, ,

فعالیت ۶۴۰۰واحد صنعتی در صنایع سلولزی

دانستنی آنلاین:۶ هزار و ۴۰۰واحد صنعتی در سراسرکشور در صنایع سلولزی فعالیت می‌کنند که این تعداد ۷ درصدکل صنعت ، ۸/۴ درصد از اشتغال صنعتی و۵ درصد از ارزش افزوده کل صنعت را شامل می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین٬ از وزارت صنعت، معدن و تجارت، فرشاد مقیمی در سلسله نشست های تخصصی پایش صنعت کشور، با اشاره به میزان تولید انواع کاغذ در سال گذشته، خاطر نشان‌کرد: براساس آمارهای اعلام شده، میزان تولید انواع کاغذ و مقوا در سال ۹۷ حدود یک میلیون تن بوده که در مقایسه با سال ۹۶ روند افزایشی داشته است.

وی با اشاره به کاهش ۱۸ درصدی واردات و افزایش صادرات ۶۳ درصدی انواع کاغذ و مقوا در سال ۱۳۹۷ و خود کفایی در تامین نیاز کشور در برخی از انواع کاغذ و مقوا ها خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی، توسعه صنعت کاغذ در کشور با محوریت تولید از کاغذ باطله بوده است که با توجه به کمبود کاغذ باطله در کشور و نیاز تولیدکنندگان به این مواد اولیه ، واردات ضایعات کاغذ به کشور با رعایت مسائل زیست محیطی با هماهنگی با سازمان حفاظت محیط زیست تسهیل خواهد شد.

مقیمی کمبود مواد اولیه مورد نیاز این صنعت را یکی از مهمترین چالش های صنعت کاغذ برشمرد وافزود: افزایش تولید در این صنعت منوط به وجود مواد اولیه مورد نیاز صنعت کاغذ در کشور است وما سعی می کنیم با تسریع در تامین مواد اولیه ، فضا را برای تولید محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر فراهم نماییم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت در ادامه با اشاره تدوام نشست های تخصصی پایش صنایع تصریح کرد: با برگزاری نشست های مستمر با تشکل ها و انجمن های تخصصی در کشور سعی در نزدیک کردن طیف های مختلف صنعت کشور به یکدیگر و ایجاد بستری برای تبادل نیازهای صنعتی و توانمندی ها داریم.

مقیمی‌ همچنین اشاره‌ای به نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولیدکردوگفت: برگزاری این نمایشگاه گام خوبی در راستای بهم رسانی نیازها و توانمندی ها بود و باعث نزدیک شدن بسیاری از صنایع به یکدیگرشد.

وی خاطر نشان‌کرد: نشست های تخصصی پایش نیز در این راستا فرصت مناسبی برای تعامل صنایع مختلف بوده و امکان شناسایی وضعیت صنایع را بیش از پیش فراهم خواهد کرد.

۲۲تا ۲۵ کیلوگرم سرانه مصرف انواع کاغذ و مقوا در کشور

در حال حاضر سهم سرانه مصرف انواع کاغذ و مقوا در کشور ۲۲ تا ۲۵ کیلوگرم می باشد و حدود ۲۳۰۰ واحد صنعتی در زمینه صنایع کاغذ و فراورده های کاغذی دارای مجوز صنعتی می باشند،

گفتنی است در سال گذشته حدود ۱۷۰ هزارتن کاغذ بسته بندی صادر شده است و با رفع موانع واردات کاغذ باطله ضمن تامین نیاز داخلی صنایع کشور این میزان می تواند افزایش یابد . علاوه بر این صادرات جعبه کارتن در سال ۱۳۹۷ حدود ۶۰ هزار تن بوده که نسبت به سال قبل ۴۱ درصد افزایش داشته است .

همچنین مهمترین مشکل در حوزه کاغذ مربوط به کاغذچاپ، تحریر و روزنامه بوده که با توجه به نقش سایر دستگاهها در سیاست گذاری این صنعت در تلاش هستیم تا با هماهنگی بعمل آمده نسبت به بهبود وضعیت آن اقدام شود .

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *