, ,

قیمت‌های بازار مسکن واقعی نیست

دانستنی آنلاین: مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه پارسال شاهد دو برابر شدن قیمت مسکن در تهران بوده‌ایم، گفت: واقعیت این است که معاملات نشان می‌دهند بازار برای این قیمت‌ها کشش ندارد؛ از این رو شاهد کاهش ۴۵ درصدی حجم معاملات در فروردین بودیم.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین٬ عباس فرهادیه در گفت‌وگو با ایلنا،‌ درباره راهکار وزارت راه و شهرسازی برای افزایش عرضه و اجرای طرح اقدام ملی در قالب ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، اظهار کرد: ۲۰۰ هزار واحد از این طرح در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن و ۱۰۰ هزار واحد دیگر در بافت فرسوده به اجرا می‌رسد.

فرهادیه با بیان اینکه تامین مالی این پروژه بر عهده دولت نیست افزود: سهم دولت در این پروژه در بخش تامین مالی صفر است اما از سایر ظرفیت‌ها مانند ارائه زمین و اعطای مجوزهای ساخت و ساز استفاده می‌کنیم و در اختیار سازندگان قرار می‌دهیم.

وی درباره وضعیت بازار مسکن در امسال گفت: در دو، سه ماه اخیر التهاباتی در بازار مسکن ایجاد شد که منشا آن ارائه اطلاعات جعلی در سایت‌های اینترنتی فروش بوده است که البته امروز مدیران این سایت‌ها دریافتند این تحرکات تیشه به ریشه خود است و منافع خودشان را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد بنابراین در حال تعدیل رفتار خود هستند.

فرهادیه با اشاره به اینکه تا زمانی که معاملات با یک قیمت به یک حجم مشخصی نرسد آن قیمت‌ها واقعی نیستند٬ افزود: هر چند ممکن است قیمت‌هایی برای واحدهای مسکونی ارائه شود اما تا زمانی که آن واحد با این قیمت‌ها معامله نشود، نمی‌توان گفت قیمت‌ها واقعی هستند.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن تاکید کرد: اتفاقی که در سه ماه گذشته افتاد این بود که هر چند قیمت‌ها اعلام می‌شد اما معامله‌ای شکل نمی‌گرفت و بسیاری از این قیمت‌ها غیرواقعی بودند که این جریان به ضرر همه تمام شد.

وی با تاکید بر اینکه بنای برخورد با ملتهب کنندگان بازار مسکن را نداریم گفت: برخورد با عاملان آشفتگی بازار مسکن در حیطه اختیارات وزارت راه و شهرسازی نیست اما می‌توانیم با شفاف‌سازی در قیمت‌ها غش در معاملات را حذف کنیم.

فرهادیه با اشاره به افزایش اطلاعات و داده‌های سامانه سابا٬ اضافه کرد: اگر اطلاعات این سامانه به روز شود و قیمت معامله شده املاک در نقاط مختلف را در این سامانده ثبت و در اختیار همگان قرار دهیم این سامانه می‌تواند منبعی برای تعیین قیمت‌ها باشد.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن با اشاره به آخرین تصمیمات برای انتشار آگهی‌های فروش مسکن در فضای مجازی و سایت‌های اینترنتی گفت: هر چند که قیمت‌ها از روی سایت حذف شده و اعلام شده است که قیمت‌ها به صورت توافقی تعیین می‌شود اما اتفاق بدتری افتاده است که خطرناک‌تر از اعلام قیمت است.

وی با تاکید بر اینکه اطلاعات سمی‌تری در سایت‌های اینترنتی و فضای مجازی درباره تعیین قیمت‌ها ارائه می‌شود افزود: در حال حاضر کف و سقف قیمت اعلام می‌شود و این باعث می‌شود که خریدار قیمت حداقلی و فروشنده قیمت حداکثری را در نظر بگیرد که این اعلام حداکثر و حداقل قیمت بسیار سمی است.

فرهادیه تاکید کرد: پیشنهاد ما این است که متوسط قیمت اعلام شود که منبع این متوسط قیمت مسکن می‌تواند سامانه سابا باشد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *