اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

رقابت دانشجویان در مرحله نهایی بیست و هشتمین المپیاد علمی آغاز شد

به گزارش دانستنی اقتصاد، مرحله نهایی بیست و هشتمین المپیاد علمی دانشجویی کشور در صبح و بعدازظهر جمعه ۳۰ تیر سال ۱۴۰۲ در ۱۰ دانشگاه کشور شامل دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه مازندران، دانشگاه تبریز، دانشگاه بوعلی سینا همدان، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه اصفهان، دانشگاه شیراز، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه شهیدچمران اهواز برگزار می‌شود.

دکتر غلامرضا یادگارزاده رئیس مرکز المپیاد دانشجویی و امور آزمون‌های بین‌الملل سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با دانستنی اقتصاد درباره المپیاد علمی دانشجویی کشور، گفت: این المپیاد در ۲۳ رشته در حال برگزاری است.

وی افزود: المپیاد دانشجویی در سه مرحله غیرمتمرکز، متمرکز و نهایی با همکاری دانشگاه‌های مناطق ده‌گانه برگزار شده است. ابتدا مرحله غیرمتمرکز المپیاد ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ با نظارت سازمان سنجش آموزش کشور توسط دانشگاه‌های مربوطه در مناطق ده‌گانه به مرکزیت دانشگاه‌های تربیت مدرس، مازندران، تبریز، بوعلی سینا (همدان)، رازی کرمانشاه، اصفهان، شیراز، شهید باهنر کرمان و فردوسی مشهد برگزار شد و از بین ۳ هزار و ۳۱۸ نفر شرکت‌کننده در این مرحله ۹۷۳ نفر به مرحله نهایی راه یافتند تا با منتخبین المپیاد متمرکز به رقابت بپردازند.

رئیس مرکز المپیاد دانشجویی و امور آزمون‌های بین‌الملل سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشن کرد: دوم مرحله متمرکز المپیاد بود که همزمان با آزمون کارشناسی ارشد برگزار شد، پس از برگزاری و اعلام نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد، ۱۵ نفر اول هر رشته، بدون احتساب معدل توسط شورای برنامه‌ریزی المپیاد انتخاب شدند تا در مرحله نهایی با منتخبین المپیاد غیرمتمرکز به رقابت بپردازند. از بین شرکت‌کنندگان رشته‌های المپیاد در آزمون کارشناسی ارشد، ۵۶۷ نفر برای شرکت در مرحله نهایی انتخاب شدند.

یادگارزاده خاطرنشان کرد: نتایج المپیاد متمرکز نیز همزمان با نتایج المپیاد غیرمتمرکز در تاریخ ۶ تیرماه سال ۱۴۰۲ از طریق سایت مرکز المپیاد اعلام شد. همچنین منتخبین مرحله المپیاد متمرکز رشته‌های شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی مواد و متالورژی، زیست‌شناسی، مهندسی کشاورزی که به مرحله نهایی راه یافته بودند، در صورت تمایل می‌توانستند به جای شرکت در المپیاد رشته اصلی خود، در المپیاد «سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت» شرکت کنند.

وی تأکید کرد: در مرحله نهایی المپیاد دانشجویی که امروز جمعه ۳۰ تیر ماه در حال برگزاری است، برگزیدگان المپیاد غیرمتمرکز و متمرکز با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و از بین ۱۴۷۷ نفر برگزیدگان هر دو مرحله غیرمتمرکز و متمرکز المپیاد، تعداد ۱ هزار و ۳۱۹ نفر شامل ۵۷۵ نفر زن و ۷۴۴ نفر مرد در آزمون مرحله نهایی حضور دارند.

المپیاد در رشته‌های زبان و ادبیات فارسی، علوم جغرافیایی، علوم اقتصادی، الهیات و معارف اسلامی، علوم تربیتی، حقوق، روانشناسی، علوم زمین، شیمی، فیزیک، زیست شناسی، آمار، ریاضی، مهندسی برق، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی کشاورزی (زارعت- اصلاح نباتات)، طراحی صنعتی، علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت برگزار می‌شود.

برنامه امتحانی بیست و هشتمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور (جمعه ۳۰ تیرماه ۱۴۰۲)

نام درس ساعت امتحان
۱. المپیاد زبان و ادبیات فارسی
نثر فارسی ساعت ۸ تا ۱۰
نظم فارسی ساعت ۱۰:۱۵ تا ۱۲:۱۵
فنون ادبی (بدیع، عروض، قافیه، تاریخ و ادبیات و سبک شناسی، دستور زبان، معانی و بیان) ساعت ۱۴ تا ۱۶
۲. المپیاد علوم جغرافیایی
مجموعه علوم جغرافیایی انسانی (جغرافیای شهری (مبانی و ایران)، جغرافیای روستایی (مبانی و ایران)، جغرافیای سیاسی (مبانی و ایران)) ساعت ۸ تا ۱۰
مجموعه علوم جغرافیای طبیعی (آب وهوا شناسی (مبانی و ایران)، ژئومورفولوژی (مبانی و ایران)) ساعت ۱۰:۱۵ تا ۱۱:۴۵
مهارت‌ها و فناوری‌های جغرافیایی (سنجش از دور) ساعت ۱۴ تا ۱۵
۳. المپیاد علوم اقتصادی
اقتصاد خرد ساعت ۸ تا ۹:۳۰
اقتصاد کلان ساعت ۹:۴۵ تا ۱۱:۱۵
آمار و اقتصاد سنجی ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵
ریاضیات و اقتصاد ریاضی ساعت ۱۵:۱۵ تا ۱۶:۴۵
۴. المپیاد الهیات و معارف اسلامی
تفسیر ساعت ۸ تا ۱۰
علوم قرآنی ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲:۳۰
حدیث ساعت ۱۴ تا ۱۶
۵. المپیاد علوم تربیتی
مدیریت آموزشی ساعت ۸ تا ۹:۳۰
برنامه ریزی درسی و آموزشی ساعت ۹:۴۵ تا ۱۱:۱۵
روش‌ها و فنون تدریس ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۳
تعلیم و تربیت اسلامی ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰
تکنولوژی آموزشی ساعت ۱۵:۴۵ تا ۱۷:۱۵
۶. المپیاد حقوق
حقوق مدنی ساعت ۸ تا ۹
فقه و اصول ساعت ۹:۱۵ تا ۱۰:۱۵
حقوق اساسی ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۱:۳۰
حقوق بین الملل عمومی ساعت ۱۳ تا ۱۴
حقوق جزای عمومی ساعت ۱۴:۱۵ تا ۱۵:۱۵
آیین دادرسی کیفری ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۶:۳۰
۷. المپیاد روانشناسی
آمار و روش‌های تحقیق و روانسنجی ساعت ۸ تا ۹:۳۰
فیزیولوژی اعصاب غدد با تأکید بر روان شناسی شناختی ساعت ۹:۴۵ تا ۱۰:۴۵
آسیب شناسی روانی (بالینی و استثنایی) ساعت ۱۱ تا ۱۲
روانشناسی تحولی و شخصیت ساعت ۱۴ تا ۱۵
مباحث اساسی در روانشناسی (عمومی) ساعت ۱۵:۱۵ تا ۱۶:۱۵
۸. المپیاد علوم زمین
دفترچه شماره ۱: مجموعه آب و مهندسی (آب شناسی، زمین شناسی مهندسی) و مجموعه زمین ساخت (زمین شناسی ساختاری، زمین ساخت) ساعت ۸ تا ۹:۳۰
دفترچه شماره ۲: مجموعه زمین شناسی اقتصادی (زمین شناسی اقتصادی، زمین شیمی، زمین شناسی زیست محیطی) و مجموعه پترولوژی (کانی شناسی، سنگ آذین، سنگ دگرگونی) ساعت ۹:۴۵ تا ۱۱:۴۵
دفترچه شماره ۳: مجموعه رسوب شناسی (رسوب شناسی، سنگ شناسی رسوبی، زمین شناسی نفت) و مجموعه چینه نگاری (چینه نگاری و دیرینه شناسی) ساعت ۱۳ تا ۱۴:۳۰
دفترچه شماره ۴: مهارت‌های زمین شناختی (سنجش از دور، سامانه اطلاعات جغرافیایی، نقشه‌های زمین شناسی، زمین شناسی صحرایی) ساعت ۱۴:۴۵ تا ۱۶:۱۵
۹. المپیاد شیمی
شیمی تجزیه ۱ و ۲ و ۳ ساعت ۸ تا ۹:۳۰
شیمی فیزیک ۱ و ۲ و ۳ ساعت ۹:۴۵ تا ۱۱:۱۵
شیمی معدنی ۱ و ۲ ساعت ۱۳ تا ۱۴:۳۰
شیمی آلی ۱ و ۲ و ۳ ساعت ۱۴:۴۵ تا ۱۶:۱۵
۱۰. المپیاد فیزیک
ترمودینامیک و مکانیک آماری ساعت ۸ تا ۹:۳۰
مکانیک کلاسیک ساعت ۹:۴۵ تا ۱۱:۱۵
مکانیک کوانتومی ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰
الکترو مغناطیس ساعت ۱۵:۴۵ تا ۱۷:۱۵
۱۱. المپیاد زیست شناسی
دفترچه شماره یک سوالات اختصاصی دسته سوالات مجموعه گیاه شناسی، فیزیولوژی گیاهی، دسته سوالات مجموعه جانورشناسی، فیزیولوژی جانوری دسته سوالات میکروبیولوژی و ژنتیک، بیوشیمی و بیوفیزیک و سلولی و مولکولی ساعت ۸ تا ۱۱
دفترچه شماره دو سوالات عمومی فیزیولوژی گیاهی، مجموعه گیاه شناسی، فیزیولوژی جانوری، مجموعه جانورشناسی، میکروبیولوژی، ژنتیک، سلولی و مولکولی، بیوشیمی و بیوفیزیک ساعت ۱۴ تا ۱۶:۳۰
توجه: در سوالات اختصاصی دانشجویان با توجه به گرایش به دسته سوالات مربوط به گرایش خود پاسخ دهند./ در سوالات عمومی، دانشجویان بدون توجه به گرایش خود باید به تمامی سوالات پاسخ دهند.
۱۲. المپیاد آمار
مبانی احتمال، احتمال ۱ و ۲ ساعت ۸ تا ۹:۳۰
آمار ریاضی ۱ و ۲ ساعت ۹:۴۵ تا ۱۱:۱۵
ریاضی عمومی ۱ و ۲، مبانی آنالیز ریاضی، مبانی ماتریس‌ها و جبر خطی ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۳
مجموعه آمار کاربردی (رگرسیون، طرح و تجزیه آزمایش‌ها، روش‌های چند متغیره گسسته، روش هایچند متغیره پیوسته، سری‌های زمانی) ساعت ۱۴ تا ۱۷
توجه: پاسخگویی به سوالات آمار کاربردی با استفاده از نرم افزارهای آماری در سایت کامپیوتری انجام می‌شود.
۱۳. المپیاد ریاضی
آنالیز ریاضی (ریاضی کاربردی و ریاضی محض) ساعت ۸ تا ۹:۳۰
آنالیز عددی (ریاضی کاربردی و ریاضی محض) ساعت ۹:۴۵ تا ۱۱:۱۵
تحقیق در عملیات (بهینه سازی خطی) (ریاضی کاربردی)، یاجبر (ریاضی محض) ساعت ۱۳ تا ۱۴:۳۰
جبر خطی (ریاضی کاربردی و ریاضی محض) ساعت ۱۴:۴۵ تا ۱۶:۱۵
توجه: در درس سوم دانشجو به انتخاب خود یا به سوالات تحقیق در عملیات (ریاضی کاربردی) باید پاسخ دهد یا به سوالات جبر (ریاضی محض)
۱۴. المپیاد مهندسی برق
مدارهای الکتریکی ۱ و ۲ ساعت ۸ تا ۹
کنترل خطی ساعت ۹:۱۵ تا ۱۰:۳۰
ماشین‌های الکتریکی ۱ و ۲ ساعت ۱۰:۴۵ تا ۱۲
الکترونیک ۱ و ۲ ساعت ۱۴ تا ۱۵:۱۵
الکترو مغناطیس ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۶:۴۵
۱۵. المپیاد مهندسی شیمی
ترمودینامیک ساعت ۸ تا ۹:۳۰
موازنه انرژی و مواد ساعت ۹:۴۵ تا ۱۱:۱۵
انتقال جرم ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۳
انتقال حرارت ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰
مکانیک سیالات ساعت ۱۵:۴۵ تا ۱۷:۱۵
۱۶. المپیاد مهندسی صنایع
مدلسازی ریاضی و تحقیق در عملیات ساعت ۸ تا ۱۰
آمار و احتمالات و کنترل کیفیت آماری ساعت ۱۰:۱۵ تا ۱۲:۱۵
برنامه ریزی تولید و کنترل موجودی‌ها ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵
* اقتصاد مهندسی و طرح ریزی واحدهای صنعتی (مطالعه موردی) ساعت ۱۵:۱۵ تا ۱۶:۴۵
۱۷. المپیاد مهندسی عمران
مکانیک جامدات، مقاومت مصالح، تحلیل سازه‌ها ساعت ۸ تا ۹:۳۰
مکانیک خاک و پی ساعت ۹:۴۵ تا ۱۱:۱۵
مکانیک سیالات و هیدرولیک ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵
طراحی سازه‌های فلزی و بتنی ساعت ۱۵:۱۵ تا ۱۶:۴۵
۱۸. المپیاد مهندسی مکانیک
انتقال حرارت، ترمودینامیک، مکانیک سیالات ساعت ۸ تا ۱۰
طراحی اجزا، روش‌های تولید، مقاومت مصالح ساعت ۱۰:۱۵ تا ۱۲:۱۵
ارتعاشات، دینامیک، دینامیک ماشین، کنترل ساعت ۱۴ تا ۱۶
۱۹. المپیاد مهندسی مواد و متالورژی
شیمی فیزیک و ترمو دینامیک ساعت ۸ تا ۹:۳۰
خواص فیزیکی مواد ساعت ۹:۴۵ تا ۱۱:۱۵
خواص مکانیکی مواد ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۵
۲۰. المپیاد مهندسی کامپیوتر
نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها ساعت ۸ تا ۹
ساختمان داده‌ها و طراحی الگوریتم ساعت ۹:۱۵ تا ۱۰:۴۵
سیستم‌های عامل ساعت ۱۱ تا ۱۲:۳۰
معماری کامپیوتر و مدارهای منطقی ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰
شبکه‌های کامپیوتری ساعت ۱۵:۴۵ تا ۱۷:۱۵
۲۱. المپیاد مهندسی کشاورزی (زارعت-اصلاح نباتات)
آمار و طرح آزمایش‌ها ساعت ۸ تا ۱۰
ژنتیک ساعت ۱۰:۱۵ تا ۱۲
اصلاح نباتات ساعت ۱۴ تا ۱۵:۳۰
زراعت ساعت ۱۵:۴۵ تا ۱۶:۴۵
فیزیولوژی گیاهان زراعی ساعت ۱۷ تا ۱۸
۲۲. المپیاد طراحی صنعتی
اجرای عملی مراحل طراحی در چند موضوع معرفی شده (پروژه‌های سریع ۱) ساعت ۸ تا ۱۰
اجرای عملی مراحل طراحی در چند موضوع معرفی شده (پروژه‌های سریع ۲) ساعت ۱۰ تا ۱۲
مبانی نظری (تاریخ وسبک شناسی– مدیریت و ارزیابی تولیدات صنعتی–رویکردها روش شناسی طراحی– جامعه شناسی صنعتی) – مواد و روش‌های ساخت– طراحی فنی / تجزیه و تحلیل محصولات – آشنایی با مسابقات بین المللی و طرح‌های برگزیده – ارگونومی ساعت ۱۴ تا ۱۶
۲۳. المپیاد علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و مهندسی بافت
سلولی و مولکولی ساعت ۸ تا ۹
زیست مواد (بیومتریال) ساعت ۹:۱۵ تا ۱۰:۱۵
پدیده‌های انتقال ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۱:۳۰
ژنتیک ساعت ۱۱:۴۵ تا ۱۲:۴۵
فیزیولوژی و ایمونولوژی ساعت ۱۴ تا ۱۵
بیوشیمی و شیمی آلی ساعت ۱۵:۱۵ تا ۱۶:۱۵

در جلسه المپیاد مهندسی کامپیوتر با توجه به تصویب کمیته علمی المپیاد مهندسی کامپیوتر، هر یک از داوطلبان مجاز به انتخاب و شرکت در آزمون چهار ماده امتحانی از پنج ماده هستند که در صورت عدم تمایل به شرکت در هر کدام از مواد امتحانی باید تصمیم خود را قبل از حضور در جلسه بگیرند و اگر در جلسه ماده امتحانی شرکت کرده و اعلام انصراف کنند برای آنان نمره صفر در نظر گرفته می‌شود.

در جلسه المپیاد مهندسی صنایع هر دو دفترچه سوالات صبح رشته طراحی صنعتی همزمان در ساعت ۸ صبح به همراه ۵ برگ کاغذ اشتنباخ به داوطلبان تحویل می‌شود.

همچنین در این جلسه * یک مسأله برگرفته از دنیای واقعی به دانشجو داده می‌شود و سوالات اقتصاد مهندسی و طرح ریزی واحدهای صنعتی از این مسئله داده خواهد شد. هدف، سنجش توان عملی و مهندسی دانشجو در مواجهه با مسائل دنیای واقعی مهندسی صنایع است.

استفاده از ماشین حساب‌های قابل برنامه ریزی ممنوع است و دانشجویان می‌توانند از ماشین حساب ساده استفاده کنند. در رشته روانشناسی استفاده از ماشین حساب ممنوع است.

به همراه داشتن کتاب قرآن مجید در جلسه آزمون المپیاد الهیات و معارف اسلامی و کتاب قانون در جلسه آزمون المپیاد حقوق ممنوع است.

دانشجویان در جلسه المپیاد زمین مجازند در جلسه آزمون خط کش– گونیا– نقاله و استریونت و ماشین حساب غیر مهندسی (غیر برنامه ریزی) همراه داشته باشند.

همراه داشتن موبایل و هر گونه دستگاه‌های الکترونیکی حتی به صورت خاموش، جزوه، کتاب، برگه چرک نویس در جلسه آزمون ممنوع بوده و در صورت مشاهده مطابق مقررات اقدام خواهد شد.

دانشجویان لازم است با همکاری و رعایت بهداشت فردی، حفظ فاصله فیزیکی، سازمان سنجش و دانشگاه‌های مجری را در برگزاری مطلوب المپیاد یاری کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا