اجتماعیاقتصادیبازاربازار پول و ارزبانک، بورس و بیمهدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

تسویه حساب ‌های تجاری ایران و روسیه با پول ملی از ۶۰ درصد گذشتتسویه حساب ‌های تجاری ایران و روسیه با پول ملی از ۶۰ درصد گذشتدانستنی اقتصاد – حسین عسکری؛ به گفته هادی تیزهوش تابان، دو کشور ایران و روسیه تلاش‌های خود را برای دلارزدایی افزایش داده‌اند، علاوه بر این ابراهیم رییسی رییس‌جمهور ایران، از بانک مرکزی ایران خواسته است تا زمینه‌های لازم را برای حذف دلار آمریکا در تسویه حساب‌های تجاری دوجانبه فراهم کند.

افزایش همکاری ایران و روسیه در بحبوحه تحریم‌های سنگین غرب

هادی تیزهوش تابان، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه مستقر در تهران با بررسی تلاش‌های دلارزدایی دو کشور تصریح کرد: استفاده از روبل روسیه و ریال ایران در تسویه حساب‌های تجاری دوجانبه بین روسیه و ایران از ۶۰ درصد فراتر رفته است.

رییس اتاق مشترک تصریح کرد: پس از آغاز درگیری بین روسیه و اوکراین، روسیه نیز مانند ایران به شدت از سوی کشورهای غربی مورد تحریم قرار گرفت، بنابراین همکاری‌های دو کشور تقویت شد.

وی افزود: در سفر اخیر ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران به روسیه، دو کشور توافق کردند ارزش تجارت سالانه خود را به ۱۰ میلیارد دلار افزایش دهند.

تیزهوش تابان همچنین تصریح کرد: رییس کل بانک مرکزی و رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به تازگی برای تقویت روابط اقتصادی، پولی و بانکی دو کشور به روسیه سفر کرده اند.

رییس بانک مرکزی روسیه در این سفر با معاون نخست‌وزیر، وزیر توسعه اقتصادی و رییس بانک مرکزی روسیه دیدار و درباره همکاری‌های پولی و بانکی، راهکارهای رفع برخی موانع و گسترش سرمایه‌گذاری گفتگو کرد.

وی تاکید کرد که این روند به طور موثر تحریم‌های غرب را دور می‌زند و برای مسائل مربوط به همکاری‌های دوجانبه سودمند است.

رییس اتاق مشترک همچنین با اشاره به اینکه روسیه با ۲.۷ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در دو پروژه نفتی ایران به بزرگترین سرمایه گذار خارجی ایران تبدیل شده است، گفت: این سرمایه گذاری حدود ۴۵ درصد از کل سرمایه گذاری خارجی در ایران از اکتبر ۲۰۲۱ تا ژانویه ۲۰۲۳ را تشکیل می دهد.

این هفته، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت که روسیه فعالانه از استفاده از دلار آمریکا در روابط تجاری خود خودداری می‌کند.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه ماه گذشته گفت که درخواست برای استفاده از ارزهای ملی در تسویه حساب‌های تجاری موثر بوده است، زیرا تنها مقدار کمی از معاملات دوجانبه هنوز به دلار آمریکا متکی است.

رییسی، رییس جمهور ایران از بانک مرکزی ایران خواسته است که بسترهای لازم را برای کنار گذاشتن دلار آمریکا در تسویه حساب‌های تجاری دوجانبه و استفاده از ریال ایران در صورت امکان فراهم کند.

در ماه اردیبهشت، دبیر شورای امنیت ملی ایران، پیشرفت‌های اخیر در همکاری‌های پولی و بانکی دوجانبه ایران و روسیه را برای محکوم کردن تحریم‌های غیرقانونی غرب ضروری دانست.

ایران همچنین به دنبال عضویت در بریکس برای مقابله با هژمونی غرب و ترویج جهان چند قطبی است.

کشورهای بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) استفاده از ارزهای ملی را برای تسویه معاملات به جای دلار آمریکا را رواج داده‌اند. همچنین پیشنهادی برای ارز مشترک بریکس وجود دارد که انتظار می‌رود در نشست آتی رهبران این بلوک اقتصادی مورد بحث قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا