اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

بازگشت اموال و دارایی های شهر به ارزش ۲۰ هزار میلیارد تومان

به گزارش دانستنی اقتصاد، علیرضا زاکانی شهردار تهران در مراسم پنجاه و هفتمین شنبه‌های امید و افتخار و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما آمده‌ایم فساد را به سه دسته تقسیم‌بندی کرده‌ایم؛ یک دسته فساد تعبیر به این بود که خورد و برد، برداشت و برد که شهرداری در این زمینه متضرر شده و برای این مسئله برنامه خاصی را شروع کرده‌ایم و حق و حقوق شهرداری در قراردادها و پروژه‌ها پیگیری کردیم و بیست هزار میلیاردی که اخیراً در رسانه‌ها به عنوان کشف فساد در شهرداری تهران مطرح شده است مربوط به بازگشت مبالغ ما از قراردادها و پروژه‌ها به شهرداری تهران است که این مسئله شامل زمین، امکان، پول و … است که ما آنها را برگشت داده‌ایم و ربطی هم به دوره فعلی ندارد.

وی افزود: این مسئله و بازگشت ۲۰ هزار میلیارد تومان به شهرداری تهران به ادوار مختلف شهرداری مربوط است و این پروژه‌های متنوعی است که به دوره‌های مختلف مربوط است. به عنوان مثال شهروند هم یک نمونه آن است که در گذشته برند شهروند را به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان به قیمت آن زمان به ۳ میلیارد تومان فروخته بودند که با پیگیری‌ها آن را برگردانیم. لذا ما بخشی از امکانات شهر را برگردانده‌ایم که عدد این امکان حداقلش ۲۰ هزار میلیارد تومان اشاره شده است و هیچ ربطی هم به دوره ما ندارد و اهتمام شورای ششم و شهردار منتخب شورا بر این بوده که بتوانند حق مردم را بازگردانند و این اتفاق افتاده است.

زاکانی افزود: در همین بخش نیز مجموعه‌هایی بودند که ما آنها را به شهرداری بازگرداندیم و پس گرفتیم که عدد آن ۱۱۰ مجموعه است و ما توانستیم این مجموعه‌ها را بازگردانیم و عدد آن حدود ۸ الی ۹ هزار میلیارد تومان است و این عدد جدای آن رقم ۲۰ هزار میلیارد تومان است.

شهردار تهران تصریح کرد: ما البته علاقه‌ای نداریم بازگویی این موارد را در فضای عمومی عنوان کنیم. علاقه داریم که برویم آنها را بگیریم و برای شهر و شهروندان نگه داریم. این موضوع به صورت جدی پیگیری می‌شود.

وی افزود: به عنوان مثال در بام لند نیز که در گذشته قرارداد نادرستی بسته شده بود ما آن قرارداد را پیگیری کردیم و آن را صورتجلسه کردیم که بام‌لند به شهرداری بازگردد و بام‌لند به قیمت سال گذشته ۱۱ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان بود و الان به ۱۶ هزار میلیارد تومان رسیده است و تمام این موارد غیر از ۲۰ هزار میلیارد تومانی است که در ابتدا به آن پرداختم.

شهردار تهران گفت: در بخش اول هم که گفتم امسال بنا داریم پروژه‌هایی که از دست شهرداری بیرون رفته به شهرداری بازگردانیم و این مسئله در دستور کار ما قرار دارد.

وی ادامه داد: موضوع دیگر، سیستم معیوبی بود که وجود داشت و این مسئله آسیب می‌زد و یکی از کارهای بزرگی که در این دوره انجام شده به نظارت فنی سیستمی شده شهرداری بر می‌گردد و بزرگترین تحولی است که در حوزه شهری درخصوص جلوگیری از فساد انجام خواهد شد. به عنوان مثال ما در یک پرونده سال گذشته بررسی کردیم که ۷ میلیارد تومان از سوی مالک پرداخت کرده بود که مالک برای اخذ پایان کار به شهرداری مراجعه کرده بود و ما بررسی کردیم که مالک می‌بایست ۳۲۷ میلیارد تومان پرداخت می‌کرده است که در این زمینه ۱۲۰ میلیارد تومان حذف و تنها ۷ میلیارد تومان از سوی مالک پرداخت شده بود و ۱۲۰ میلیارد تومان را بروزرسانی کردیم و به ارزش روز قیمت‌گذاری کردیم و به هزار میلیارد تومان رسید که از این رقم مبلغ پرداخت شده به قیمت روز کسر و فرد ۸۴۰ میلیارد تومان به شهرداری پرداخت و در نهایت پایان کار خود را اخذ کرد و این مسئله نشاندهنده این است که با اینگونه اقدامات راه فساد در مجموعه شهرداری بسته خواهد شد.

زاکانی گفت: البته ناگفته نماند که این موارد هیچکدام به این دوره ارتباط ندارد و به ادوار گذشته بر می‌گردد.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه ما به هیچ عنوان از حق و حقوق شهروندان نخواهیم گذشت تصریح کرد: این موضوع به صورت جدی توسط مدیریت شهری اعم از شورا و شهرداری پیگیری می‌شود و با سیستمی شدن نظارت‌ها می‌تواند جلوگیری از فساد را در بدنه شهرداری داشته باشند.

وی با اشاره به رویکرد شهرداری تهران برای شفافیت در قراردادها، گفت: در بخش کمیسیون ماده ۵ نیز باید به این نکته اشاره کنم که همه موارد در سامانه شفافیت بارگذاری می‌شود و همه مصوبات را می‌توانند رؤیت بکنند.

زاکانی با اشاره به بخش خرده تخلفات در بدنه شهرداری تهران گفت: به عنوان مثال می‌توان در این بخش به موضوع رشوه اشاره کرد که برای این کار نیز ما آموزش پرسنل و صیانت از پرسنل و سیستمی کردن کار و ایجاد عدم ارتباط با مراجعه‌کنندگان را در دستور کار قرار داده‌ایم. همچنین اگر جایی متوجه شویم که تخلفی صورت گرفته با آن برخورد می‌کنیم و اغماضی نیز نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: در این زمینه یکی از مواردی که بود که جنجال شد چیزی بود که خودمان رفتیم و ۵ نفر را شناسایی کردیم و خودمان عنوان کردیم و برخورد هم صورت گرفت و این مسئله را به دفتر ما انتصاب می‌دادند که اشتباه بود. یک نفر هم که از دفتر ما دستگیر شده بود اصلاً موضوعش فساد نبود، موضوعش خرید یک اسلحه از همان شبکه اشاره شده بود.

شهرداری تهران گفت: این مسئله توسط دستگاه امنیتی پیگیری شد و کسی هم که اسلحه را فروخته بود به فرد اشاره شده گفته بود که حتی مجوز هم برای فرد صادر می‌شود و در واقع فرد اشاره شده به امید داشتن مجوز اقدام به خرید اسلحه کرده بود که دستگاه امنیتی موضوع را بررسی کردند.

زاکانی گفت: ما در موضوع مبارزه با فساد مصر هستیم و علاقه هم نداریم تنها شعار بدهیم و بنا داریم راه‌های فساد را ببندیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا