اقتصادی

۴۰۰ هزار جوان شهری بدون شغل!

دانستنی اقتصاد: طبق آمار منتشرشده از وضعیت بازار کار در بهار سال ۱۴۰۲، نرخ بیکاری کل کشور یک درصد کاهش یافته و به ۸.۲ درصد رسیده است.
به گزارش دانستنی اقتصاد؛ گروه سنی ۱۵-۲۴ ساله بیشترین نرخ بیکاری را در مناطق شهری و گروه سنی ۱۸-۳۵ ساله کمترین نرخ بیکاری را در مناطق روستایی به ثبت رسانده است. بر این اساس جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله شهری، در میان سایر گروه های جوانان بیشترین بیکاری را در بهار امسال به ثبت رسانده اند.
تعریف بیکاری
نرخ بیکاری یکی از مهم‌ترین شاخص‌های بازار کار در تحلیل وضعیت نیروی کار است. برای محاسبه این نرخ، جمعیت بیکار را به جمعیت فعال تقسیم می‌کنند. جمعیت فعال، مجموع افراد بیکار و شاغل است. در تعاریف مرکز آمار، بیکار به فردی در سن ۱۵ سال یا بالاتر گفته می‌شود که در زمان آمارگیری و سه هفته قبل از آن جویای کار باشد یا تا یک هفته بعد از آن آماده به کار باشد.
به عبارتی، معیار بیکار بودن افراد این است که یا جویای کار باشند و یا تمایل به کار کردن داشته باشند. اگر فردی در جستجوی کار نباشد و یا اگر شغلی برای او پیدا شد مشغول به کار نشود طبق تعریف مرکز آمار، بیکار به حساب نیامده و در محاسبات لحاظ نمی‌شود. بر این اساس، نرخ بیکاری کل کشور از ۹.۲ درصد در بهار سال گذشته به ۸.۲ درصد در بهار امسال رسیده است.
بیکاری ۲۳ درصد از جوانان شهری
طبق گزارش مرکز آمار، در بهار امسال در مناطق شهری جمعیت افرادی که در سن کار (۱۵ سال و بالاتر) هستند به بیش از ۴۹ میلیون نفر رسیده است که ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر آن‌ها بیکار شناسایی شده‌اند. به عبارت دیگر، نرخ بیکاری مناطق شهری در بهار ۱۴۰۲ معادل ۹ درصد است.
با این که نرخ بیکاری گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ ساله کاهش یافته و از ۲۶.۶ درصد در بهار سال گذشته به ۲۳.۲ درصد در بهار امسال رسیده است، همچنان بیشترین نرخ بیکاری در گروه‌های سنی متعلق به این گروه در مناطق شهری است. به بیان دیگر، در بهار امسال ۴۱۸ هزار جوان ۱۵ تا ۲۴ ساله در مناطق شهری بیکار شناسایی شده‌اند.
همچنین، نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸-۳۵ ساله در مناطق شهری کاهش یافته و از ۱۷.۹ درصد در بهار ۱۴۰۱ به ۱۶.۵ درصد در بهار ۱۴۰۲ رسیده است.
به عبارت دیگر، در بهار سال گذشته جمعیت بیکاران ۱۸ تا ۳۵ ساله در مناطق شهری حدود یک میلیون و ۳۹۰ هزار نفر بوده که در بهار امسال هزار نفر کاهش یافته و حدودا به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده است.
کاهش نرخ بیکاری جوانان روستایی
وضعیت نرخ بیکاری در رده‌های سنی مذکور در مناطق روستایی بهتر از مناطق شهری است. در بهار امسال، جمعیت در سن کار در مناطق روستایی با ۴۰ هزار نفر کاهش به ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسیده است که از میان آن‌ها حدود ۳۵۳ هزار نفر بیکار شناسایی شده‌اند. نرخ بیکاری جوانان ۱۵-۲۴ ساله در بهار ۱۴۰۲ در مناطق روستایی ۱۷.۵ درصد برآورد شده که ۰.۶ واحد درصد نسبت به بهار ۱۴۰۱ کاهش یافته است.
همچنین،‌ نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸-۳۵ ساله به ۱۱.۸ درصد رسیده که کمترین نرخ بیکاری در میان گروه‌های سنی و بین مناطق شهری و روستایی در بهار ۱۴۰۲ است. به عبارت دیگر، در بهار سال گذشته جمعیت افراد بیکار ۱۸ تا ۳۵ ساله در مناطق روستایی معادل ۲۹۲ هزار نفر بوده که با کاهش ۳۴ هزار نفری به ۲۵۷ هزار نفر در بهار امسال رسیده است.
در محاسبات مرکز آمار، افرادی که برای خویشاوندان خود به صورت بدون مزد کار می‌کنند در گروه شاغلان دسته‌بندی می‌شوند. همچنین، افرادی که بنا به دلایلی موقتا کار خود را ترک کرده‌اند شاغل محسوب می‌شوند. بر این اساس، به نظر می‌رسد که یکی از علت‌های کاهش نرخ بیکاری در مناطق روستایی، رواج کار کردن فامیلی بدون مزد و فصلی‌بودن زراعت و باغداری در این مناطق باشد.

 
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ میانگین امتیازات: ۴ / ۵. تعداد امتیازات: ۵۶۵ به این خبر امتیاز دهید

۰/۵

(۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا