اجتماعیاقتصادیبازاربازار پول و ارزبانک، بورس و بیمهدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

متا و مایکروسافت مدل منبع باز هوش مصنوعی لاما ۲ را معرفی کردندمتا و مایکروسافت مدل منبع باز هوش مصنوعی لاما ۲ را معرفی کردنددانستنی اقتصاد – حسین عسکری؛ این زوج در ۱۸ ژوئیه همکاری خود را اعلام کردند و گفتند لاما ۲ برای تحقیقات و استفاده تجاری رایگان است و در عین حال برای اجرا در ویندوز نیز بهینه شده است.

این اطلاعیه شایعات هفته گذشته را تأیید کرد که می‌گفت لاما ۲ برای کسب‌وکارها و محققان ساخته می‌شود تا برنامه‌های کاربردی در پشته فناوری هوش مصنوعی Meta ایجاد کنند.

Picture2

متا ادعا کرد که لاما ۲ با ۴۰٪ بیشتر از منابع داده آنلاین در دسترس عموم آموزش دیده است و می‌تواند دو برابر بیشتر از Llama ۱ پردازش کند.

این شرکت گفت که لاما ۲ در زمینه کدنویسی، مهارت، استدلال و عملکرد در آزمون‌های دانش از بسیاری از LLM های منبع باز رقبا بهتر عمل می‌کند. با این حال، متا پذیرفت که در مقایسه با رقبای متن بسته خود مانند GPT-۴ OpenAI، طبق یکی از مقالات تحقیقاتی خود، کاملاً کارآمد نیست.

مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا در ۱۸ ژوئیه در یک پست اینستاگرامی گفت لاما ۲ به محققان و کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا با نسل بعدی مدل زبان بزرگ ما به عنوان پایه و اساس برنامه بسازند.

Picture3

(مارک زاکربرگ با ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت)

متا گفت Llama ۱ پس از انتشار نسخه محدود آن در فوریه بیش از ۱۰۰۰۰۰ درخواست برای دسترسی دریافت کرده بود.

با این حال، ارقام Llama ۱ با ChatGPT که طبق گزارش فوریه رویترز، حدود ۱۰۰ میلیون کاربر یا بیشتر برای استفاده از این مدل در سه ماه اول ثبت نام کردند، فاصله زیادی داشت.

طبق گزارش ژانویه توسط فورچون، مایکروسافت با این مشارکت، اکنون از دو بازیگر بزرگ در فضای هوش مصنوعی حمایت می‌کند، این شرکت در طول سال ۲۰۲۳ مجموعاً ۱۳ میلیون دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده‌ بود.

Picture4

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا