شیوه درج آگهی های دولتی در مطبوعات رفع ایراد می شود

دانستنی اقتصاد:نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات ضمن تشریح راهکارهای رفع ایراد هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین به درج آگهی های دولتی در مطبوعات، اعلام کرد این راه کارها به معاونت حقوقی رییس جمهور ارسال شده است.

پدرام پاک آیین درباره این راه حل ها گفت: راه حل اول، تصویب یک فرایند برنامه ریزی سه تا چهارساله در دولت برای راه اندازی سامانه تدارکات الکترونیکی، راه حل دوم، ارسال یک لایحه فوریتدار از دولت به مجلس برای اصلاح ماده ۹ برنامه ششم توسعه و راه حل سوم، ارائه  استفساریه جامعه رسانه ای به مجلس برای تفسیر این ماده و ماده ۵۰ قانون احکام دایمی برنامه های توسعه است.

وی با تاکید بر این که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار می رود هر سه راه حل را همزمان پیگیری کند، افزود: هم تدوین کنندگان برنامه ششم توسعه و هم قانون گذار در تصویب این مواد که مطبوعات را از آگهی دولتی محروم می کند، به سیاست های کلی نظام قانونگذاری ، توجه کافی نداشته اند؛ زیرا در ماده ۹ این سیاست ها به جلب مشارکت ذی نفعان که در اینجا مدیران مسئول رسانه ها هستند، تاکید شده و حال آن که ماده ۹ قانون برنامه ششم بدون توجه به نیازهای حیاتی جامعه رسانه ای تصویب شد.

پاک آیین با اشاره به تعارضات موجود در قانون برنامه ششم توسعه نسبت به حذف آگهی های دولتی از مطبوعات افزود: در حالی که ماده ۵۰ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه، دولت را مجاز به راه اندازی سامانه تدارکات الکترونیکی کرده ، ماده ۹ قانون برنامه از تکلیف دولت در این باره سخن می گوید. البته در چنین مواردی باید دولت را مکلف فرض کرد، اما نکته اینجاست که همان طور که در ایراد مجلس آمده، دولت برای تاسیس سامانه نیاز به زمانبندی دارد و چون یک سال بیشتر به پایان برنامه ششم نمانده است، مسلما نمی توان تکمیل این سامانه را عملیاتی و آگهی های دولتی را از مطبوعات حذف کرد.

پاک آیین با اشاره به راه حل رفع ایراد هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین ادامه داد: خوشبختانه این هیات مصوبه دولت مبنی بر بازگشت آگهی های دولتی به مطبوعات را کلا مغایر با قانون ندانسته و از دولت برنامه زمانبندی خواسته است‌. این زمانبندی که نمی تواند کمتر از یک سال باشد، باید  از سوی دولت در آیین نامه نحوه فعالیت دستگاه های اجرایی در سامانه تدارکات الکترونیکی گنجانده شود‌ . این اقدام باعث رفع ایراد و ابقای مصوبه دولت می شود‌. در نتیجه در یک سال باقی مانده از عمر قانون برنامه ششم،  همچنان می توان به مطبوعات آگهی دولتی داد و در برنامه هفتم هم که قلمرو اجرای آن  از سال ۱۴۰۱  آغاز می شود، باید مشارکت ذینفعان جلب و راه حلی اساسی ارائه شود‌.

وی با اشاره به اشکالات اساسی درج آگهی های معاملات دولتی در سامانه دولت ادامه داد: اشکال اساسی  این است که وقتی یک آگهی باید چند نوبت درج شود، رعایت مواعد  قانون مناقصات در سامانه برخلاف مطبوعات معنا نداشته و ایجاد رانت خواهد کرد؛ در حالی که درج  چند نوبت آگهی در چند رسانه، حقوق شرکت کنندگان در معاملات را بهتر تامین می کند.

نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات گفت: پیشنهاد بنده به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که از یک سو درخواست ارائه زمانبندی برای اصلاح آیین نامه سامانه تدارکات الکترونیکی را به دولت بدهد و از سوی دیگر لایحه ای فوریتدار برای اصلاح ماده ۹ قانون برنامه ششم و ماده ۵۰ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه به دولت ببرد تا تقدیم مجلس شود.

پاک آیین در پایان افزود: معاون حقوقی رییس جمهور از بنده خواست راه حلی  برای رفع ایراد هیات تطبیق به ایشان ارائه کنم و بنده هم همین موارد را به ایشان دادم. با آقای محسن اسماعیلی، رئیس هیات تطبیق مصوبات نیز گفت و گویی در این خصوص داشتم که باید در انتظار نتایج آن باشیم. در مجموع تصور می کنم بتوان با مطالعه ای تطبیقی و بررسی وضع  فراخوان های دولتی در جهان،  طوری تدبیر کرد که هم از ظرفیت فضای مجازی به خصوص سایت های خبری در  نشر این فراخوان ها سود جست و هم مطبوعات را دچار بحران نکرد.

منبع: فارس

,

«اتوبوس آمبولانس» گامی موثر در تحقق مسئولیت اجتماعی

اتوبوس آمبولانس یکی از امکانات پیشرفته اورژانس پیش بیمارستانی در صحنه حوادث و بحرانها می باشد.این اتوبوس آمبولانسها ویژه حوادث جاده ای و اورژانس ۱۱۵ بوده و دارای ۹ تا ۱۳ تخت برای رسیدگی و درمان حادثه دیدگان حوادث جاده ای و حوادثی چون زلزله و سیل می باشدکه بعضآ  قابلیت افزایش به ۱۵تخت خواب را نیز دارد. یکی از مزایای اتوبوس آمبولانس این است که با تغییراتی در تجهیزات داخلی آن می توان با کمک حداقل ۳ دستگاه اتوبوس آمبولانس در کنار همدیگر یک بیمارستان صحرایی سیار ایجاد کرد.

اتوبوس آمبولانس

گروه صنعتی ایران خودرو با همت و تلاش مجموعه سازندگان داخلی، در مدت کوتاهی موفق به خودکفایی و تولید انبوه اتوبوس آمبولانس شد. تولید داخل این محصول علاوه بر تقویت ناوگان امدادی و ارتقای کیفیت خدمات اورژانس پیش بیمارستانی، سبب حذف ارزبری خرید آمبولانس و اتوبوس آمبولانس از منابع خارجی شده است.این اتوبوس‌ها دارای ۹ تخت بیمار با تجهیزات کامل از جمله تخت است که نیازهای درمانی هموطنان به ویژه در شرایط بحرانی مانند تصادفات زنجیره ای، بلایای طبیعی سیل و زلزله را مرتفع خواهد کرد.اتوبوس آمبولانس های تولیدی ایران خودرو دیزل همچنین دارای استانداردهای فنی و آلایندگی روز و برابر با انواع مشابه خارجی بوده و از تجهیزات و امکانات رفاهی مناسبی بهره می برد.با توجه به جنبه خدماتی این محصول ایران خودرو که بیشتر در شرایط سخت و دشوار به کمک مردم خواهد آمد این اقدام شرکت ایران خودرو را باید در راستای رسالت مسئولیت اجتماعی ارزیابی کرد.

رویکرد مسئولیت اجتماعی که در شرکت ایران خودرو وجود دارد باعث شده که تدابیری برای لحظات و روزهای سخت مردم در نظر گرفته شود که یکی از آنها تولید اتوبوس آمبولانس است. سازمانهای متعالی، با بکارگرفتن معیارهای تعالی سازمانی به عنوان چارچوبی برای مدیریت سازمان خود،که همه زوایای آنرا پوشش میدهد، به سوی تعالی حرکت میکنند و به مفاهیم محوری تعالی سازمانی، در فضائی که مبتنی بر اصول ارزش های اخلاقی است، عینیت میبخشند. این سازمانها، دستیابی به اهداف پایدار را در گرو اجرای رویکردهائی میدانند که در چارچوب معیارهای تعالی سازمانی یکپارچه شده باشند و همواره بهبود یابند.

مسئولیت اجتماعی به عنوان یکی از ارکان اصلی تعالی سازمانی ، امروزه جایگاه بسیار پررنگ و مهمی در راس خط مشی ها و استراتژی شرکتها و سازمانها یافته است.برای سازمانهای متعالی، حفظ ارزشهای اخلاقی و رفتار سازمانی مبتنی بر بالاترین استانداردهای اخلاقی در قبال ذی نفعان و گستره جامعه، شفاف، پاسخگو بودن و مسئولیت پذیری در برابر آنها را یکی از پایه های پایداری سازمان می دانند. به نظر می رسد این رویکرد در شرکت ایران خودرو در حال باروری و تعالی قرار گرفته و اندیشدن به نقاط کوری مانند نیاز به اتوبوس آمبولانس که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته اما از ضروریات زندگی مردم به خصوص در بحران ها بوده در دستور کار قرار گرفته است.اتفاقی که می تواند به یک الگو برای دیگر شرکت های صنعتی و تجاری تبدیل شود. به صورت طبیعی مهم ترین هدف یک شرکت تجاری و صنعتی کسب سود است. با این وجود رسالت مسئولیت اجتماعی شرکت های ایجاب می کند این کسب سود همراه با خدمت رسانی و کمک به مردم جامعه باشد.تنها در چنین شرایطی است که کسب سود یک شرکت با رضایت و رفاه شهروندان یک جامعه همراه می شود.بدون تردید سازمان‌ها در مقابل جامعه ای که در آن فعالیت می کنند مسئول هستند؛ چرا که از منابع انسانی، طبیعی و اقتصادی آن استفاده می کنند.

بر خلاف نگاه سنتی به مدیریت و کسب و کار، سازمان‌ها دیگر فقط در مقابل سهامداران شان مسئول نیستند و نباید فقط به افزایش سود کوتاه مدت سهامداران خود بیندیشند. بدین ترتیب انتظار می رود سازمان‌ها که در ارتباط با ذینفعان دیگری نیز هستند، خواسته‌های مشروع آن‌ها را هم مورد لحاظ قرار دهند.هر چند هدف اصلی سازمانها، افزایش کارآیی و کسب سود است، ولی برای دستیابی به موفقیت، باید به انتظارات اجتماعی و احکام اخلاقی، واکنش مناسب نشان دهند و به بهترین شکل این‌گونه انتظارات را با اهداف اقتصادی سازمان تلفیق کنند تا دستیابی به اهداف بالاتر و والاتری را امکان‌پذیر سازند. پایبندی رهبران و مدیران سازمان‌ها به اصول اخلاقی، توجه به میزان مشروعیت اقدامات سازمان از نظر کارکنان، توجه و تأکید بر اصول اخلاقی جهان‌‌شمول، تدوین منشور اخلاقی سازمان، اقدامات متناسب و سازگار با خواست و حساسیت‌های جامعه، برنامه‌های آموزش اخلاقیات برای مدیران و کارکنان، از جمله اقداماتی است که مدیران می‌توانند در این زمینه انجام دهند.

نویسنده : سیدرضا جمشیدی

از کوین بیس چه می دانید؟

دانستنی اقتصاد:  آیا تا به حال نام کوین بیس به گوشتان خورده است؟ آیا با سرویس‌های ارائه شده این کمپانی آشنایی دارید؟ اگر نه؛ توصیه می‌کنیم که این مقاله را از دست ندهید، چرا که می‌خواهیم کوین بیس را بیشتر به شما معرفی کنیم و اطلاعات جالبی در مورد آن ارائه دهیم.

کوین بیس چیست؟

کوین بیس (Coinbase) نوعی اوراق بهادار دیجیتالی است که دفتر آن در کشور آمریکا قرار دارد. این کمپانی در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد و هدف آن ارائه خدماتی برای خرید و فروش بیت کوین و انتقال بین بانکی بود. در این میان قراردادهای مختلف با شرکت‌های دیگر درآمد زیادی برای آن به ارمغان آورد. همچنین کوین بیس امکان پردازش پرداخت بیت کوین به شرکت‌های سنتی مانند پی پال را نیز فراهم کرد و حوزه سرویس‌دهی خود را گسترش داد.

کوین بیس چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

مبادله ارز

شما از طریق صرافی کوین بیس می‌توانید ارزهای فیات را واریز کرده و ارزهای دیجیتالی بخرید. این شرکت به شما اجازه می‌دهد تا ارزهای دیجیتال را به واسطه کارهای اعتباری خریده و از آن خود کنید. برای این کار تنها کافیست در وب سایت آن ثبت نام کرده و روش پرداختتان را مشخص کنید. سپس به آسانی می‌توانید معاملات خود را انجام دهید. مزیت استفاده از کارت اعتباری این است که می‌توانید بیت کوین مورد نظر را در کیف پول خود ذخیره کرده و مشاهده کنید. البته در این راه محدویت‌هایی هم وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید. همچنین خوب است بدانید که کوین بیس دارای اپلیکیشن‌های متعددی است که بر روی سیستم‌های اندروید و IOS  نیز نصب می‌شوند.

امنیت کوین بیس

اکنون شاید این سوال پیش آید که امنیت در صرافی کوین بیس چگونه است؟ در پاسخ باید بگوییم که امنیت در این سیستم مانند دیگر همتاهای خود در حد قابل قبول است و با مراجعه به تنظیمات حساب کاربری خود می‌توانید امنیت اطلاعات خود را ارتقا ببخشید. در واقع با ایجاد تایید دو مرحله‌ای از ورود افراد غریبه به حساب خود جلوگیری خواهید کرد.

مشخصه‌های صرافی کوین بیس

صرافی کوین بیس امنیت خوبی دارد و فقط یک درصد از دارایی‌های دیجیتالی را در کیف پول آنلاین قرار می‌دهد. همچنین با بیمه کردن آن به شما این امکان را می‌دهد که نگران از دست دادن دارایی خود نباشید.

  • کاربران می‌توانند با استفاده از سرویس GDAX ارزهای بیشتری را مبادله نمایند.
  • کار کردن با این صرافی آسان است، به همین دلیل افراد مبتدی زیادی طرفدار آن هستند.
  • صرافی کوین بیس در برابر ارزهایی که ارائه می‌دهد، فیات‌هایی مثل دلار، پوند و یورو را قبول می‌کند و کاربران می‌توانند به روش‌های مختلف کار پرداخت را انجام دهند.
  • در نظر داشته باشید که این سیستم مناسب تبادل فوری است. زمانی که فیات معامله می‌کنید و قصد ارسال بیت کوین دارید، درگیر روندی یکپارچه خواهید شد که به طور خودکار پرداخت را به بیت کوین تبدیل می‌کند.

لازم است بگوییم که صرافی کوین بیس حدود ۶۰ کشور از جمله ایران را از لیست دریافت خدمات خود حذف کرده است و هموطنان ما برای انجام معاملات خود دچار مشکلاتی هستند.

به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم برنامه کوین بیس یک کمپانی معتبر برای انجام معاملات است و در صورت دور زدن تحریم‌ها می‌توان به آسانی از طریق آن به خرید و فروش ارزهای دیجیتال پرداخت. اگر قصد استفاده از آن را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که به نصب اپلیکیشن کوین بیس بپردازید و به کیف پول آن دسترسی داشته باشید.

انتهای پیام/