اقتصاد کلاناقتصادیسیاست داخلیسیاسی

نوبخت: مصوبه مجلس را اجرا کردیم

دانستنی آنلاین: رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص افزایش حقوق کارکنان دولت، گفت: هیات تطبیق مصوبات، آنچه دولت به عنوان آیین نامه مصوبه افزایش حقوق کارکنان دولت ارائه کرد را تصویب کرد علاوه بر آن دیوان محاسبات و دستگاه های نظارتی نیز تایید کردند آنچه اجرا می شود مر مصوبه مجلس است.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین٬ محمدباقر نوبخت امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: چگونگی افزایش کارمندان دولت در بند «ی» تبصره ۱۲ بودجه کاملاً صراحت دارد و آنچه مجلس تصویب کرد این است که ۴۰۰ هزار تومان به همه کارکنان دولت ابتدا پرداخت شود هر رقمی که باقی می ماند تا ۱۰ درصد باز هم اضافه شود.

وی با تاکید بر اینکه در این حکم، عبارتی که این افزایش پلکانی، صعودی، سقوطی و افزایشی و از این موارد باشد وجود ندارد٬ اضافه کرد: در ذهن کارکنان دولت شبهه القا نکنیم. در بین کارکنان احساسی تزریق شد که گویا باید به صورت بهتری توزیع می شد اما به جهت عملکرد دولت، خلاف مصوبه عمل نشده است، اگر مشکلی هم باشد عین آن مصوبه مجلس شورای اسلامی است.

نوبخت همچنین گفت: به جای اینکه افراد نظرات شخصی خود را به عنوان نظر مجلس شورای اسلامی و دیگر قوا که کار نظارتی می کنند به جامعه منتقل کنند، این را همه مطلع باشند این ایراد بر آنچه صورت گرفته که آیا نحوه اجرا از سوی دولت است یا ماهیت و متن مصوبه است.

به گفته وی٬ روزی که در مجلس پیشنهاد دولت برای افزایش حقوق کارکنان رأی نیاورد، اشکالات کارشناسی بیان شد با این همه پس از تصویب بلافاصله برای اینکه هر نوع شبهه برطرف شود که دولت می خواهد در برابر مصوبه مقاومت کند، خیلی صریح توضیح دادیم که خود را موظف به اجرای قانون می دانیم.

نوبخت افزود: آنچه مجلس تصویب کرد بر اساس تایید دستگاه های نظارتی، دولت به درستی عمل کرد. اما اگر آنچه درست عمل شده باعث رضایت نیست و باید کار دیگری صورت گیرد چنانچه مجلس شورای اسلامی به جمع بندی برسد آن را اجرا می‌کنیم. در جلسه دولت تصمیم گرفتیم به نوعی عمل کنیم که اندک وابستگی بودجه به نفت را از بین ببریم و حتی اگر نفت هم بفروشیم مستقیم وارد بودجه نکنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اینکه گفته می شود منظور نمایندگان این بوده که به حقوق‌های پایین بیشتر پرداخت شود یا برعکس به حقوق‌های بالا کمتر افزایش یابد، در هیچ کجای مصوبه نوشته نشده است.

وی با بیان اینکه در افزایش حقوق کارکنان دولت اشکال دیگری پیش آمد که دولت برای رفع آن به نوعی تفسیر، تعبیر و اجرا کرد، افزود: برای اینکه براساس بیان مجلس شورای اسلامی کارکنان دولت زیان نبینند، طبق قانون مدیریت خدمات کشوری هر نوع افزایش سالانه برای اینکه در پاداش بازنشستگی و حقوق بازنشستگی اثر داشته باشد باید به صورت ضریب اعمال شود.

نوبخت اضافه کرد: اینکه گفته شد ۴۰۰ هزار تومان به همه کارکنان دولت پرداخت شود نام ضریب برده نشد، اگر به همین ترتیب اجرا می شد، گویی یک سال ۴۰۰ هزار تومان به کارکنان دولت پرداخت می شد و در ضریب محاسبه نمی شد، اما در بیان مجلس شورای اسلامی که کتباً در بند ۱۵۸ به دولت ابلاغ شد برای اینکه کارکنان زیان نبینند این را هم به صورت ضریب تبدیل کردیم و این کار انجام شد.

۴ بسته حمایتی برای هر فصل به ازای کالا واریز می‌شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص توزیع بسته حمایتی در سال ۱۳۹۸، گفت: آنچه سال گذشته عمل شد این بود که از مابه التفاوت پتروشیمی آن بخش را به صورت بسته حمایتی به جامعه برگردانیم و این اتفاق افتاد.

وی افزود: امسال این مابه التفاوت در قانون بودجه در تبصره ۱۴ درخصوص یارانه ها منظور شد بنابراین طی احکامی است که آنجاست به صورت بسته حمایتی مستقل نیست.

نوبخت گفت: امسال تا پایان سال دولت چهار بسته حمایتی برای هر فصل به اقشار تعریف شده و طبق سنوات گذشته به ازای کالا به حساب افراد واریز می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا