اجتماعیاقتصادیبازاربازار پول و ارزبانک، بورس و بیمهدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

گزارش بانک جهانی از رشد اقتصادی ۷۲ کشور جهان / اقتصاد ایران ۴.۷ درصد رشد کردگزارش بانک جهانی از رشد اقتصادی ۷۲ کشور جهان / اقتصاد ایران ۴.۷ درصد رشد کرد  • رتبه ۱۵ ایران از نظر رشد اقتصادی میان ۷۲ کشور

  • اقتصاد ایران بیش از ۵برابر آمریکا رشد کرد

  • ارمنستان از نظر رشد اقتصادی اول شد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، بانک جهانی در بخشی از گزارش جدید خود با عنوان دورنمای اقتصادی جهان آمار مربوط به رشد اقتصادی ۷۲ کشور جهان در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ برابر با پاییز سال گذشته را منتشر کرده است.

این بانک از رشد ۴.۷درصدی اقتصاد ایران در پاییز سال گذشته خبر داده است که رقم قابل‌توجهی در مقایسه با کشورهای دیگر است.

رتبه ۱۵ ایران از نظر رشد اقتصادی میان ۷۲ کشور

در واقع ایران از نظر رشد اقتصادی میان ۷۲ اقتصاد دنیا در پاییز گذشته در رتبه ۱۵ جهان قرار گرفته است، یعنی تنها ۱۴ کشور رشد اقتصادی بیشتری نسبت به ایران در این دوره داشته‌اند.

آمار بانک جهانی نشان می‌دهد ایران در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۲ (زمستان سال ۱۴۰۰) رشد قابل توجه ۵درصدی را تجربه کرده و این رقم در سه‌ماهه دوم (بهار ۱۴۰۱) به ۲.۵ درصد کاهش یافته است، اما در سه‌ماهه سوم (تابستان ۱۴۰۱) روند رشد اقتصادی ایران صعودی شده و به ۳.۴ درصد و در سه‌ماهه چهارم (پاییز ۱۴۰۱) به ۴.۷ درصد رسیده است.

اقتصاد ایران بیش از ۵برابر آمریکا رشد کرد

رشد ۴.۷درصدی اقتصاد ایران در پاییز سال گذشته در حالی است که متوسط رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته در این دوره تنها ۱.۲ درصد بوده است. اقتصاد آمریکا در این زمان تنها ۰.۹ درصد، منطقه یورو ۱.۸ درصد و ژاپن ۰.۴ درصد رشد کرده‌اند.

کشور در حال توسعه‌ای مثل چین نیز در این دوره رشد ۲.۹درصدی و هند رشد ۴.۵درصدی داشته‌اند. متوسط رشد اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز در زمستان گذشته برابر با ۴.۹ درصد برآورد شده است.

ارمنستان از نظر رشد اقتصادی اول شد

بر اساس این گزارش کشور ارمنستان بیشترین رشد اقتصادی در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ را داشته است. رشد اقتصاد این کشور به ۱۲.۷ درصد رسیده که بیشتر از سایر کشورها بوده است. کشور جنگ‌زده اوکراین نیز کمترین رشد اقتصادی را داشته و در واقع اقتصاد این کشور در این دوره ۳۱.۴ درصد کوچک‌تر شده است.

علاوه بر ارمنستان ۱۳ کشوری که رشد اقتصادی بیشتری نسبت به ایران داشته‌اند عبارت‌اند از: اندونزی با رشد ۵درصدی، مالزی با رشد ۷.۱درصدی، مغولستان با رشد ۷.۳درصدی، فیلیپین با رشد ۷.۱درصدی، ویتنام با رشد ۵.۹درصدی، بلیز با رشد ۱۰.۶درصدی، گرجستان با رشد ۹.۷درصدی، قطر با رشد ۸درصدی، عربستان با رشد ۵.۵درصدی، امارات با رشد ۵.۵درصدی، بوتسوانا با رشد ۵.۹درصدی، رواندا با رشد ۷.۲درصدی و زامبیا با رشد ۵.۶درصدی.

علاوه بر آمریکا و ژاپن برخی اقتصادهای دیگری که رشد کمتری نسبت به ایران داشته‌اند عبارت‌اند از: تایلند با رشد ۱.۴درصدی، بلاروس با رشد منفی ۴.۵درصدی، بوسنی و هرزگوین با رشد ۱.۷درصدی، بلغارستان با رشد ۲.۱درصدی، کرواسی با رشد ۳.۵درصدی، مجارستان با رشد ۰.۴درصدی، لهستان با رشد ۲.۳درصدی، ترکیه با رشد ۳.۵درصدی، آرژانتین با رشد ۱.۹درصدی، برزیل با رشد ۱.۹درصدی، الجزایر با رشد ۳.۸درصدی، بحرین با رشد ۴.۱درصدی، مصر با رشد ۳.۹درصدی، اردن با رشد ۲درصدی، نیجریه با رشد ۳.۶درصدی و آفریقای جنوبی با رشد ۰.۹درصدی.

منبع:

تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا