اقتصادی

نگاه دلار امروز به نشست شورای امنیت است!

دانستنی اقتصاد: روز گذشته، ۱۴ تیرماه قیمت دلار با رقم ۴۹ هزار و ۹۵۰ تومان آغاز به کار کرد؛ اما تنها نیم ساعت از شروع بازار نگذشته بود که این اسکناس خود را به کانال ۵۰ هزار تومان رساند.
به گزارش دانستنی اقتصاد؛ در نهایت دلار در کانال بالاتر و در کف کریدور ۵۰ هزار تومانی بسته شد. به تعبیر فعالان بازار ارز نوسان محدود اسکناس آمریکایی در انتظار نشست‌ شورای امنیت سازمان ملل است.
موضوع نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره قطعنامه ۲۲۳۱ در خصوص ایران است که ‌امروز پنجشنبه ۱۵ تیرماه برگزار می‌شود. معامله‌گران بازار ارز معتقدند نتیجه این نشست چه مثبت و چه منفی می‌تواند در قیمت دلار تاثیرگذار باشد.
دست بازارساز خالی است
در همین راستا کامبیز افسری کارشناس اقتصادی و فعال بازار ارز با اشاره به اخباری که در روزهای گذشته روانه بازار شده گفت: «آزادسازی دلارهای بلوکه شده ایران از سایر کشورها و اخبار ضد و نقیضی که از رسانه‌های خارجی در خصوص توافق آمریکا و ایران در موضوع برجام منتشر می‌شود به طور مدام به بازار سیگنال می‌داد. این در حالی است که هنوز هیچ خبری تایید نشده است.»
وی به سیاست شایعه‌سازی در بازار ارز اشاره کرد و افزود: «شایعات مدام منتشر می‌شود و این نشانه خوبی از نظر معامله‌گران کهنه‌کار نیست. وقتی سیاستگذار از چنین ابزاری استفاده می‌کند یعنی دلار برای عرضه ندارد.»
این فعال اقتصادی در ادامه افزود: «اسکناس دلار در بازار آزاد عرضه نمی‌شود و مردم دلار می‌خرند و می‌فروشند. سیاستگذار دلاری ندارد که عرضه کند اگر دلار داشت این ‌همه شایعه‌سازی نمی‌کرد.»
افسری درباره روند قیمت دلار برای روزهای آینده گفت: «اگر همچنان بازار شایعات داغ باشد قیمت دلار در همین محدوده باقی خواهد ماند اما پایین‌تر از ۴۸ هزار تومان نیز نمی‌آید اما روند ذاتی دلار با توجه به تورم صعودی است و برای این موضوع کافی است به سایر قیمت‌ها در بازار مواد خوراکی،‌ کالاهای وارداتی،‌ کالاهای الکترونیک و غیره نگاه کنیم.»
پرچمداری دلار تهران در بازارهای همسایه
روز گذشته معامله‌گران بازار ارز همچنان نسبت به روند قیمت دلار سردرگم بودند و احتمال می رود تا پایان امروز نیز این سردرگمی ادامه داشته باشد. فعالان این بازار معتقدند سیاستگذار، دلاری برای عرضه در بازار ندارد از همین‌رو مجبور است با سیگنال‌های مختلفی که مدام هم تکذیب می‌شود قیمت دلار را سرکوب کند.
روز گذشته قیمت دلار در بازارهای مجاور نیز همانند تهران نوسان کاهشی محدودی داشت. دلار هرات با قیمت ۴۹ هزار و ۹۹۰ تومان مبادله شد. قیمت دلار سلیمانیه ۴۹ هزار و ۶۲۰ تومان شد و درهم امارات بدون تغییر و با قیمت ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان مبادله شد. این در حالی است که  دلار تهران پرچمدار بیشترین قیمت در بازارهای همسایه است.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ میانگین امتیازات: ۰ / ۵. تعداد امتیازات: ۰ به این خبر امتیاز دهید

۰/۵

(۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا