اجتماعیاقتصادیبازاربازار پول و ارزبانک، بورس و بیمهدسته‌بندی نشدهفرهنگی و هنریفناوری اطلاعات

ادامه سقوط قیمت تخم مرغ / تخم مرغ ۴۰ درصد زیر نرخ مصوب از مرغداران خریداری می‌شودادامه سقوط قیمت تخم مرغ / تخم مرغ ۴۰ درصد زیر نرخ مصوب از مرغداران خریداری می‌شوداقتصاد آنلاین – سپیده قاسمی؛ ماه پیش دولت قیمت مصوب هر‌شانه تخم مرغ ۳۰ عددی با وزن یک هزار و ۸۰۰ گرم برای مصرف کننده را به ۱۰۰ هزار تومان و قیمت خرید هر کیلوگرم تخم مرغ از مرغدار درب مرغداری را به ۴۷ هزار و ۳۰۰ تومان افزایش داد.

هفته گذشته اتحادیه مرغداران میهن نیز قیمت جدید تخم مرغ بسته‌بندی ۳۰ عددی با حداقل وزن یک هزار و ۸۰۰ گرم با درب تحویل به مراکزعرضه به ۱۱۸ هزار و ۶۵۰ تومان و بسته تخم مرغ شرینگ پگ ۳۰ عددی حداقل وزن یک هزار و ۸۵۰ گرم بدون درب تحویل مراکز عرضه را به ۱۱۵ هزار و ۶۵۰ تومان افزایش داد.

اما، به رغم افزایش قیمت مصوب تخم مرغ از سوی دولت و اتحادیه، این کالا در بازار در سراشیبی تند کاهش قیمت قرار گرفته و هر‌شانه تخم مرغ به طور متوسط ۱۰ تا ۴۰ هزار تومان زیر نرخ مصوب مصرف‌کننده عرضه می‌شود.

همچنین قیمت خرید تخم مرغ از مرغداران نیز به کمتر از ۳۱ هزار تومان کاهش یافته است که دست کم ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومان زیر نرخ مصوب است.

افت شدید قیمت تخم مرغ و زیان‌های سنگین برای مرغداران

حمیدرضا کاشانی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن در گفت و گو با اقتصاد آنلاین نیز افت شدید قیمت تخم را تائید کرد و گفت: در حال حاضر تخم مرغ ۴۰ درصد زیر نرخ مصوب از مرغداران خریداری می‌شود.

وی افزود: افت ادامه دار قیمت خرید تخم مرغ در حال رقم زدن زیان بی‌سابقه برای مرغداران است.

کاشانی اظهار کرد: به طور مثال هم اکنون یک واحد متوسط مرغداری تخمگذار با ظرفیت ۱۰۰ هزار قطعه، روزانه ۱۲۰ میلیون تومان و ماهانه ۳ تا ۴ میلیارد تومان زیان می‌کند.

به گفته وی؛ واحد‌های مرغداری مرغ تخمگذار در غفلت مسئولان در حال حذف از چرخه تولید هستند.

کاشانی معتقد است؛ حداکثر تا ۴۰ روز آینده اثرات منفی زیان مرغداران و خروج آن‌ها از چرخه تولید بر بازار نمایان خواهد شد.

وی با انتقاد از طولانی شدن تعیین وزیر جدید برای وزارت جهادکشاورزی، گفت: ۲ ماه است که وزارت جهادکشاورزی بدون وزیر مانده و تولیدکنندگان با مشکلات خود ر‌ها شده‌ و جلسات با مسئولان بی‌نتیجه می‌ماند، در حالی که بیشتر بخش‌های تولیدی در این حوزه دچار بحران هستند.

کاشانی تصریح کرد: ما در این مدت برای عبور از بحران به مسئولان جهادکشاورزی پیشنهاداتی از جمله، خرید و ذخیره‌سازی تخم مرغ توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور و همچنین حذف موقت عوارض صادرات را داده‌ایم اما، با توجه به اینکه وزارت جهادکشاورزی بدون وزیر است، پیشنهادات ما بدونه پاسخ‌ بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا