, ,

تقویت ۲۱.۱ درصدی ارزش پول ملی مقابل دلار

دانستنی آنلاین: دولت در ماه‌های اخیر با اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های پولی و مالی از طریق بانک مرکزی، توانسته بازار ارز را کنترل کند که نتیجه آن، تقویت ۲۱.۱ درصدی ارزش پولی ملی (ریال) در مقابل دلار آمریکا در ۲ ماه گذشته بوده است.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین٬ به نقل از ایرنا، همزمان با مدیریت تحولات سیاست خارجی، برنامه‌ها و اقداماتی نیز برای بازار ارز به اجرا گذاشته شد که کاهش سه هزار و ۲۵۰ تومانی نرخ دلار را در مدت ۶۶ روز گذشته به دنبال داشته است.

اوج قیمت دلار در سال ۹۸ مربوط به ۱۹ اردیبهشت است که قیمت آن به بالاترین میزان رسید و صرافی‌های بانکی در آن تاریخ، دلار را ۱۵ هزار و ۳۵۰ تومان به فروش می‌رساندند.

در اواسط اردیبهشت با نزدیک شدن به سالگرد خروج آمریکا از برجام، تنش‌ها در سیاست خارجی به اوج خود رسید، واشنگتن قصد داشت که تحریم‌های بیشتری را علیه کشورمان وضع کند و ایران نیز اعلام کرد که برنامه کاهش تعهدات برجامی خود را آغاز می‌کند. بر این اساس، ایران مهلت ۶۰ روزه‌ای را برای طرف‌های اروپایی برجام تعیین کرد.

این تحولات، فضای سیاست خارجی را برای مدتی، متلاطم کرد و به تبع آن نرخ انواع ارز و از جمله دلار روند صعودی یافت به طوری که در ۱۹ اردیبهشت، دلار رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

همزمان با این تحولات، دولت و بانک مرکزی از طریق سیاست‌های پولی و ابزار کنترلی خود، به مدیریت بازار ارز از داخل و هچنین بازارهای منطقه‌ای اقدام کرد به طوری که تلاش دلالان برای افزایش قیمت ارز ناکام ماند.

آمریکا در سالگرد خروج از برجام قصد داشت با همراهی متحدان منطقه‌ای خود و از طریق دبی (امارات) و سلیمانیه (عراق) بازار ارز ایران را متلاطم کرده و به گرانی در کشور دامن بزند که این دسیسه نیز شکست خورد.

بدین ترتیب، دولت و بانک مرکزی توانستند به تدریج تلاطم جدید نرخ دلار را آرام کرده و قیمت‌ها را کاهش دهند.

در نتیجه این اقدامات از ۱۹ تا ۲۴ اردیبهشت امسال، ارزش پول ملی (ریال) در مقابل دلار ۲۱.۱ درصد تقویت شد.

بالاترین رقم ثبت شده برای دلار در سال ۹۸ رقم ۱۵ هزار و ۳۵۰ تومان است که در ۱۹ اردیبهشت ۹۸ به ثبت رسیده، اما دیروز (۲۴ تیر ۹۸) ارزش دلار به ۱۲ و ۱۰۰ تومان کاهش یافت که کمترین قیمت امسال بوده است.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد این روند کاهشی، ادامه خواهد یافت و حتی به کانال ۱۰ هزار تومان نیز حرکت خواهد کرد. البته شیب کاهش قیمت دلار به صورت خطی نبوده و همراه با نوسان خواهد بود.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.