اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

«اردوغان» رییس‌جمهور ماند/ جشن پیروزی طرفداران آغاز شد+ فیلم

به گزارش دانستنی اقتصاد به نقل از تی‌آرتی، از دقایقی پیش رأس ساعت ۸ شعب اخذ رأی در مناطق مختلف ترکیه باز شد تا مردم این کشور برای انتخاب سیزدهمین رئیس‌جمهور، در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری به «رجب طیب اردوغان» یا «کمال قلیچدار اوغلو» رأی بدهند؛ انتخابات تا ساعت ۱۷ ادامه خواهد داشت و پس از آن شمارش آرا آغاز می‌شود.

دور اول انتخابات دو هفته پیش ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت) هم‌زمان با انتخابات پارلمانی برگزار شد، اما هیچکدام از ۳ نامزد انتخابات نتوانستند بیش از نیمی از آرا را کسب کنند و انتخابات به دور دوم کشیده شد.

در دور اول انتخابات اردوغان ۴۹/۵۲ درصد، قلیچدار اوغلو ۴۴/۸۸ درصد، و سینان اوغان ۵/۱۷ درصد آرا را کسب کردند؛ سینان اوغان هم رسماً اعلام کرده که در دور دوم انتخابات از اردوغان حمایت می‌کند.

۶۰ میلون و ۶۹۰ هزار نفر در داخل ترکیه و ۳ میلیون و ۲۸۶ هزار نفر در خارج کشور، واجد شرایط رأی‌دادن هستند. میزان مشارکت در دور اول ۸۹ درصد بود و بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در دور دوم انتخابات هم مشارکت بالا خواهد بود.

در این دور از انتخابات بیش از ۱۹۱ هزار صندوق در ۱۰۹۴ شعب اخذ رأی در ۹۷۳ منطقه در سرتاسر ترکیه مستقر شده است.

پوشش لحظه‌ای و حواشی دور اول انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری ترکیه را از اینجا دنبال کیند.

سخرانی «اردوغان » در جمع هواداران خود در استانبول

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه هم اکنون در جمع هواداران خود در استانبول به ایراد سخنرانی پرداخت.

رئیس جمهور ترکیه در سخنان خود گفت: ما عاشق استانبول هستیم؛ سفرمان را با این شهر آغاز کردیم و با آن ادامه خواهیم داد. صمیمانه از مردم نجیب ترکیه تشکر می کنم. از مردم کشورم تشکر می کنم که به من این فرصت را دادند تا در ۵ سال آینده مسئولیت اداره کشور را بر عهده بگیرم. بارها گفته‌ ام همه کسانی را که روی من حساب می‌ کنند را ناامید نخواهم کرد. برندگان اصلی دو دور انتخابات ۸۵ میلیون هموطنان‌ مان هستند.

وی اضافه کرد: فکر می‌ کنم حزب جمهوری‌خواه خلق با کمال قلیچداراوغلو خداحافظی می‌ کند و او را مسئول عملکرد ضعیفش در انتخابات می‌ داند. هدف ما این است که کشورمان اهداف مورد نظر را رها نکند و مردم به وحدت خود پایبند باشند. برنده امروز، فقط ترکیه است. امروز با هم درهای «قرن ترکیه» را گشودیم. بذر امید همه دوستانی که قلبشان با ما است را همه با هم به ثمر نشاندیم.

اردوغان افزود: احدی نمی تواند مردم ما را تحقیر کند یا مانع از اتحاد آنها شود. در مرحله جدید به وعده های خود عمل خواهیم کرد و به آنها پایبند خواهیم بود.

«اردوغان» رییس‌جمهور ماند/ جشن پیروزی طرفداران آغاز شد+ فیلم

پیام‌های تبریک مقامات پاکستان، مالت و سومالی به «اردوغان»

نخست‌وزیر پاکستان، وزیر امور خارجه مالت، رئیس‌جمهور سومالی و رئیس شورای حاکمیت سودان (عبدالفتاح البرهان) پیروزی «اردوغان» در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را به وی تبریک گفتند.

تبریک علی‌اف به اردوغان

رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را تبریک گفت و از او دعوت کرد تا به کشورش سفر کند.

تبریک نخست‌وزیر مجارستان به اردوغان

ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان در توییتی نوشت که به رجب طیب اردوغان در پیروزی بی‌چون و چرا در انتخابات تبریک می‌گوید.

وی سپس به زبان ترکی نوشت: تبریک می‌گویم آقای رئیس.

تبریک حماس به اردوغان

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس، در بیانیه‌ای انتخاب مجدد رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس جمهوری ترکیه را به وی تبریک گفت.

حماس در این بیانیه اعلام کرد: جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس، انتخاب مجدد رجب طیب اردوغان به عنوان ریاست جمهوری ترکیه و کسب اعتماد مجدد ملت برادر ترکیه، جهت هدایت ترکیه در زمان کنونی و آینده به سوی پیشرفت، ثبات و شکوفایی را به ایشان تبریک می‌گوید.

«اردوغان» رییس‌جمهور ماند/ جشن پیروزی طرفداران آغاز شد+ فیلم

برگزاری جشن مقابل کاخ ریاست جمهوری ترکیه از سوی طرفداران اردوغان

مراسم جشن هواداران اردوغان مقابل کاخ ریاست جمهوری ترکیه پس از اعلام پیروزی وی در انتخابات آغاز شد.

«اردوغان» رییس‌جمهور ماند/ جشن پیروزی طرفداران آغاز شد+ فیلم

«اردوغان» رییس‌جمهور ماند/ جشن پیروزی طرفداران آغاز شد+ فیلم

تبریک امیر قطر به اردوغان به مناسبت پیروزی مجدد در انتخابات

تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در پیامی به رجب طیب اردوغان، پیروزی مجدد او را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تبریک گفت.

«اردوغان» رییس‌جمهور ماند/ جشن پیروزی طرفداران آغاز شد+ فیلم

هواداران اردوغان جشن پیروزی را آغاز کردند

الجزیره؛
اردوغان رییس‌جمهور ماند

شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از منابع آگاه خود از پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

نتایج شمارش ۸۷.۵۵ درصد آرای ریاست جمهوری ترکیه؛

اردوغان: ۵۲.۹۳ درصد

قلیچدار اوغلو: ۴۷.۰۷

الجزیره خبر داد؛
کمیسیون عالی انتخابات ترکیه: میزان مشارکت عمومی داخل کشور ۸۴.۵۷ و خارج از کشور ۹۱.۳۱ بوده است

بر اساس اعلام کمیسیون عالی انتخابات ترکیه، میزان مشارکت عمومی رای دهندگان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ۸۴.۵۷ درصد و میزان مشارکت در خارج از کشور ۹۱.۳۱ درصد است.

دستور جدید کمیسیون عالی انتخابات ترکیه

کمیسیون عالی انتخابات ترکیه هم اکنون ممنوعیت انتشار نتایج اولیه را لغو کرد. بر این اساس، همه رسانه‌های ترکیه می‌توانند نتایج را به صورت لحظه به لحظه منتشر کنند.

پیشتر بر اساس دستورالعمل کمیسیون عالی انتخابات ترکیه، قرار بود تا ساعت ۲۱ به وقت محلی، رسانه های رسمی این کشور نتایج آراء را رسانه ای نکنند.

موضع‌گیری سخنگوی حزب جمهوری خواه خلق همزمان با شمارش آراء

سخنگوی حزب جمهوری خواه خلق همزمان با شمارش آراء در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در این کشور گفت: اکنون در مرحله حساسی هستیم. باید با جدیت پیگیر شمارش آراء باشیم.

ادامه شمارش آراء در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

شمارش آرا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ادامه دارد.

رئیس کمیسیون عالی انتخابات ترکیه: خبری در مورد موارد منفی که بر روند رأی‌گیری تاثیر گذاشته باشد، دریافت نکرده‌ایم

«احمد ینر» (Ahmet Yener) رئیس کمیسیون عالی انتخابات ترکیه مقارن با آغاز شمارش آراء در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در این کشور در پیامی اعلام کرد: هنوز هیچ خبری در مورد موارد منفی که بر روند رأی‌گیری تاثیر گذاشته باشد، دریافت نکرده‌ایم. نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ممکن است زودتر از نتایج دور اول مشخص شود. همانطور که می دانید ۲۴ حزب سیاسی و همچنین نامزدهای ریاست جمهوری ما در انتخابات ۱۴ ماه می (دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه) مشارکت داشتند. اکنون چون فقط ۲ نامزد ریاست جمهوری در این انتخابات شرکت داشته اند، فکر می کنم نتایج زودتر اعلام خواهد شد.

پیام «اردوغان» همزمان با آغاز شمارش آراء

«رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهور کنونی ترکیه و یکی از ۲ نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در این کشور، هم اکنون و مقارن با پایان زمان رأی گیری و شمار آراء با انتشار پیامی اعلام کرد: از همه برادرانم می‌خواهم تا زمان اعلام نتایج رای‌گیری، مراقب آراء باشند.

وی در این خصوص ادامه داد: اکنون زمان حفاظت از اراده ملت ما تا آخرین لحظه است.

پایان زمان رأی‌گیری در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه/ شمارش آراء آغاز شد

مراکز رأی‌گیری در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه درهای خود را بستند. بسته شدن درب مراکز رأی گیری در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، به منظور آماده سازی برای آغاز شمارش آراء است.

شمارش آراء از ساعت ۱۷ به وقت محلی آغاز می‌شود

ناظران احزاب در آنکارا نزدیکی از شعب اخذ رأی در حال تجمع هستند؛ انتخابات در فضایی آرام پیش می رود و از ساعت ۱۷ به وقت محلی با پایان زمان اخذ رأی شمارش آراء آغاز خواهد شد.

اردوغان موقع رأی‌دادن پول و عروسک پخش کرد

رسانه‌های ترکیه با انتشار تصاویری اعلام کردند رجب طیب اردوغان امروز در محل رأی‌دادن (مدرسه‌ای در استانبول) بین مردم حاضر پول و عروسک پخش کرد.

اردوغان در دور اول انتخابات نیز موقع رأی‌دادن بین مردم پول پخش کرد و معلوم نیست آیا این حرکت تخلف انتخاباتی محسوب می‌شود یا نه.

قلیچدار اوغلو: برای رهایی از رژیم استبدادی، رأی بدهید

کمال قلیچدار اوغلو، یکی از نامزدهای اصلی دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه با حضور در یکی از شعب اخذ رأی در آنکارا، رأی خود را به صندوق انداخت.

قلیچدار اوغلو پس از انداختن رأی به صندوق، خطاب به مردم ترکیه و در مخالفت با دولت اردوغان گفت:برای رهایی از رژیم استبدادی و به منظور برقراری دموکراسی واقعی، از همه شهروندان می‌خواهم که به مراکز رأی‌دهی مراجعه کنند.

این انتخابات به دلیل تلاش برای فریب در شرایط دشواری برگزار می شود، اما من معتقدم که شهروندان آزادند و مایل به حضور در پای صندوق های رای هستند.

اردوغان رأی‌ خود را به صندوق انداخت

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور فعلی ترکیه و یکی از نامزدهای اصلی دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری به همراه همسرش با حضور در یکی از شعب اخذ رأی در استانبول، رأی خود را به صندوق انداخت.

اردوغان که در حوزه‌ای انتخاباتی در استانبول رای خود را به صندوق انداخت، گفت: فکر می‌کنم روند شمارش آراء امروز به سرعت انجام شود. چنین مشارکتی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برای دمکراسی این کشور، ضروری است.

وی افزود: مشارکت ۹۰درصد در دور اول، رایج است. ترکیه در دور اول با مشارکت ۹۰درصدی، بر پایبندی خود به دمکراسی صحه گذاشت. امیدوارم نتایج انتخابات به صلاح ترکیه باشد. از رای‌دهندگان می‌خواهیم تا پای صندوق‌ها رفته و به دمکراسی پایبند باشند.

سینان اوغان: فشار به مردم برای گرفتن رأی، نتایجی خوبی ندارد
سینان اوغان که در دور اول انتخابات با کسب ۵ درصد آراء نفر سوم شد، از ائتلاف مخالفان جدا شد و رسما اعلام کرد که در دور دوم از اردوغان حمایت می‌کند.

اوغان پس از انداختن رأی به صندوق، در اظهاراتی منتقدانه نسبت به جبهه مخالفان اردوغان گفت: این انتخابات به ما نشان داد محاکمه انسان‌ها در ملاء عام و فشار به مردم برای گرفتن رأی‌شان چه نتایجی به بار می‌آورد، از این جهت انتخابات بسیار مهمی را سپری می کنیم.

تصاویری از انتخابات ترکیه (۲)/ مردِ طوطی‌به‌دوش هم رأی داد!

چاووش اوغلو: انتخابات دور اول، نشانه بلوغ دموکراتیک مردم ترکیه بود
«مولود چاووش اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه، پس از انداختن رأی خود به صندوق گفت: دور اول انتخابات که با بلوغ دموکراتیک برگزار شد، برای تمام جهان درس‌آموز بود. مردم ترکیه خواهان و طرفدار دموکراسی هستند و امیدوارم دور دوم هم مانند دور اول جشن دموکراسی باشد.

انتقال رایگان زلزله‌زدگان ترکیه به شعب اخذ رأی

به گفته مقامات و رسانه‌های ترکیه، بسیاری از زلزله‌زدگان ۶ فوریه (۱۷ بهمن ۱۴۰۰) که شهرها و خانه‌های خود را ترک کردند، هم‌اکنون برای شرکت در انتخابات با حمل‌ونقل رایگان به محل سکونت خود برگشته‌اند.

در زلزله بهمن‌ماه بیش از ۵۰ هزار نفر از استان‌های جنوبی ترکیه جان باختند.

بنا بر گزارش رسانه‌های ترکیه، استان‌های مناطق جنوبی ترکیه که بیش از ۹ میلیون رأی دارند، به صورت سنتی بیشتر هوادار حزب عدالت و توسعه و رجب طیب بودند، اما اکنون دچار دودستگی شده‌اند؛ برخی همچنان از اردوغان دفاع می‌کنند و برخی دیگر نیز از نحوه پاسخ‌دهی دولت به مطالبات زلزله‌زدگان ناامید شدند و از قلیچدار اوغلو حمایت می‌کنند.

تصاویری از دور دوم انتخابات ترکیه (۱)

آغاز دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه

آغاز دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه

آغاز دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه

آغاز دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه

آغاز دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا