, ,

طرح هادی روستایی ؛ طرح تجدید حیات روستاها

دانستنی آنلاین: طرح هادی روستایی از جمله پروژه هایی است که برای فراهم سازی زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی روستاهای ایران تهیه و اجرا می شوند .
به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، پایه طرح هادی روستایی در کشور ما از سال ۱۳۶۲ و تحت عنوان ، روان بخشی روستاها ، در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به مورد اجرا گذاشته شد و در سال های بعد بخصوص از سال ۱۳۶۶ توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت تمام پی گیری شد .

تاریخچه طرح هادی روستایی

تاریخچه طرح هادی روستایی

اهداف اجرای این گونه طرح ها، تجدید حیات و هدایت روستاها از ابعاد کالبدی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی برای پیشگیری از مهاجرت ساکنان روستاها و حتی ممهاجرت معکوس روستائیان می باشد.

در آئین نامه نحوه بررسی و تصویب طرح های توسعه عمران محلی ، ناحیه ای ، منطقه ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور مصوب مورخه ۱۲/۱۰/۷۸ هیأت دولت، تعریف طرح هادی روستایی عبارت به این شرح آمده است :

طرح هادی روستایی طرحی است که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکرد های مختلف از قبیل مسکونی ، تولیدی ، تجاری و کشاورزی و تأسیسات و تجهیزات و نیازمندی های عمومی روستایی را بر حسب مورد در قالب مصوبات طرح های ساماندهی فضا و سکونتگاه های روستایی یا طرح های جامع ناحیه ای تعیین می نماید.

مراحل تهیه طرح هادی

مرحله اول: تهیه نقشه پایه و وضع موجود روستا

مرحله دوم : مطالعات پایه و تشخیص وضعیت

مرحله سوم : تحلیل و استنتاج از بررسی ها و تدوین چشم اندازها

مرحله چهارم: تعیین پروژه های پیشنهادی و تهیه طرح هادی

اهداف تهیه و اجرای طرح هادی روستایی

الف: در نخستین فصل آئین نامه اجرایی تهیه و تصویب طرح های هادی روستایی اهداف مورد نظر به شرح زیر عنوان شده است :

۱- ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها با توجه به شرایط فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی .

۲- تأمین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی ، تولیدی و رفاهی .

۳- ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستائیان و خدمات بهزیستی و عمومی .

۴- ایجاد شبکه ارتباطی منظم ، و ساماندهی منطقی نظام توزیع خدمات در سطح روستاهای دهستان .

۵- ایجاد زمینه بهبود وضعیت اقتصادی روستاها از طریق تسهیلات تولیدی ، اشتغال و ارتقاء درآمد روستائیان .

۶- هدایت وضعیت فیزیکی ( کالبدی ) روستا.

شرایط اجرای طرح

– بطور کلی و براساس اهداف فوق الذکر ، طرح هادی روستایی در راستای فراهم سازی توسعه و عمران روستاها می بایستی از رویکرد های متفاوت و جامعی برخوردار باشد.

– اولویت واژه توسعه بر عمران که دارای بارمعنایی وسیع و متشکل از نظامی جامع و چند بعدی ، به لحاظ ساختارها و زیر ساخت های اقتصادی – اجتماعی ، فرهنگی و کالبدی می باشد ، خود گواه این موضوع است که تنها هدف طرح هادی ، عمران یا رشد زیر ساخت های فیزیکی و کالبدی روستا نمی باشد ، بلکه توسعه روستا به عنوان یک فرایند جامع و جند بعدی از اساسی ترین اهداف مورد نظر تلقی شده است .

هدف عمومی از اجرای پروژه های عمران روستایی به شرح زیر است :

 افزایس راندمان کار روستائیان بهبود معیشت و رفاه سط زندگی در روستاها ، جلب سرمایه گذاری در روستاها ،تکمیل و اصلاح چرخه تولید – مصرف روستایی ،پیشگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها

مشکلات عمران روستاها

بطور کلی عمران روستاها با مشکلاتی مواجه است که اهم آنها عبارتند از :

۱- پراکندگی روستاها

۲- عدم دسترسی به مصالح مرغوب ساخت و ساز

۳- محدودیت بودجه و اعتبارات

۴- سبک انگاری پروژه های عمران روستایی از طرف بعضی مسئولین و سازمان ها

۵- عدم جدیت قانونی

۶- ماندگاری کم مردم در روستاها

مراجع بررسی و نصویب طرح های هادی روستایی

پیش از ابلاغیه مورخ ۱۶/۱۱/۷۹ هیئت محترم وزیران ، روند بررسی و تصویب طرح هادی به گونه ای بود که پس از کنترل و تائید مطالعات انجام شده توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، طرح تهیه شده درکمیته فنی طرح های هادی روستایی مطرح می شد .

کمیته فنی طرح های هادی روستایی، مرکب از نمایندگانی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، سازمان جهاد کشاورزی ، مسکن و شهرسازی ، دفتر فنی استانداری محیط زیست، شرکت آبفای روستایی، بنیاد مسکن انقلاب اسلام استان و رئیس شورای اسلامی روستا و در صورت نیاز بخشدار مربوط بوده و در محل بنیاد مسکن استان تشکیل می گردید .

البته پیش از برگزاری جلسه کمیته فنی طرح ، یک مرحله بازدید از روستا توسط کارشناسان واحد فنی بنیاد جهت انطباق مطالعات و نقشه های مشاور با واقعیات محل انجام می گرفت که در حال حاضر نیز روند مذکور پیش از برگزاری جلسه گروه کارشناسی کمیته عمران ادامه دارد .

همچنین متعاقب اصلاح موارد مندرج د رصورت جلسه کمیته فنی توسط مشاور ، به منظور تصویب نهایی ، طرح تهیه شده درشورای تصویب که متشکل از مدیران و رؤسای هر یک ازادارت و سازمان های ذیربط بود ، مطرح و پس از تصویب جهت اجرا ابلاغ می شد .

لازم به ذکر است که در حال حاضر در پی ابلاغ مصوبه هیئت وزیران ، کار گروه عمران و زیر بنایی عمران با دبیری سازمان مدیریت و برنامه ریزی و ریاست معاونت عمرانی استانداری جایگزین شورای تصویب پیشین شده است .

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *