اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشده

مقایسه قیمت‌های آجیل و شیرینی و میوه شب عید در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱/ کالاها در یک سال چقدر افزایش قیمت داشته اند؟/ جدول

به گزارش خبر فوری، قیمت کالاها و اجناس مختلف در شب ها و روزهای نزدیک عید نوروز معمولا بیشتر می شود. با این حال، این افزایش قیمت در سال جاری بسیار زیاد بوده است. درک این موضوع زمانی آسان می شود که قیمت اجناس و کالاهای مختلف را در اسفند ۱۴۰۰ و اسفند ۱۴۰۱ با هم مقایسه کنیم.

لازم به ذکر است که مبنای این قیمت ها، نرخ بازار تهران در هفته دوم و سوم اسفند ماه بوده است و پر واضح است که نوسانات و تفاوت هایی بین اجناس مختلف در مراکز فروش متعدد وجود دارد.

قیمت آجیل و شیرینی شب عید

قیمت آجیل از اسفند ۱۴۰۰ تا اسفند ۱۴۰۱ به شدت افزایش داشته است. قیمت یک کیلو پسته در اسفند ۱۴۰۰ حدود ۲۸۵ هزار تومان و در اسفند ۱۴۰۱ حدود ۸۰۰ هزار تومان بوده است و این بدین معنی است که قیمت پسته ۱۸۱ درصد رشد داشته است. قیمت یک کیلو بادام (درختی) در میانه اسفند ۱۴۰۰ حدود ۲۴۰ هزار تومان و در میانه اسفند ۱۴۰۱ حدود ۵۶۰ هزار تومان بوده است و این یعنی این کالا ۱۳۳ درصد رشد قیمت داشته است. تخمه آفتابگردان در اسفند ۱۴۰۰، ۸۰ هزار تومان و در اسفند ۱۴۰۱ حدود ۱۶۰ هزار تومان بوده و ۱۰۰ درصد رشد قیمت داشته است. یک کیلو تخمه کدو در اسفند ۱۴۰۰، ۱۷۲ هزار تومان و در اسفند ۱۴۰۱ حدود ۲۸۵ هزار تومان فروخته شده و می شود. تخمه ژاپنی (جابنی) در میانه اسفند ۱۴۰۰ بیش از ۱۵۰ هزار تومان و در اسفند ۱۴۰۱ بیش از ۳۰۰ هزار تومان بوده است. بادام هندی در آخرین ماه ۱۴۰۰، ۳۴۰ هزار تومان و در ماه پایانی ۱۴۰۱، ۶۳۰ هزار تومان بوده است. بادام زمینی هم از قیمت ۹۵ هزار تومان به ازای یک کیلوگرم به ۱۷۰ هزار تومان رسیده و در عرض یک سال ۷۹ درصد رشد قیمت داشته است.

اما قیمت انواع شیرینی در اسفند ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ چقدر تغییر کرده است؟ در اسفند سال ۱۴۰۰، شیرینی دانمارکی ۶۰ کیلوگرم به ازای یک کیلوگرم، شیرینی تر حدود ۶۵ هزار تومان، شیرینی زبان ۵۰ هزار تومان، کیک یزدی حدود ۴۰ هزار تومان و شیرینی پاپیونی حدود ۵۰ هزار تومان بوده است. در اسفند ۱۴۰۱، شیرینی دانمارکی حدود ۱۶۰ هزار تومان، شیرینی تر بیش از ۱۴۰ هزار تومان، شیرینی زبان حدود ۱۲۰ هزار تومان، کیک یزدی حدود ۸۰ الی ۱۰۰ هزار تومان و شیرینی پاپیونی هم ۱۳۰ هزار تومان فروخته شده و می شود.

قیمت میوه و تره بار شب عید

بر اساس گزارش دریافتی از میادین شهرداری تهران قیمت انواع میوه و تره بار در هفته دوم و سوم اسفند ماه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به شرح زیر بوده است:

میوه

قیمت (ریال) اسفند ۱۴۰۰

قیمت (ریال) اسفند ۱۴۰۱

پرتقال رسمی جنوب

۱۰۳,۰۰۰

۱۳۹,۰۰۰

کیوی

۱۴۹,۰۰۰

 ۲۴۸,۰۰۰

خیار گلخانه ای

۱۰۹,۰۰۰

۲۳۳,۰۰۰

سیب قرمز

۱۲۲,۰۰۰

۲۰۵,۰۰۰

موز

۳۱۵,۰۰۰

۵۶۰,۰۰۰

سیب زرد

۱۴۲,۰۰۰

۲۵۴,۰۰۰

لیمو شیرین

۲۳۰,۰۰۰

۲۳۹,۰۰۰

هندوانه

۶۵,۰۰۰

۵۵,۰۰۰

انار

۱۲۰,۰۰۰

۲۵۸,۰۰۰

لیموترش سنگی

۱۶۹,۰۰۰

۲۲۵,۰۰۰

نارنگی

۱۶۹,۰۰۰

۲۲۰,۰۰۰

                                  تره بار

سیب زمینی

۱۰۰,۰۰۰

۱۲۸,۰۰۰

بادمجان دلمه

۶۹,۰۰۰

۱۲۹,۰۰۰

پیاز (زرد و سفید)

۶۹,۰۰۰

۱۴۹,۰۰۰

خیار سالادی

۴۵,۰۰۰

۹۰,۰۰۰

فلفل دلمه سبز

۱۲۰,۰۰۰

۲۵۰,۰۰۰

کاهو پیچ سالادی

۵۵,۰۰۰

۱۵۷,۰۰۰

کدوحلوایی

۷۵,۰۰۰

۹۵,۰۰۰

کدو مسمایی

۹۰,۰۰۰

۱۲۹,۰۰۰

کرفس

۴۱,۰۰۰

۶۵,۰۰۰

کلم سفید

۵۹,۰۰۰

۶۸,۰۰۰

کلم قرمز

۴۹,۰۰۰

۶۵,۰۰۰

لوبیا سبز قیطونی

۱۲۴,۰۰۰

۱۵۵,۰۰۰

هویج فرنگی و ایرانی

۶۵,۰۰۰

۱۰۵,۰۰۰

ذرت معمولی (بلال)

۷۲,۰۰۰

۷۵,۰۰۰

گوجه فرنگی

۱۰۳,۰۰۰

۱۳۴,۰۰۰

سبزی دسته ای کوچک

۱۲,۰۰۰

۲۰,۰۰۰

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا