اجتماعیاقتصادیدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

ارمغان بهاری سرخ پوشان هلال‌احمر برای مرزنشینان

دانستنی اقتصاد، گروه استان‌ها: نهبندان از جمله شهرستان‌های مرزی خراسان جنوبی بوده که از سالیان دور از محرومیت‌ها رنج می‌برد.

تراژدی فقر مردمان این دیار کویری در ششم و هفتم شهریور ماه سال ۷۸ توجه مقام معظم رهبری را به خود جلب کرد و معظم له در سفر به نهبندان فرمودند: «به نهبندان آمدم تا نظر مسئولان را به این نقطه و مناطقی مانند آن جلب کنم».

اگرچه امروز، بعد از گذشت سال‌ها هنوز هم برخی روستاهای نهبندان در وضعیت اسف باری به سر می‌برند اما اقدامات انسان دوستانه نهادهایی مردمی همچون هلال احمر باعث شده تا آفتاب مهربانی بر سر روستاییان بتابد.

هر ساله کاروان‌هایی به نام «نذر آب» از مناطق مختلف کشور راهی مناطق محروم خراسان جنوبی می‌شوند تا با ارائه خدمات مختلف معیشتی، درمانی و آبرسانی نه تنها روحیه امید را به روستاییان تزریق کنند بلکه مروری بر درس‌های همدلی، ایثار و صلح داشته باشند.

برای تماشای این همدلی‌ها راهی یکی از روستاهای محروم نهبندان می‌شویم تا خدمات کاروان «نذر آب ۵» استان گلستان را مشق کنیم نه صرف اینکه گزارشی به رشته تحریر درآوریم بلکه بگوییم انسانیت داوطلبان هلال احمر در هیچ برهه‌ای فراموش نمی‌شود و در عرصه خدمت به محرومان میدان تازی می‌کنند.

هدفمان روستای «چاه عباس اردنی» در ۸۰ کیلومتری نهبندان است. مسیری باریک در میان سوسوی باد ما را به جلو هدایت می‌کند. گرچه آفتابش گرم و گاهی طاقت‌فرسا است اما همچنان می‌رویم. چراکه خوب می‌دانیم ۸۰ کیلومتر آن‌سوتر عده‌ای داوطلبانه از آن سوی کشور گرد هم آمده‌اند تا ارمغانی سبز برای آخرین روزهای بهاری مرزنشینان باشد.

ساعتی در جمع مردم

یکی فرزند در بغل دارد و دیگری مادر پیرش را همراهی می‌کند. هر کسی هم دردی دارد و برای درمانش سراغ از داوطلبان می‌گیرد.

از چشم‌هایشان به خوبی می‌توان حس امید به زندگی را فهمید و قدم‌هایشان هم بی قراری درون شأن را حکایت می‌کند گویی تاکنون شاهد این همدلی‌ها نبوده و هلال مهربانی را بر آسمان روستا مشاهده نکرده‌اند.

اگرچه اولین دیدار است اما گرم و صمیمی هستند و دعای خیرشان را پیش کش می‌کنند. یکی برای درمان درد یک ساله دندانش آمده و دیگری برای رفع تاری دیدگانش. عده‌ای هم سراغ از ماما و پزشک عمومی می‌گیرند.

نگاهم به مادری گیسو سپید گره می‌خورد. یک نگاهش به سرخ‌پوشان هلال احمر است و یک نگاهش به آسمان. با یک جفت کفش آبی رنگ که گویی سال‌هاست بر زخم پاهایش بوسه می‌زند، در گوشه‌ای ایستاده است. گویی منتظر است تا برای ویزیت نوبتش برسد.

به سراغش می‌رویم. بدون اینکه نامی از هویت و اصالتمان بپرسد، شروع می‌کند: «خداوند خیرشان بدهد. از فشار خون و قند خون رنج می‌برم، به طور مستمر برای کنترل وضعیتم به نهبندان می‌روم که هزینه‌های بالایی دارد. اما این بار بهترین پزشکان، خودشان به سراغ ما آمده آمده‌اند»

عصای چوبی‌اش را کنار می‌گذارد. دستش هایش به سمت آسمان می‌برد و می‌افزاید: «هر قدم که برداشته‌اند، قوت دست و پاهایشان باشد. مردم اینجا درآمدی ندارند و نیازمند توجه مسئولان هستند.»

حضور کاروان‌های هلال احمر استمرار یابد

از چشمانش برق مهربانی می‌تابد. دستان پینه‌بسته و ضمختی دارد. لباس‌هایش نیز رنگی چندساله را به خود گرفته صدای خس‌خس سینه‌اش از فاصله‌ای تقریباً دور به گوش می‌رسد.

موهای سپیدی دارد که مدام آن‌ها با کلاهی رنگ‌پریده و آفتاب‌زده می‌پوشاند. چشمانش هم در لابه‌لای چین و چروک‌های گونه‌ها و پیشانی‌اش مخفی شده‌اند.

با اشاره سر جواب سلامم را می‌دهد. در پاسخ به اولین سوالم پیرامون خدمات کاروان نذر آب، می‌گوید: در برابر این اقدامات ماندگار تنها می‌توان دعا کرد چراکه خشکسالی‌ها برایمان باقی نگذاشته تا به آنها اعطا کنیم.

محمد اردنی با بیان اینکه مردم این منطقه گرفتار خشکسالی شده و تمام منابع درآمدشان مانند کشاورزی و دامداری از بین رفته است، می‌افزاید: فقر روستاییان آنها را به خودشان گرفتار کرده و کمتر کسی برای درمان دردهایشان به مراکز درمانی مراجعه می‌کند.

ریه‌هایش را با هوای گرم اردیبهشت پر می‌کند و می‌افزاید: درخواست می‌کنیم این کاروان‌ها هر چند مدت در این منطقه حضور یابند تا گوشه‌ای از مشکلات روستاییان کم رنگ شود.

خدمات مختلف کاروان و رضایت روستاییان

فاطمه ۴۵ ساله که بنا به گفته خودش از مشکلات عفونتی رنج می‌برد، هم می‌گوید: حضور ماما و پزشک متخصص در کاروان باعث خوشحالی بسیاری از زنان روستا شده است.

وی با لبخندی از جنس رضایت می‌افزاید: برای ختنه پسرم و رفت و آمدهای مسیر جاده دغدغه داشتم که خوشبختانه به همت این کاروان، امروز در روستا ختنه شد.

این بانوی روستایی با بیان اینکه خدمات مختلف کاروان مانند متخصص گوش، چشم پزشک و … رضایت روستاییان را به دنبال داشته است، می‌افزاید: از اعضای هلال احمر تشکر کرده و خواستاریم دیگر مسئولان هم همانند این افراد، پای درد دل روستاییان بنشینند.

خدمت رسانی کاروان نذر آب به هزار نیازمند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی هم با اشاره به خدمات کاروان نذر آب ۵ در نهبندان بیان کرد: تیم درمانی هلال احمر گلستان در قالب کاروان نذر آب به بیش از هزار نفر در روستای چاه عباس نهبندان خدمات بهداشتی، درمانی و معیشتی ارائه کردند.

محمد علی کاوسی ادامه داد: همچنین ۲۰۰ بسته معیشتی شامل برنج، رب گوجه فرنگی، ماکارونی، سویا، قند، چای و حبوبات میان خانواده‌های کم برخوردار اهدا شد.

وی با بیان اینکه همچنین ۶۷ بسته بهداشتی حاوی ماسک، محلول ضدعفونی و مواد شوینده دست و ظروف بین مردم نهبندان توزیع شده است، افزود: توزیع ۱۱ عدد تانکر آب اهدایی خیران استان گلستان، سه دستگاه جاروبرقی، ۶۰ تخته پتو، تعدادی کفش بچگانه و زنانه، ۱۵۸ بسته لوازم‌التحریر و هزار و ۷۰۰ ماسک دو لایه از دیگر خدمات این کاروان بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا