اقتصادیبانک، بورس و بیمه

رفاه شهر ابتکار جالب بانک رفاه در بستر بانکداری دیجیتال

دانستنی آنلاین: بانک رفاه با راه اندازی رفاه شهر (گیمیفیکیشن) که یک بازی موبایلی است، یک اقدام ابتکاری جالبی در بانکداری دیجیتال نموده که از طریق آن همه افراد می توانند بازی کنند و بسیاری از فعالیت های مالی خود را انجام دهند.

رفاه شهر ابتکاری نوین از بانک رفاه

نقش فناوری اطلاعات در صنعت بانکداری

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین به نقل از روابط عمومی بانک رفاه کارگران، امروزه فناوری اطلاعات اثرات شگرفی بر صنعت بانکداری داشته است. بانک ها و مؤسسات مالی نیز حضور خود را با اهداف گوناگون در عرصه های تکنولوژی نوین تثبیت کرده اند. استفاده از فن آوری های نوین در نظام بانکداری یک ضرورت انکارناپذیر است.

بنابراین، بانکی در ارائه خدمات مطلوب و تمام وقت به مشتریان و به دنبال آن کسب سود، عملکرد بهتری دارد که از ابزارهای نوین پرداخت، بیشترین بهره برداری را داشته باشد. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته بانکداری خرد به استفاده از شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک، یوتیوب و غیره مبادرت می کنند تا از این طریق با بخش عمده ای از مشتریان خود که عمدتاً از نسل دیجیتال هستند، در فضایی ملموس با این نسل، که همانا گستره ای مجازی است، ارتباط برقرار نمایند. به عبارتی نسل دیجیتال بیش از آنکه در دنیای واقعی به تعامل بپردازد، به سیر و تعامل در دنیای مجازی علاقه مند است.

ویژگی های شبکه های اجتماعی

ویژگی های شبکه های اجتماعی چنین اقبال جهانی را فراهم می آورد. ویژگی هائی همچون امکان حضوردر فضای مجازی با هویت واقعی، اشتراک گذاری و یادگیری توسط افراد، ایجاد شبکه های دوستی، اعتماد به اطلاعات به اشتراک گذاشته شده به دلیل آنکه توسط فرد یا افرادی که در ارتباط هستند، انجام می پذیرد، امکان برقراری ارتباط و توسعه شبکه اطلاعاتی، استفاده از ابزارهای چند رسانه ای، بهره گیری از فناوری های روز، امکان گفتگوهای مستقیم و غیرمستقیم بدون محدودیت زمان، مکان، زبان و فرهنگ، تولید محتوا توسط افراد شبکه، سرگرمی های متنوع و غیره از سایر ویژگی های شبکه های اجتماعی هستند.

افزون بر این امکان سفارشی سازی هر چیز از ارتباط تا خدمات، امکان یکپارچگی با دیگر ابزار ارتباطی مانند تلفن همراه، خبر رسانی و اطلاع رسانی بر اساس علایق و نیازها، ارتباطات غیررسمی، پشتیبانی از خلاقیت ها و نوآوری ها، نیاز نسل دیجیتال به استقلال در تولید، انتخاب، نشر و دریافت اطلاعات، همه و همه بر اهمیت شبکه های مذکور می افزایند.

بیش از ۸۰ درصد کاربران اینترنت در دنیا از شبکه های اجتماعی مجازی برای امور روزمره خود استفاده می کنند، بنابر این خیلی باعث تعجب نخواهد بود که بخش عمده ای از این کاربران، فعالیت ها و امور بانکی خود را نیز از طریق رسانه های اجتماعی مجازی انجام دهند.

تحقق اهداف بانکداری اسلامی با شبکه های اجتماعی

بانکداری مبتنی بر شبکه های اجتماعی ابزاری برای تحقق اهداف بانکداری اسلامی به شمار می رود. علت اینکه بانک های اسلامی با مبانی تئوریک بانکداری اسلامی فاصله گرفته اند، عدم دسترسی بانک ها به اطلاعات مشتری و عدم دسترسی مشتریان به اطلاعات بانک هاست.

همیشه اطلاعات درون بانک مانند جعبه سیاه برای مشتری است کما اینکه بسیار رایج و مرسوم است که مشتری دو دفتر داشته باشد؛ یکی برای بانک و یکی برای خودش، یعنی اطلاعاتش را همیشه نسبت به بانک مخفی کرده است. در نتیجه بانک به اطلاعات او دسترسی ندارد و وقتی می خواهد در یک فعالیت اقتصادی مشارکت کند، اولین سوالی که برای بانک مطرح می شود این است که من چگونه به این مشتری اعتماد کنم؟

رفاه شهر ابتکاری نوین از بانک رفاه

بررسی نقاط ضعف و قوت چنین بستری سبب شد تا بانک رفاه در اقدامی جالب و درخور تحسین افدام به راه اندازی رفاه شهر یا گیمیفیکیشن کند. “رفاه شهر” یک بازی موبایلیست، که از طریق آن همه افراد می توانند بازی کنند، کسب و کار مورد علاقه شان را به طور مجازی راه اندازی کرده و با انجام بازی و تراکنش های بانکی (مانند خرید شارژ، پرداخت قبض و…) امتیاز جمع کنند، شهرخود را وسعت بدهند و علاوه بر آن از فروشگاه های معتبر اطراف محل زندگی شان مطلع شده و به واسطه بازی و اخذ کدهای تخفیف، به آن فروشگاه ها مراجعه کرده و خرید نمایند.

فروشگاه هایی(پذیرندگانی) هم که دارای پایانه فروشگاهی بانک رفاه می باشند، می توانند با استفاده از این فرصت، نسبت به معرفی کسب و کار خود و ارائه تخفیفات ویژه به کاربران بازی، اقدام و به کسب و کار خود رونق ببخشند. این ابتکار بانک رفاه از این جهت درخور مطالعه است که اولا در بستر بانکداری دیجیتال در شبکه ی تازه ای از فضای اجتماعی بنیانگذاری شده و دوم این که در قالب بانکداری دیجیتال به توسعه ی کسب و کار کمک می کند. با یک تیر دو نشان زدن در چنین طرحی می تواند ما را به آینده ی بانکداری دیجیتال در این بانک امیدوار کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا