, ,

رشد ۱۰۲ درصدی عملکرد صندوق توسعه صادرات

دانستنی آنلاین: رئیس صندوق ضمانت صادرات با اشاره به اهمیت صادرات غیرنفتی گفت: با توجه به اینکه میزان صادرات غیرنفتی از لحاظ آماری رشد نداشته اما عملکرد صندوق توسعه صادرات ۱۰۲ درصد رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین، به نقل از ایلنا، افروز بهرامی در دومین همایش ملی تامین مالی صادرات، بیمه و سرمایه‌گذاری، با اشاره به شوک ارزی سال گذشته افزود: رونق تولید را می‌توان در توسعه صادرات غیرنفتی دید. متاسفانه شوک ارزی سال گذشته باعث بروز مشکلاتی برای کشور شد اما فرصت خوبی برای صادرکنندگان ایجاد کرد.

وی ادامه داد: در جلساتی که ما با صادرکنندگان داشتیم آنها بارها اعلام می‌کردند که اگر جلوی قاچاق گرفته و قیمت ارز واقعی شود ما می‌توانیم قله‌های صادرات را فتح کنیم. اکنون که با افزایش قیمت ارز جذابیت قاچاق از بین رفته و قیمت ارز به واقعی نزدیک شده است فرصت بسیار خوبی است که پیش آمده که باید از آن استفاده کرد.

بهرامی ادامه داد: صندوق ضمانت وظیفه پوشش ریسک‌های سیاسی و تجاری را بر عهده دارد به خصوص در شرایط فعلی که بانک‌ها در گشایش اعتبارات اسنادی با مشکل روبرو هستند بیمه‌نامه‌های ما می‌تواند در قراردادهای صادراتی جایگزین ال سی شود. ما در کنار نظام بانکی سرمایه در گردش شرکت‌های صادرات محور را تامین می‌کنیم و امروز اگر صادرکنندگان ضمانت‌نامه ما را به بانک‌ها ببرند از آنها قبول می‌شود و در تسهیلات ارزی یک درصد و ریالی دو درصد کمتر سود پرداخت می‌کنند.

وی افزود: پروژه دیگر ما همکاری بورس کالا و انرژی است که در رینگ صادراتی حضور داشته باشیم تا علاوه بر انتشار اوراق بدهی، بتوانیم ضمانت‌‌نامه کالا را صادر کنیم. صندوق ضمانت صادرات در کنار بانک توسعه صادرات ۳۰  درصد از منابع مالی تولیدکنندگان صادرات محور را تامین کرده است.

رئیس صندوق ضمانت صادرات در خصوص مشکلات صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی گفت: این شرکت‌ها به دلیل تحریم نمی‌توانستند ضمانت‌نامه بانکی تهیه کنند و به کارفرمای خارجی ارائه کنند که اما اکنون این وظیفه را به عهده گرفتیم و اکثر کارفرماها نیز ضمانت‌نامه ما را قبول دارد آن دسته از کارفرماها که حاضر به پذیرفتن نشدند در حال مذاکره با سازمان‌های همتای خود در آن کشورها هستیم تا مشکلات حل شود.

وی تصریح کرد: ما در صندوق ضمانت صادرات پذیرای انتقادات و پیشنهادات صادرکنندگان هستیم.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *