اقتصادی

تکرار بی قانونی در بازار مرغ

دانستنی اقتصاد: علیرغم اینکه دولت نرخ مصوب مرغ را کیلویی ۷۳ هزار تومان تعیین کرده است اما در حاضر شاهد این هستیم که مرغ‌ در‌ فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره‌بار‌ بالاتر از نرخ مصوب‌ عرضه می‌گردد.
به گزارش دانستنی اقتصاد؛ با افزایش قیمت مرغ در فروشگاه‌های سطح شهر و عرضه بالاتر از نرخ مصوب، این روزها‌ فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار در سطح شهر تهران هم مرغ را با قیمت‌هایی خارج از نرخ مصوب عرضه می‌کنند.
در حال حاضر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره‌بار که پیش از این محل عرضه مرغ با قیمت مصوب بود، مرغ را کیلویی ۷۶ هزار تومان یعنی ۳ هزار تومان بیش از نرخ مصوب دولتی می‌فروشند، این در حالی است که ستاد تنظیم بازار نرخ جدیدی برای مرغ اعلام نکرده است.
کماکان‌ مرغ در بازار آزاد‌ کیلویی حدود ۹۰ تا ۹۵ هزار تومان عرضه می‌شود، در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار هم که مرغ هر چند محدود اما به قیمت ۷۶ هزار تومان در حال عرضه است، طبق مشاهدات “فارس”، صف‌های طولانی تشکیل می‌شود.
‌مشاهدات روز گذشته  از عرضه مرغ در یک فروشگاه زنجیره‌ای در خیابان امام خمینی (ره) تهران و ‌میدان میوه و تره‌بار صادقیه حکایت از عرضه مرغ خارج از نرخ مصوب و با قیمت کیلویی ۷۶ هزار تومان دارد‌ که صف های طویلی هم برای خرید وجود داشت.
همچنین در برخی دیگر از فروشگاه‌های زنجیره‌ای‌ هر کیلو مرغ با قیمت ۷۵ هزار و ۶۰۰ تومان عرضه می‌شود، خبرنگار فارس موضوع را از متصدی غرفه فروش مرغ در این فروشگاه زنجیره‌ای پیگیری کرد که ‌گفته شد از یکی الی دو  روز پیش قیمت مرغ افزایش یافته است.
* مدیر‌عامل شرکت تعاونی‌های مرغداری: مسوولان وعده افزایش محدود قیمت مرغ داده‌اند
د‌ر این‌باره موضوع را از حمید فاضلی، مدیر‌عامل شرکت تعاونی‌های مرغداری، پیگیری کردیم، وی در این‌باره ‌ می‌گوید:‌ در جلسه‌ای مسئولان تلویحا با افزایش قیمت مرغ موافقت کردند و مقرر شد تا یکی دو روز آینده نرخ جدید اعلام شود، البته این قیمت کمتر از ۸۰ هزار تومان خواهد بود‌.
فاضلی به جزئیات بیشتری که در کدام جلسه و کدام مسئولان این موضوع را مطرح کرده‌اند، اشاره‌ای نکرد.
به گفته مدیر‌عامل شرکت تعاونی‌های مرغداری، قرار است استانداران هم در تنظیم بازار و تعیین قیمت‌ها ورود داشته باشند و اختیاراتی در این زمینه به آنها داده شده است.
‌تولید‌کنندگان مرغ مدعی هستند چون افزایش قیمت نهاده‌ها، هزینه تولید را بیشتر کرده است، ستاد تنظیم بازار باید نرخ جدیدی را تصویب کند‌ و فروش به نرخی که قبلا و در زمان ارزانی نهاده برای مرغ تصویب شده بود، برای آنها صرفه ندارد، اما هنوز قیمتی از سوی این ستاد اعلام نشده است.
به گفته ‌تولید‌کنندگان مرغ، در زمان اجرای هدفمندی در اردیبهشت ۱۴۰۱، قرار شد نرخ مصوب مرغ زمانی پایدار باشد که قیمت نهاده هم به همان قیمت تعیین شده در اختیار آنها قرار بگیرد در حالی که قیمت نهاده گران است‌.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ میانگین امتیازات: ۰ / ۵. تعداد امتیازات: ۰ به این خبر امتیاز دهید

۰/۵

(۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا