اقتصادی

رای اعضای اتاق بازرگانی را محترم بشمارید!

دانستنی اقتصاد: رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان بی‌توجهی به نتیجه انتخابات اتاق ایران را موجب مخدوش شدن جلوه اتاق ایران در صحنه بین‌المللی دانست و خواستار پایان دادن به این فضاسازی‌ها شد.
به گزارش دانستنی اقتصاد؛  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مؤسسه غیرانتفاعی ایرانی است که به منظور ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان، صاحبان صنایع و معادن با نهادهای دولتی فعالیت می‌کند. اتاق بازرگانی یک نهاد مدنی وابسته به بخش خصوصی است. با اینحال در چند سال اخیر برخی نهادهاو سازمان های قدرتمند تلاش زیادی داشته اند که سیاست ها و سلایق خود را به اعضای اتاق بازرگانی تحمیل کنند.
در چند روز اخیر و پس از برگزاری انتخابات هیات رئیسه اتاق بازرگانی، برخی رسانه های وابسته به سازمان ها و نهادهای قدرت، تلاش زیادی به کار بردند تا انتخابات این دوره اتاق بازرگانی را که به شهادت بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران از یک روند کاملاً دموکراتیک برخوردار بوده را زیر سوال برده و ساختار این نهاد غیرانتفاعی را خدشه دار کنند.
در همین رابطه رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان با نگاهی به اتفاقات بعد از انتخابات هیات رئیسه اتاق ایران، گفت: فعالان اقتصادی در صحنه تجارت خارجی با انواع محدودیت‌ها و فشارهای ناشی از تحریم مواجه هستند، حال زیر سئوال بردن انتخابات این نهاد خصوصی که با عنوان تشکل تشکل‌ها شناخته می‌شود، چهره ایران را در بین سایر کشورها مخدوش‌تر می‌کند و تداوم این روند به ضرر اقتصاد کشور خواهد بود.
به رای اعضای اتاق احترام بگذارید
هرویک یاریجانیان، رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان  خواستار محترم شمردن رأی اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران از سوی دولت، مجلس و سایر دستگاه‌ها و ارکان کشور، شد و گفت: تمامی اعضای هیات نمایندگان بر اساس ممیزی‌ها و شاخص‌هایی که توسط هیات عالی نظارت مشخص و در قانون و آیین‌نامه مورد تأکید قرار گرفته بود، تعیین شدند. بعد از آن اعضای هیات نمایندگان از بین خود دست به انتخاب زدند، حداقل خواسته آنها، احترام به رأیشان است.
 اگر قرار نیست نتیجه انتخابات اتاق ایران، ملاک قرار بگیرد، پس بهتر است، با تغییر قانون اعلام شود که رئیس و هیات رئیسه تشکل تشکل‌ها باید انتصابی و با نظر دستگاه‌های دولتی و حکومتی مشخص شود
این فعال اقتصادی با بیان این مطلب که فرد منتخب به عنوان رئیس اتاق ایران، در دوره قبل، نایب‌رئیس بوده و کارنامه شفاف و مشخصی داشته و هیات نمایندگان هم با علم به همین عملکرد او را به عنوان رئیس اتاق در دوره جدید انتخاب کردند، گفت: این بی‌اعتنایی به برگزاری انتخابات و رأی که داده شده، پیام بسیار بدی برای جامعه به دنبال دارد، اگر قرار نیست نتیجه انتخابات اتاق ایران، ملاک قرار بگیرد، پس بهتر است، با تغییر قانون اعلام شود که رئیس و هیات رئیسه تشکل تشکل‌ها باید انتصابی و با نظر دستگاه‌های دولتی و حکومتی مشخص شود.
اجازه دهید از فرآیند انتخابات خارج شویم
یاریجانیان به قدمت بیش از ۱۴۰ ساله اتاق ایران و ویژگی اصلی اتاق در طول همه این سال‌ها یعنی استقلال آن اشاره کرد و رویکرد اخیر نسبت به اتاق ایران را بی‌سابقه خواند و گفت: اگر اجازه ندهیم اتاق ایران، طبق قانون مأموریت‌ها و وظایف خود را دنبال کند و با بی‌اعتنایی به انتخابات این نهاد، بخش خصوصی را سرکوب کنیم، سهم ناچیز این بخش از اقتصاد را باز هم کمتر کرده و این اقدام صددرصد ضد توسعه است.
او ادامه داد: انتظار می‌رود که با توجه به برگزاری انتخابات و تعیین هیات رئیسه اتاق ایران، اجازه داده شود که از فرآیند انتخابات خارج شویم تا بخش خصوصی بتواند در مسیر کمک به قوای سه‌گانه، وظایف مشاوره‌ای خود را به بهترین شکل ممکن دنبال کند.
این فعال اقتصادی تصریح کرد: افرادی که امروز به عنوان اعضای هیات رئیسه و اعضای هیات نمایندگان رأی آوردند، برای ۴ سال مأمور هستند تا مطالبات بخش خصوصی کشور را پیگیری کنند، افرادی هم که رأی نیاوردند باید با پذیرفتن اصل انتخابات به همکاران خود در راستای تقویت و انسجام بخش خصوصی کمک کنند؛ جدل را کنار بگذاریم و برای بالندگی بخش خصوصی تلاش کنیم.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ میانگین امتیازات: ۰ / ۵. تعداد امتیازات: ۰ به این خبر امتیاز دهید

۰/۵

(۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا