اقتصادیبانک، بورس و بیمه

ایجاد امید در اردوگاه اشتغال با تسهیلات بانک رفاه

دانستنی آنلاین: ایجاد اشتغال یکی از مهم ترین انتظارات مردم از مدیران کارگاهی و دولتی است. موضوع اشتغال حالا دیگر به اصلی ترین دغدغه ی خانواده ها تبدیل شده اما برای ایجاد اشتغال پایدار یکی از پایگاه های اصلی کانال بانکی است. ارتباط بین توسعه مالی و رشد اقتصادی در دو دهه اخیر توجه بسیاری از اقتصاددانان را در حوزه ادبیات اقتصاد به خود معطوف کرده است.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین به نقل از روابط عمومی بانک رفاه٬ اجماع کلی اقتصاددانان نیز بر آن است که افزایش دسترسی به ابزارهای مالی و نهادهای مالی، هزینه اطلاعات و مبادلات را در اقتصاد کاهش می دهد و سبب رشد اقتصادی خواهد شد. در ایران، تأمین مالی بخش تولید، از تنوع چندانی برخوردار نیست و بانک ها نقش اصلی در تأمین مالی بخشهای مختلف اقتصادی دارند.

خدمات مالی و بانکی در قالب واسطه گری مالی بر توسعه مالی تأثیرگذار است. توسعه مالی از طریق تجهیز منابع سرمایه ای و تخصیص بهینه این منابع می تواند بر رشد اقتصادی اثرگذار باشد. نظام کارای مالی و بانکی سرمایه را از پس انداز کنندگان به دریافت کنندگان تسهیلات بانکی انتقال می دهد و با تأمین مالی پروژه های مولد، باعث افزایش تولید و رشد اقتصادی می شود. از طرفی سرازیر شدن، بخشی از منابع مالی تجهیز شده به بخش نامولد و بلوکه شدن آن در قالب سرمایه های نامولد، باعث کند شدن رشد اقتصادی می شود. بخشی از منابع و نهادها به سمت فعالیت های اقتصادی حرکت می کنند که هرچند ممکن است برای صاحبان منابع سود اقتصادی به همراه داشته باشد، اما تضمین کننده تولید کالا و خدمات نیست، لذا منجر به رشد مؤثر اقتصادی نمی شود. نقش فضای کسب وکار در شکل گیری سرمایه مولد مؤثر است.

محیط کسب و کار در کشور هرچه شفاف تر و رقابتی تر باشد و موانع کسب و کار کاهش یابد. سرمایه گذاری های مولد افزایش یافته و با تقویت بخش واقعی اقتصاد و تولید کالا و خدمات، منجر به رشد اقتصادی می شود با وجود تمام محدودیتها و مشکلات در سال های گذشته نظام بانکی نقش اساسی در تأمین منابع مالی سرمایه گذاری های خرد و کلان در کشور داشته است، لذا هدف از تسهیلات بانکی توسعه و رشد اقتصادی و سرمایه گذاری است. رشد اقتصادی همواره یکی از اهداف مهم دولت ها در کشورهای در حال توسعه بوده است. به موجب آن بانک ها با فراهم آوردن منابع مورد نیاز برای سرمایه گذاری واقعی نقش واسطه گری مالی، قادر به تأثیرگذاری بر رشد اقتصادی شده اند. نقش امور مالی در شرایط اعتبارات بانکی به خوبی ثابت شده است، عملکرد بانک ها به عنوان واسطه گر مالی شامل کانال انتقال بودجه از واحد کسری اقتصاد، در نتیجه تبدیل سپرده به وام یا اعتبار است.

از این جهت می توان نتیجه گرفت که تسهیلات بانکی در پیشبرد وضعیت معیشتی و اقتصاد کشور یکی از ارکان تعیین کننده و غیرقابل انکارست. خصوصا در بخش مشاغل خانگی و راه اندازی بنگاههای کوچک می توان روی این موضوع حساب ویژه ای کرد. وضعیت فعلی در حوزه ی اقتصاد به گونه ایست که ریسک اعطای تسهیلات را بالا برده و نسبت به گذشته بانک ها با احتیاط بیشتری نسبت به این امر اقدام می کنند.

بانک رفاه که از مهم ترین بانک های کشور محسوب می شود در این موضوع جزو بانک های پیشرو است که با در نظر گرفتن متغیرهای اساسی در اعطای تسهیلات موفق به راه اندازی کسب و کارهای کوچک، مشاغل خانگی و استارت آپ ها شده و از این حیث کارنامه ی بسیار قابل قبولی دارد. شاید اعطای تسهیلات به بخش های مختلف جزو وظایف لاینفک بانک ها باشد اما خروجی و تأثیر اعطای آن موضوع جداگانه ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی بانک رفاه ، این بانک در سال های ۹۶، ۹۷ و فروردین ماه ۹۸، بالغ بر ۱۹٫۷۳۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع بانک به بنگاه های کوچک و متوسط پرداخت کرده است. همچنین بانک رفاه در فروردین ماه سالجاری، در بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و متفرقه بالغ بر ۱۹٫۰۶۴میلیارد ریال تسهیلات اعطا کرده است.

این بانک سال ۹۷ و یک ماهه نخست سال ۹۸، تعداد ۱۵٫۵۰۸ فقره تسهیلات قرض الحسنه مشاغل خانگی، اشتغال زایی و کارفرمایان طرح های مدد جویی به مبلغ بیش از ۱٫۷۷۸ میلیارد ریال به معرفی شدگان کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت کرده است. پرداختن به موضوع تسهیلات بانکی به این شکل نشان دهنده ی مسئولیت های اجتماعی بانک رفاه قلمداد می شود و با ادامه ی این مسیر می تواند امید را به اردوگاه اشتغال برگرداند.

خبرنگار: مریم شقاقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا