اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

۴۴سال مجاهدت فرهنگی حجت‌الاسلام قرائتی تجلیل شد/آنتن با خنده حلال

به گزارش دانستنی اقتصاد به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، پیمان جبلی رئیس صدا و سیما در آئین نکوداشت ۴۴ سال مجاهدت فرهنگی حجت‌الاسلام محسن قرائتی در رسانه ملی که در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد، ضمن عرض خیرمقدم به مدعوین این آئین نکوداشت گفت: افتخار بزرگی برای ما در سازمان صدا و سیماست که آقای قرائتی پذیرفتند در این دوره آئین نکوداشت شأن را برگزار کنیم.

وی افزود: ۴۴ سال قبل در سال ۵۸ بنده یک دانش‌آموز ۱۳ ساله بودم و توفیق حضور در نخستین درس‌های حجت الاسلام قرائتی را با خاطراتی شیرین در مدرسه پیدا کردم. ایشان برای همه ما اسوه است.

رئیس رسانه ملی به دوهدف برگزاری این آئین نکوداشت اشاره و عنوان کرد: اولین هدف، ادای وظیفه اخلاقی ما به عنوان نمایندگان چندنسل مردم ایران است که بیش از چهار دهه با ایشان انس گرفته‌اند. بنده به نمایندگی از این چندنسل و همچنین به نمایندگی از مدیران قبلی و همکاران فعلی ام در سازمان صداوسیما از ایشان که رسانه ملی را در این سال‌ها به قرآن مزین کردند قدردانی می‌کنم.

جبلی ادامه داد: هدف دوم، یک یادآوری به خودمان است؛ ایشان به تنهایی یک رسانه است که محتوا، روش، مضمون، قالب و فرم را با پیشرفته‌ترین روش‌ها به ما می‌آموزد و ما باید یاد بگیریم.

وی با بیان اینکه رسانه ملی چهره‌ای محبوب را به مردم معرفی کرده و ایشان بیش از چهاردهه از محبوب‌ترین و مشهورترین چهره‌های تلویزیون در کشور بوده اظهار کرد: چهره ملی یعنی استاد محسن قرائتی که از ظرفیت تلویزیون برای ترویج قرآن استفاده کرده و تمام اقشار جامعه او را دوست دارند، اما ذره‌ای تغییر در تواضع، ایمان، اخلاق و منش وی ایجاد نشده است.

رئیس سازمان صداوسیما تأکید کرد: ما باید از ایشان درس بگیریم. موضوعاتی چون ایمان، نوبه نو کردن هدف‌ها، سخن گفتن با زبان مردم، تقوا و تمسک به قرآن از رموز موفقیت ایشان است و باید به عنوان اسوه، معلم و الگو از او استفاده کنیم و یاد بگیریم.

آنتن تلویزیون را با خنده حلال گرفتم

در ادامه حجت الاسلام قرائتی نیز در آئین نکوداشت ۴۴ سال مجاهدت فرهنگی اش در رسانه ملی با بیان اینکه اگر به قرآن و نماز بی اعتنایی شود، زندگی‌ها تلخ می‌شود خطاب به مدیران فرهنگی گفت: خاک آموزش و پرورش و دانشگاه باید عوض شود. علوم مفید باید آموزش داده شوند.

وی افزود: اشتغال به مسأله دولت‌ها تبدیل‌شده و برای حل معضل اشتغال باید مدارک تحصیلی براساس مهارت به دانش آموزان و دانشجویان اعطا شود. لازم است در این عرصه بازنگری و تحول ایجاد کنیم.

این معلم و مفسر قرآن با بیان اینکه تبلیغ کردن به دانستن اصول روانشناسی نیاز دارد اظهار کرد: اکنون حوصله‌ها کم شده و برنامه‌ها باید کوتاه، مفید و مختصر شوند.

حجت‌الاسلام قرائتی ادامه داد: «زکات» و «مهارت» دو مقوله مهمی هستند که فراموش شده‌اند. مدیران ارشد فرهنگی، طلاب و روحانیون، باید به شما بگویم که خیلی بیش از اینها می‌شود کار کرد. تبلیغ چهره به چهره دین و نماز بسیار اهمیت دارد.

وی با اشاره به ارزش و ظرفیت خندان مردم با سخنان حکیمانه گفت: چرا «خنده» را از دست داده‌ایم؟ بنده آنتن تلویزیون را با خنده حلال گرفتم. باید به موضوعاتی چون قناعت، ازدواج آسان، آسان زندگی کردن و سفر آسان پرداخته شود. بیشتر و بهتر از اینها می‌شود کار فرهنگی کرد. به کارهایتان رنگ الهی بدهید. مهارت، نماز، زکات، خنده و توجه به نعمات الهی را از یاد نبرید.

آقای قرائتی از زبان بین‌المللی فطرت استفاده کرد

حجت‌الاسلام سیدجواد بهشتی با بیان اینکه بنده از اولین محصولات کارخانه آقای قرائتی هستم گفت: او برای ما در کاشان در دوران کودکی مان جلساتی ترتیب داد، تخته‌ای بر دیواری آویزان کرد و پنج واژه «مسئله، عقیده، قصه، اخلاق و شعار» را روی آن نوشت و در ۵۰ جلسه، ۲۰۰ آیه قرآن برجانمان نقش بسته بود. او از زبان بین المللی فطرت استفاده کرد.

وی افزود: او از روزهای اول به شیوه ارائه دین بسیار اهمیت می‌داد. آقای قرائتی برای وقت‌های کم، محتواهای غنی ارائه و تمام مطالب خود را می‌نوشت و به اساتید و بزرگان ارائه و نظرشان را جویا می‌شد. پرکاری ایشان، در آینده مشخص می‌شود و معتقد بود خون شهیدان طی سالیان، تکلیف ما را سنگین می‌کند.

همچنین حجت‌الاسلام نواب، از دیگر همراهان دیرین حجت‌الاسلام قرائتی با بیان اینکه امسال پنجاهمین سالی است که در محضر استادم آقای قرائتی هستم گفت: آقای قرائتی فیلسوف نیست، اما حکیم است. او در این ۴۴ سال با همه جریانات سیاسی تعامل کرد و در خط مستقیم امام (ره) و مقام معظم رهبری بوده‌است.

وی افزود: آقای قرائتی با قرآن زندگی می‌کند و این دلیل موفقیت وی و در تاریخ جاودانه است چون خودش را به قرآن یعنی جاودانگی گره زد. او به قشر خاصی تعلق ندارد و اقشار گوناگون در سنین مختلف پای درسش نشستند. او فردی مردمی است.

در این مراسم که باحضور مهمانانی چون حجت‌الاسلام حاج علی اکبری، رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، حجت الاسلام والمسلمین رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، سید مرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، حجت الاسلام قمی، معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی و… برگزار شد، علاوه بر نرم‌افزار چندین‌زبانه «راهی به‌سوی نور» معاونت برون‌مرزی صداوسیما، از صفحه رسمی حجت الاسلام قرائتی در تلوبیون رونمایی شد که کاربران از طریق آن، امکان تماشای ۲۸۵۳ قسمت از برنامه تلویزیونی درس‌هایی از قرآن از سال ۱۳۵۸ تاکنون و همچنین مستندهای مرتبط با استاد قرائتی را داشته و می‌توانند در پویش تعاملی «معلم دوست‌داشتنی» به‌منظور تجلیل از ایشان شرکت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا