزش بیش از هفت هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال با شرکت‌های داخلی منعقد کند که منجر به ارزش افزوده و کاهش هزینه تمام‌شده تولید خواهد شد.

به گفته وی٬ تحریم‌های بین‌المللی، خروج شرکای خارجی گروه سایپا از کشور نظیر رنو و برلیانس، کاهش شدید تیراژ تولید محصولات، افزایش بی‌سابقه هزینه‌های تولید و دشواری تأمین مواد اولیه مورد نیاز، از جمله مهم‌ترین مشکلات سال ۹۷ بوده است.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با اشاره به برنامه رونق تولید در سایپا در سال جاری گفت: قصد داریم با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته و بهره‌‎گیری از توان و ظرفیت داخلی، علاوه بر افزایش تیراژ تولید محصولات فعلی، پروژه‌های مختلف توسعه محصولات جدید را نیز به سرانجام رسانده و تولید آن‌ها را با تکیه بر امکانات خود آغاز کنیم.

در ادامه جلسه مجمع عمومی سالانه سایپا٬ سازمان حسابرسی گزارش فعالیت‌های مالی و اقتصادی سایپا در سال گذشته را در اختیار سهامداران قرار داد و اعضای هیأت‌مدیره درخصوص بندهای مدنظر این سازمان، توضیحات خود را ارائه کردند.پاسخ‌گویی به پرسش‌های سهامداران از دیگر اقداماتی بود که در این مجمع انجام شد.

در ادامه با تصویب اکثریت سهامداران روزنامه اطلاعات به‌عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب و حق حضور در جلسات اعضای غیرموظف هیأت‌مدیره نیز تعیین شد.

همچنین با توجه به ضرورت انتخاب اعضای جدید هیأت‌مدیره و با تصویب سهامداران، شرکت‌های سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد، گروه سرمایه‌گذاری کارکنان سایپا و شرکت توسعه سرمایه رادین به‌عنوان اعضای حقوقی ت‌مدیره سایپا انتخاب شدند.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *