اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

تل آویو در برابر یک پیچ تاریخی/اردن در مسیر عربستان گام برمیدارد؟

به گزارش دانستنی اقتصاد، روزنامه العربی الجدید در صفحه نخست خود با انتخاب تیتر «توافق عربستان-ایران؛ تهران به برون رفت از بحران یمن اشاره می کند» نوشت: واکنش‌ها و سخنان مسئولان ایرانی در خصوص توافق مذکور هم چنان ادامه دارد به طوریکه وزیر خارجه این کشور به تازگی از احتمال تأثیر توافق میان عربستان و ایران بر بحران یمن سخن گفته است.

تل آویو در برابر یک پیچ تاریخی/اردن در مسیر عربستان گام برمیدارد؟

این روزنامه در ادامه نوشت: بر اساس اطلاعات کسب شده از منابع آگاه، در جریان مذاکرات صورت گرفته میان مسئولان ایرانی و سعودی، بحث‌هایی در خصوص بحران یمن نیز مطرح شده است. این منابع اعلام کرده اند که دو طرف بر سر یک آتش بس طولانی مدت برای زمینه سازی در خصوص آغاز روند سیاسی میان طرف‌های درگیر در یمن توافق کرده اند. بر این اساس قرار شده است نیروهای انصارالله مسأله توقف حملات علیه خاک عربستان را بررسی کنند و ریاض نیز به محاصره صنعاء پایان دهد.

تل آویو در برابر یک پیچ تاریخی/اردن در مسیر عربستان گام برمیدارد؟

روزنامه القدس العربی نیز با اشاره به توافق میان عربستان و ایران به نقل از «محمد التل» روزنامه نگار کهنه کار اردنی نوشت: باید سیاست‌های تعارف آمیز برای محافظت از منافع ملی کنار گذاشته شود. با توجه به اینکه ایران و عربستان در یک اقدام ناگهانی به توافق دوجانبه دست پیدا کرده اند، اردن باید در سیاست‌ها و عملکرد دیپلماتیک خود در قبال کشورهای همسایه بازنگری کند.

این روزنامه به نقل از طاهر المصری یکی از سیاستمداران باسابقه مصری نوشت: اوضاع جهان و منطقه تغییر کرده است و اردن از لحاظ ژئو پولتیک باید این تحولات را عمیقاً بررسی کند در غیر این صورت متضرر خواهد شد. سیاست‌های اردن در خصوص فراخواندن سفیر خود از تهران در ۷ سال قبل و عدم تعیین سفیر جدید در چارچوب‌های تعارف آمیز با عربستان تعریف شده است. اردن از اقدام عربستان در توافق با ایران شوک زده شده است. آیا این کشور سفیر خود را به تهران اعزام خواهد کرد؟