, ,

صدور نیمی از چک های کشور در تهران

دانستنی آنلاین:​ تهرانی‌ها با وجود صدور نیمی از چک‌های مبادله ای کشور، در خردادماه تنها حدود ۱۰ درصد از چک‌هایشان برگشت خورده است که این آمار،‌ تهران را در میان استان‌های خوش‌حساب قرار می دهد.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین٬ در سومین ماه فصل بهار،‌ حدود ۶.۵ میلیون فقره چک به ارزش حدود ٨۴٢ هزار میلیارد ریال در کشور صادر شد که افت ۹.۲ درصدی از نظر تعداد و کاهش ۱۵.۱ درصدی از نظر ارزش داشته است.

در خرداد ۱۳۹۸ در استان تهران حدود ۲.۲ میلیون فقره چک به ارزش حدود ۴۴٠ هزار میلیارد ریال مبادله شد. بررسی آمار بانک مرکزی نشان می دهد که از نظر ارزش،‌ سهم تهران در میان استان های مختلف،‌ بیشتر از سایرین است به طوری که معادل ۵۲.۳ درصد از ارزش چک های مبادله ای صادر شده به استان تهران تعلق دارد.

در رتبه های بعدی استان خراسان رضوی با ۶ درصد و استان اصفهان با ۵.۹ درصد جای گرفته است. از نظر تعداد،‌ حدود یک سوم چک های مبادله ای صادر شده در کشور (معادل ۳۳.۱ درصد) به استان تهران تعلق داشته است.

پس از استان تهران در جایگاه های بعدی استان های اصفهان با ۹.۹ درصد و خراسان رضوی با ۷.۹ درصد قرار گرفته است. این سه استان در مجموع نیمی از تعداد چک های صادر شده در کشور را به خود اختصاص داده اند.

برگشت خوردن ۸.۶ درصد چک های تهرانی‌ها

در خردادماه ١٣٩٨ در کل کشور حدود ۶١٧ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٩۴ هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۶.۱ درصد و از نظر مبلغ ۱.۲ درصد افزایش داشته است.

در آخرین ماه فصل بهار،‌ در استان تهران بیش از ١٨۶ هزار فقره چک به ارزش حدود ۴۵ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد. همچنین در کل کشور ۹.۴ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۱.۱ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است. در دوره مورد بررسی،‌ در استان تهران ۸.۶ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۰.۲ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادل‌های برگشت خورد.

بدحساب ترین دارندگان دسته چک

در خردادماه،‌ در بین استان‌های کشور بیشترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در هر استان به استان کردستان تعلق گرفت به طوری که در این استان معادل ۱۶.۵ درصد از ارزش های چک های صادر شده برگشت خورده است. در رتبه های بعدی،‌ استان های هرمزگان با ۱۵.۶ درصد و کرمان با ۱۵.۴ درصد قرار گرفته اند.

خوش‌حساب ترین استان‌ها

کمترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان نیز به استان کهگیلویه و بویراحمد با ۶.۴ درصد تعلق گرفته است.
رتبه بعدی استان های خوش حساب در صدور چک به ایلام با ۶.۴ درصد چک برگشتی و گیلان با ۸.۵ درصد چک برگشتی اختصاص دارد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.