,

نرخ بیکاری در تابستان سال جاری کاهش یافت

دانستنی آنلاین: رئیس مرکز آمار ایران گفت: نرخ بیکاری کشور در تابستان امسال، ده و نیم درصد است که در مقایسه با تابستان پارسال، حدود یک و هشت دهم درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین،جواد حسین زاده با اشاره به اینکه در مرکز آمار ایران، ​ هر فصل طرح آمارگیری از نیروی کار اجرا می‌شود افزود: حدود ۶۰ هزار خانوار در نمونه‌های ما قرار می‌گیرند و این طرح، مشابه طرح نیروی کار در همه جهان اجرا می‌شود و منطبق بر استاندارد‌های بین المللی است.

وی با بیان اینکه تعریف شاغل از دیدگاه مرکز آمار ایران مطابق همه دنیا و بر اساس دستورالعمل سازمان بین المللی کار است، ادامه داد: بر اساس این تعریف، فردی شاغل است که در هفته مرجع، ​ حداقل یک ساعت کار کرده باشد.

رئیس مرکز آمار ایران افزود: ماموران آمارگیر همه استان‌ها آموزش دیدند و با پرسشنامه‌ای مطابق با استاندارد‌های بین المللی به خانوار‌ها مراجعه می‌کنند و بر اساس سئوالاتی که پرسیده می‌شود شاغل یا غیر شاغل بودن آن‌ها تشخیص داده می‌شود.

حسین زاده اضافه کرد: سپس با روش‌های نمونه گیری منطبق با استاندارد‌های بین المللی، این نتایج به کل جامعه تعمیم داده می‌شود.

وی گفت: در این پیمایش با توجه به سوالاتی که پرسیده می‌شود تعداد شاغلان و بیکاران تشخیص داده می‌شود.

رئیس مرکز آمار ایران اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار، ​ از مجموع حدود ۶۱ میلیون و ۵۸۲ هزار جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر که جمعیت در سن کار محسوب می‌شوند، حدود ۴۴ و ۹ دهم درصد آن‌ها ​فعال هستند و ۳۳ میلیون و ۹۳۷ هزار نفر تا سال ۹۸، غیر فعال بودند.

حسین زاده ادامه داد: از مجموع جمعیت فعال که به شاغلین و بیکاران تقسیم می‌شوند، حدود ۲۴ میلیون و ۷۵۱ هزار نفر یعنی ۸۹ و نیم درصد در تابستان سال ۹۸ شاغل بودند و ۱۰ و نیم درصد یعنی حدود دو میلیون و ۸۹۴ هزار نفر بیکار بودند.

وی یادآور شد: در مجموع، ​در تابستان امسال ۸۴۳ هزار و ۷۱۹ نفر به جمع شاغلان اضافه شد.

رئیس مرکز آمار ایران در پاسخ به این پرسش که آیا امسال دولت می‌تواند به تکلیف خود بر اساس برنامه پنج ساله ششم توسعه مبنی بر ایجاد سالانه حدود ۹۵۵ هزار شغل، عمل کند؟ گفت: برای پاسخ به این پرسش باید مجموع اشتغال ایجاد شده در طول سال ۹۸ را محاسبه کنیم.

حسین زاده خاطر نشان کرد: تعداد شاغلان کشور در تابستان امسال حدود ۸۴۳ هزار نفر افزایش داشت که با رقم پیش بینی شده اختلاف اندکی دارد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *