اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

بایدن، دست به دامن کیسینجرِ ۱۰۰ ساله شد

دانستنی اقتصاد، گروه بین الملل: سفر بحث برانگیز وزیر خارجه اسبق آمریکا که تولد صد سالگی خود را به تازگی جشن گرفته، به چین، باعث شده نگاه‌ها به سمت دولت آمریکا جلب شود؛ دولتی که می کوشد با اعزام کیسینجر به چین، خود را از بحران‌هایی که با آنها دست و پنجه نرم می‌کند نجات دهد.

بایدن، دست به دامن کیسینجرِ ۱۰۰ ساله شد

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب در سرمقاله خود در روزنامه رأی الیوم نوشت: زمانیکه دولت آمریکا «هنری کیسینجر» را که ۵۰ سال قبل وزیر خارجه این کشور بوده، به چین اعزام می‌کند دو پیام دارد؛ نخست آنکه راهبرد دیپلماتیک آمریکا برای مهار چین و دور کردن این کشور از روسیه شکست خورده است. دوم آنکه آمریکا پس لرزه‌های شکست در جنگ اوکراین را حس می‌کند و در حال حاضر ناامیدانه، به دنبال راهی برای برون رفت از این بحران از طریق دیپلماسی پنهان می‌گردد.

اهداف سفر کیسینجر به چین را می‌توان، تلاش برای از بین بردن ارتباط سیاسی و نظامی پیشرو میان این کشور و روسیه و کشاندن مجدد چین به اردوگاه آمریکا و همچنین یافتن برون رفت از بحران اوکراین با دست کم، بی طرفی چین در این خصوص، دانست. آمریکا نه تنها به دنبال بهبود روابط خود با چین، بلکه دوری گزیدن از درگیری نظامی با این کشور بر سر تایوان است.

کیسینجر راه نجاتی پیش روی دولت غرق شده بایدن در بحران‌ها، نمی‌گذارد چرا که افکار وی قدیمی است و چینِ امروز با چینِ سال ۱۹۷۲ که کیسینجر در آن زمان به این کشور سفر کرده بود، فرق کرده است.

بایدن، دست به دامن کیسینجرِ ۱۰۰ ساله شد

روزنامه العربی الجدید به واکنش عراقی‌ها نسبت به هتک حرمت قرآن کریم توسط دانمارک پرداخت و نوشت: منابع امنیتی اعلام کرده‌اند که یک شرکت دانمارکی که در زمینه مین روبی در استان بصره فعالیت می‌کند، مورد حمله مسلحانه قرار گرفته و ساختمان این شرکت به آتش کشیده شده است. این اقدام بعد از آن صورت می‌گیرد که یک گروه تندرو در دانمارک به قرآن کریم توهین کردند.

بایدن، دست به دامن کیسینجرِ ۱۰۰ ساله شد

روزنامه القدس العربی در خصوص بحران در اراضی اشغالی نوشت: درگیری‌های داخلی در اراضی اشغالی شدت گرفته و قرار است این درگیری‌ها طی روز دوشنبه همزمان با تصویب لایحه اصلاحات قضائی در پارلمان رژیم صهیونیستی به اوج خود برسد. به نظر می‌رسد تصویب چنین قوانینی، مستقیماً ملت فلسطین را هدف قرار داده چرا که الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی، بدون هیچ مانعی (چه بسا از سوی دادگاه عالی رژیم صهیونیستی)، تسریع پیدا می‌کند.

بایدن، دست به دامن کیسینجرِ ۱۰۰ ساله شد

روزنامه عراقی الصباح در خصوص هتک حرمت قرآن کریم نوشت: اقدام دولت عراق مبنی بر اخراج سفیر سوئد و فراخواندن کاردار خود از این کشور، در واکنش به هتک حرمت قرآن کریم در سوئد، با حمایت‌های گسترده مردمی و جریان‌های سیاسی رو به رو شده است. تحلیلگران معتقدند که این اقدام بزرگ در راستای حمایت از کرامت ادیان آسمانی یک حرکت دیپلماتیک پیشرو، به شمار می‌رود. احمد الربیعی رئیس فراکسیون پارلمانی «النهج الوطنی» تاکید کرده است که اقدام دولت بغداد به سوئد نشان داد که قوانین این کشور به بهانه حمایت از آزادی بیان، در راستای توهین به ادیان آسمانی، عمل می‌کند.

بایدن، دست به دامن کیسینجرِ ۱۰۰ ساله شد

روزنامه سوری الوطن در خصوص اقدامات آمریکا در این کشور نوشت: اشغالگران آمریکایی با تقویت نیروهای خود در مناطق شمالی و شرقی سوریه، تجهیزات نظامی بیشتری به این مناطق گسیل کرده‌اند. گزارش‌های رسانه‌ای از افزایش تعداد این اشغالگران، به هزار و ۵۰۰ تن حکایت دارد. آمریکایی‌ها روز گذشته یک کاروان نظامی دیگر از طریق گذرگاه غیرقانونی الولید از سمت اقلیم کردستان عراق، وارد خاک سوریه کردند.

بایدن، دست به دامن کیسینجرِ ۱۰۰ ساله شد

روزنامه سوری الثوره در خصوص شکست آمریکا در جنگ اوکراین نوشت: زمانیکه آمریکا دست به جنگ افروزی میان دیگر کشورها می‌زند یا اینکه به صورت نیابتی، وارد این جنگ‌ها می‌شود، همواره به دنبال تحقق پیروزی نیست، بلکه هدف آمریکا از این جنگ افروزی ها، گاهی نابودی و ویرانی کشورهای مخالف خود و ایجاد آشوب‌های اقتصادی و سیاسی علیه ملت‌ها است.

آنچه که امروزه در اوکراین رخ می‌دهد، مثال آشکاری برای منطق وحشی گری آمریکا، به شمار می‌رود چرا که با وجود شکست ضد حمله اوکراین علیه روسیه بنا به اذعان کاخ سفید، آمریکا همچنان به مسلح کردن اوکراین با استفاده از تجهیزات ممنوعه مانند بمب‌های خوشه‌ای در کنار مجبور کردن همپیمانان اروپایی خود برای خالی کردن انبارهای سلاح شأن، اصرار دارد.

بایدن، دست به دامن کیسینجرِ ۱۰۰ ساله شد

روزنامه یمنی المسیره به نقل از مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی این کشور نوشت: مذاکرات یمن با عربستان در خصوص تحویل گرفتن درآمدهای فروش ذخایر نفتی و گازی یمن، متوقف شده است. آمریکا اصرار دارد که این درآمدها به یمن داده نشود و عربستان می‌خواهد ثروت نفتی ما را غارت و به بانک ملی عربستان سعودی منتقل کند و سپس به کارکنان ما صدقه دهد. ما حقوق یمنی‌ها را از متجاوزان پس خواهیم گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا