اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

مرثیه‌های عاشقانه رضا صادقی برای سیدالشهدا(ع)/ من کجا گریه کنم؟

دانستنی اقتصاد – گروه هنر – علیرضا سعیدی: عرصه تولید آثار موسیقایی مرتبط با مضامین و رویدادهای مذهبی و اعتقادی همواره جزو پرطرفدارترین و در عین حال پرچالش‌ترین عرصه‌های فرهنگی هنری کشورمان بوده است که طی سال‌های متمادی دوشادوش سایر فعالیت‌های فرهنگی هنری مرتبط با این موضوع مورد توجه مخاطبان و هنرمندان قرار گرفته است.

تولیدات این حوزه اگر چه همواره در معرض اتهام‌های فراوان از جمله «سفارشی بودن» قرار داشته‌اند اما به دلیل حس و حال موجود در آن‌ها که برگرفته از باورها و اعتقادات نهفته در ضمیر بسیاری از مخاطبان بالقوه است، در اغلب موارد فعالیت در حوزه را با استقبال هنرمندان مواجه کرده است.

همزمان با ایام سوگواری سیدالشهدا (ع) بر آن شدیم تا بار دیگر با نگاهی اجمالی به تولیدات موسیقایی مختلف مرتبط با قیام عاشورا در کشورمان در قالب‌های گوناگونی چون آلبوم، موسیقی متن فیلم و سریال، اجرای زنده و مواردی از این دست داشته باشیم.

در این چارچوب آنچه مورد توجه قرار گرفته و می‌گیرد، صرفاً مرور و یادآوری آثار برجسته حوزه موسیقی «عاشورایی» است که در سال‌های دور و یا نزدیک تولید و در بازار موسیقی عرضه شده‌اند. آثاری که طبیعتاً برخی از آن‌ها از درجه کیفی ممتاز برخوردار بوده‌اند و شاید برخی دیگر با انتقاداتی هم در موعد انتشار به لحاظ موسیقایی و محتوایی مواجه بوده‌اند اما همه در یک وجه اشتراک دارند و آن ماندگاری در حافظه جمعی دل‌بستگان اباعبدالله (ع) است.

در سی و یکمین قسمت از سلسله گزارش‌های «روایت مهر از نواهای عاشورایی» به سراغ آثار منتخب رضا صادقی خواننده موسیقی پاپ کشورمان رفتیم که طی سال‌های گذشته در قالب تک آهنگ و حضور در مراسم سینه زنی پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

مرثیه‌های عاشقانه رضا صادقی برای سیدالشهدا(ع)/ من کجا گریه کنم؟

این خواننده موسیقی پاپ اهل بندرعباس که طی سال‌های اخیر فعالیت‌های متعددی را از سر گذرانده و به نوعی او را می‌توان یکی از پرکارترین هنرمندان حوزه موسیقی نام برد، همواره عرض ارادت خود به محضر حضرت سیدالشهدا را در قالب‌های مختلف موسیقایی و مداحی اعلام کرده و در این مسیر هم علاوه بر حضور در مراسم و آئین‌های سوگواری منطقه جنوب کشور به ویژه بندرعباس، دست به تولید تک آهنگ‌هایی زده که هر یک به تفکیک موضوعات مختلف با استقبال مخاطبان مواجه شده‌اند.

آنچه می‌خوانید معرفی تعدادی از تک آهنگ‌ها و مداحی‌های این خواننده در عرصه تولید آثار موسیقایی مرتبط با ایام سوگواری حضرت سیدالشهداست که در سال‌های اخیر پیش روی مخاطبان قرار گرفته‌اند.

«مرثیه (آلبوم سلام آقا)» | نوحه خوانی ناب آقای خواننده و یک ترس درست!

قطعه «مرثیه» یکی از اولین آثار منتشر شده از سوی رضا صادقی در قالب یک نوحه خوانی ویژه منطقه جنوب کشور است که سال ۱۳۸۸ در قالب آلبوم «سلام آقا» پیش روی مخاطبان قرار گرفت. اثری که در آن با رضا صادقی مواجه هستیم که این بار در قامت یک نوحه خوان ماهر مسلط بر ضرب‌های سینه زنی منطقه جنوب کشور، اثری را به مخاطب ارائه می‌دهد که نسبت به دیگر آثارش حال و هوای ویژه‌تری داشت.

این خواننده در همین آلبوم یک قطعه موسیقایی دیگری را هم با نام «امیر کائنات» را در وصف حضرت عباس (ع) تولید و پیش روی مخاطبان قرار داد که این اثر نیز با استقبال مخاطبان مواجه شد.

رامین بصیرت‌نیا تهیه‌کننده آلبوم درباره حضور رضا صادقی بیان کرده بود: یک روز بعد از آنکه با چاوشی برای حضور در آلبوم به توافق رسیدیم از رضا صادقی هم پاسخ مثبت گرفتیم. البته او هم مثل چاوشی نگران بود. می‌گفت: «می‌ترسم نتوانم حق مطلب را ادا کنم.» حتی خیلی راحت و بی‌رودربایستی به ما گفت: «اگر کارهایم آن جوری که دلم می‌خواهد نشوند، آنها را در اختیارتان نمی‌گذارم. اما من مطمئن بودم در این آلبوم همه چیز خوب پیش خواهد رفت. اطمینان داشتم همه آهنگ‌ها دلنشین خواهد بود. چاوشی و صادقی آهنگ‌هایشان را ظرف ۴۸ ساعت ساختند و کمتر از یک هفته بعد سی‌دی نهایی را تحویل دادند. این در حالی بود که هر دوی آنها هم به شدت درگیر بودند. محسن چاوشی باید برای یک مسأله خانوادگی به اهواز می‌رفت اما پروازش را عقب انداخت و آهنگ‌ها را آماده کرد. رضا صادقی هم در یکی از شهرستان‌ها کنسرت داشت و کامپیوترش را همراه خودش برد و در همان روزها دو قطعه خودش را آماده کرد.

برای شنیدن قطعه «مرثیه» به خوانندگی رضا صادقی اینجا و برای شنیدن قطعه «امیر کائنات» اینجا را کلیک کنید.

مرثیه‌های عاشقانه رضا صادقی برای سیدالشهدا(ع)/ من کجا گریه کنم؟

«قرص ماه خونی» | یکی گفته یا ابالفضل!

تک آهنگ «قرص ماه خونی» عنوان یکی دیگر از آثار رضا صادقی در حوزه تولید آثار موسیقایی مرتبط با ایام محرم و صفر است که در وصف علمدار کربلا تولید شد.

در این قطعه که سال ۱۳۹۲ در توصیف رشادت‌های حضرت عباس در واقعه عاشورای حسینی سروده شده است، امیرحسین اله یاری ترانه سرا، شجاعت شفائی تنظیم کننده و رضا صادقی به عنوان آهنگساز و خواننده حضور داشتند.

تک آهنگ «قرص ماه خونی» از جمله آثار پرطرفدار این خواننده در حوزه تولید آثار موسیقایی عاشورایی است که بعدها به عنوان موسیقی تیتراژ مجموعه «ناسور» هم مورد استفاده قرار گرفت.

برای شنیدن قطعه «قرص ماه خونی» اینجا را کلیک کند.

مرثیه‌های عاشقانه رضا صادقی برای سیدالشهدا(ع)/ من کجا گریه کنم؟

«پیاده‌ها» | همکاری با مرکز موسیقی مأوا در پاسداشت اربعین حسینی

همزمان با فرا رسیدن ایام سوگواری اربعین سال ۱۳۹۵ بود که رضا صادقی در همکاری با مرکز موسیقی مأوا تک آهنگ ویژه‌ای را به مناسبت این روزهای عزیز منتشر شد.

«پیاده‌ها» عنوان این قطعه موسیقایی بود که در آستانه اربعین حسینی به زائران کربلای معلی تقدیم شد.

در این قطعه فواد فرهنگ ترانه سرا، رضا صادقی آهنگساز و خواننده و شجاعت شفائی تنظیم کننده دیگر عوامل اجرایی را تشکیل می‌دادند.

برای شنیدن قطعه «پیاده‌ها» اینجا را کلیک کنید.

مرثیه‌های عاشقانه رضا صادقی برای سیدالشهدا(ع)/ من کجا گریه کنم؟

«هم قدم» | تولید یک اثر اربعینی دیگر با همکاری حوزه هنری

مرکز موسیقی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در سال ۱۳۹۵ بود که همزمان با فرا رسیدن اربعین حسینی قطعه «هم قدم» را به خوانندگی رضا صادقی منتشر کرد.

فرید سعادتمند موسیقی و تنظیم این اثر را بر عهده دارد و شعر آن را محمدمهدی سیار سروده بودند.

معاونت سینمایی حوزه هنری نماهنگی از این را هم تولید کرد اربعین همان سال پیش روی مخاطبان قرار گرفت. این در حالی بود طراحی کاور این اثر بر عهده کارگاه نگاره و گرافیک حوزه هنری بوده است.

برای شنیدن قطعه «هم قدم» اینجا را کلیک کنید.

مرثیه‌های عاشقانه رضا صادقی برای سیدالشهدا(ع)/ من کجا گریه کنم؟

«رنگ بارون» | یک موسیقی تیتراژ برای برنامه «حب الحسین»

رضا صادقی مهر ماه سال ۱۳۹۶ بود که خوانش موسیقی تیتراژ یک برنامه ویژه ماه‌های محرم و صفر به نام «حب الحسین» را به عهده گرفت.

«حب الحسین (ع)» برنامه‌ای گفتگومحور برای ایام محرم و صفر است که با اجرا و کارگردانی حامد نگارش در گروه خانواده شبکه دو تولید می‌شد. در این برنامه چهره‌های سینما و تلویزیون و ورزشکاران از تأثیرات امام حسین (ع) در زندگیشان خواهند گفت.

از جمله این چهره‌ها می‌توان به داریوش ارجمند، نسرین مقانلو، عباس غزالی، کامران تفتی، زیبا بروفه، اصغر همت، رضا عنایتی، حمید استیلی، محمود پاک نیت، رؤیا تیموریان، مسعود رایگان اشاره کرد.

در ترانه «رنگ بارون» که برای موسیقی تیتراژ برنامه تلویزیون «حب الحسین (ع)» در نظر گرفته شده بود، حمیدرضا برقعی ترانه سرا، حسام ناصری آهنگساز و رضا صادقی به عنوان خواننده حضور داشتند.

برای شنیدن قطعه «رنگ بارون» اینجا را کلیک کنید.

مرثیه‌های عاشقانه رضا صادقی برای سیدالشهدا(ع)/ من کجا گریه کنم؟

«با حسین (ع) حرف بزن» | یک موسیقی برای درد دل‌های سوگواران عاشورا

رضا صادقی سال ۱۳۹۹ بود که به واسطه پخش برنامه تلویزیونی «با حسین حرف بزن» که از بدو آغاز تولید آن با استقبال بسیار خوب مخاطبان مواجه شده است، به عنوان خواننده تیتراژ یکی از قطعه‌های موسیقایی این برنامه همراه با محمد معتمدی معرفی شد.

«با حسین (ع) حرف بزن» با ایجاد فضایی معنوی، واگویه‌های قلبی و عاشقانه افراد مختلف را در بستر این برنامه تلویزیونی به تصویر می‌کشد.

در قطعه «با حسین (ع) حرف بزن» حسین متولیان شاعر، شعیب عرب تنظیم‌کننده و رضا صادقی به عنوان آهنگساز و خواننده حضور داشتند.

برای شنیدن قطعه «با حسین (ع) حرف بزن» اینجا را کلیک کنید.

مرثیه‌های عاشقانه رضا صادقی برای سیدالشهدا(ع)/ من کجا گریه کنم؟

به هر ترتیب آنچه در این سال‌ها از رضا صادقی به‌عنوان تک آهنگ‌های حماسی و آئینی مرتبط با شهادت حضرت سیدالشهدا (ع) پیش روی مخاطبان قرار گرفته، مشتمل بر آثاری است که به واسطه انتخاب سنجیده‌تر ترانه‌ها و اشعار و تسلطی که این خواننده روی ذائقه مخاطب امروزی جامعه دارد، توانسته با استقبال مردم مواجه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا